ЛЮБОВ

Значення любов це

ЛЮБО́В, і, ж.

1. Почуття глибокої сердечної прихильності до особи іншої статі; кохання (у 1 знач.). — Ізольдо! Ох, Ізольдо! Прийми любов мою! (Л. Укр., І, 1957, 410); Не бійся смутку, що пливе З великої любові, Ні вітру, що у серці рве Всі струни співакові (Рильський, III, 1961, 56) Я теж люблю. Палка, важка, Нерадісна моя любов; Вона, мов слабість десь яка, Ввійшла мені вже в кість і кров (Фр., XIII, 1954, 143); В муках любові стою край вікна (Сос., І, 1957, 200); * Образно. В осінню ніч сорок першого року прощання лунали над Дніпром.. Розлучалась любов з любов’ю, надія з надією, прощалось нездійсненне заміжжя (Довж., І, 1958, 280); * У порівн. І в дійсність радісну, як юність і любов, Він [комсомол] учнем Партії коханим увійшов (Рильський, III, 1961, 28); // перен. Той, кого люблять (у 2 знач.). Вона [Маня], та колишня моя любов, зірвала заручини (Коб., III, 1956, 96); З колодниками гнали його [поета] по етапу, а за ним пішла і його любов — його дівчина (Стельмах, І, 1962, 458); // Стосунки між чоловіком і жінкою, викликані сердечною прихильністю. — Творіть дітей, молоді. Були ви щедрі на бойовий труд, будьте щедрі й на любов, на крики народжень (Довж., І, 1958, 335); // розм. Інтимні стосунки з особою іншої статі. Щоб з вдовами не женихався [Еней], Над мертвими не наглумлявся, Жінок любов’ю не морив (Котл., І, 1952, 145); Над вулицею десь біля бульварів, лякаючи поодиноких мисливців за любов’ю, проходить пісня (Ю. Янов., II, 1958, 61).

[Не] до любо́ві — [не] подобається, [не] любий. — Мені бог уже послав такого, що й до любові, й до пари (Вовчок, І, 1955, 24); Батько мій закохався в моїй матері і взяв її, як казав не раз: "в одній льолі та до любові" (Збірник про Кроп., 1955, 12); — Я з нею не можу жити… вона мені не до любові… (Коцюб., І, 1955, 37).

◊ Закру́чувати (закрути́ти) любов див. закру́чувати.

2. Почуття глибокої сердечної прив’язаності до кого-, чого-небудь. І іменем твойого сина, Твоєї скорбної дитини, Любов і правду рознесли [святії] По всьому світу (Шевч., II, 1953, 323); Огнище те — любов до країни своєї, до свого народу (Коцюб., І, 1955, 169); — Не лише, каже, зненависть, а насамперед любов рухає наші армії вперед. Гаряча братерська любов до всіх трудящих людей на землі (Гончар, III, 1959, 444); Прекрасна Ольго! Духу не вгаси, Як не вгашала ти ніколи! Стрічная тобі любов од нас! (Тич., II, 1957, 46); // Глибока повага, шанобливе ставлення до людини. Коли вийшли на сцену зовсім юні мічурінці-комсомольці й піонери в піонерських галстуках — і повернули йому [І. В. Мічуріну], своєму дідусеві, з любов’ю його яблука.. — він тихо заплакав (Довж., І, 1958, 499); // Глибока приязнь, викликана родинними зв’язками. Не сила держить Уляну на ногах, не здоров’я.., а держить її серце, матерня гаряча любов (Мирний, І, 1954, 302); Перед ним постають оченята доньки й синка, сповнені найвищої любові і принади до матері (Досв., Вибр., 1959, 269); З любов’ю дивиться на доньку Мирон (Стельмах, II, 1962, 72); // перен. Той, кого люблять (у 1 знач.). І син Алкід, твоя дитина, Єдиная твоя родина, Любов, єдиная твоя, Гниє в неволі, в кайданах (Шевч., II, 1953, 270).

3. до чого. Інтерес до чого-небудь. — А в синка, бачу, нема любові до лісу, око в нього сліпе до дерева (Стельмах, І, 1962, 255); // Внутрішній, духовний потяг до чого-небудь. Любов до літератури у мене розвинулась доволі рано (Коцюб., III, 1956, 233); Я був весь в полоні любові до чудесного Далекого Сходу і сценарій писав з великим натхненням (Довж., І, 1958, 26); // Пристрасть до чого-небудь. Батько знову забував, що його за любов товктися між кіньми і скажена мчати верхи люди беззлобно охрестили рудим дідьком (Стельмах, І, 1962, 69).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 564.

Любо́в, ви, ж. Любовь. Любови Божої не маєте в собі. Єв. І. V. 42. Де любов, там сам Бог пробуває. Ном. № 9514. Не завидуй багатому: багатий не має ні приязні, ні любови, — він все те наймає. Шевч. 227. Ой Боже, Боже, що тая любов може! Н. п. До любови. По любви. Хоч у одній льолі, аби до любови. Ном. № 8898. Бути до любови. Вызывать любовь, нравиться; быть пріятнымъ. А ні до любови, а ні до життя. Ном. № 6552. Щоб біле личко, а чорнії брови, — то ж козакові дівка до любови. Чуб. V. 40. Тільки ж мені до любови що чорнії брови. Мет. 18. Ум. Любовка. Хоч у одній льольці, аби до любовці. Ном. № 8898.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 387.

любо́в див. коха́ння.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 345.

любов Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
loveлюбовь

любов Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
liubovliubovlyubov

любов Рід - іменник, жіночий рід, неістота,жіноче ім'я

любов Словоформи слова

Називнийлюбовлюбові
Родовийлюбовілюбовей
Давальнийлюбовілюбов'ям
Знахіднийлюбовлюбові
Оруднийлюбов'юлюбов'ями
Місцевийна/у любовіна/у любов'ях
Кличнийлюбовелюбові

любов Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

любов в англійській розкладці - k.,jd

Цитати української літератури з використанням слова любов

"Бухаріна і «Любов Жанни Ней» — без передмови названого Бухаріна, але зате того ж самого автора, що до його твору писав передмову член ЦК ВКП."Хвильовий Микола - Іван Іванович

"Любов спахнула в Лукининому серці, неначе іскра, що жевріла й тліла в попелі."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Пропащі

"— Пишіть про давню любов"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Навіжена

"    І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов."Малишко Андрій Самійлович - Пісня про рушник

"— Як тяжко дуже, дуже любити, а притім ту любов перед матір’ю… — і урвала на хвилинку, а відтак докінчила квапно, — таїти."Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...

"Ми маємо право на сум і любов,"Симоненко Василь Андрійович - Невже?

"Любов безвічную, сугубу"Шевченко Тарас Григорович - «Росли укупочці, зросли…»

"Любов чи смерть? Свобода а чи гніт!"Вінграновський Микола Степанович - Людина і ніч

"Чорт з ним, з тим поїздом, га? Поїздів багато і отаких домів, а дівчина… любов…»"Загребельний Павло Архипович - Добрий диявол