КУРІНЬ

Значення курінь це

КУРІ́НЬ, реня́, ч.

1. Легка будівля, сторожка (на городах, баштанах і т. ін.). Кругом мовчки подивилась; Бачить — ліс чорніє, А під лісом, край дороги, Либонь, курінь мріє (Шевч., І, 1951, 41); — Адже тепер, опівдні, душно,— усі діди на баштанах по куренях сплять (Гр., Без хліба, 1958, 51); — Ну, знаєш, Лесю, з милим, як казали наші батьки й діди, рай і в курені (Крот., Сини.., 1948, 325).

2. Вбоге житло. І занесе піском, снігом Куріньмою хату. Отак мені доведеться Свято зострічати (Шевч., II, 1953, 185); Так і живемо: я в своїм курені, а син поки що окремо (Мур., Бук. повість, 1959, 6).

3. іст. Окрема частина запорізького козацького війська. Січове військо поділялось на 88 куренів, на чолі яких стояли курінні отамани (Іст. УРСР, І, 1953, 341); — Напирайте всіма куренями! Татарівський курінь, нападай збоку! (Довж., І, 1958, 251); — Від козаків ми походимо. Як погромила Катерина Січ Запорозьку, одному з куренів було визначено оці місця під поселення (Гончар, II, 1959, 60).

4. іст. Житло козаків, що складали таку частину війська. Ой як крикнув Гамалія: «Брати! будем жити, Будем жити, вино пити. Яничара бити, А курені килимами, Аксамитом крити!» (Шевч., І, 1951, 203); Минули передмістя» Показалися запорозькі січові курені, вкриті дерниною або повстю (Довж., І, 1958, 228).

5. іст. У період громадянської війни — військова частина контрреволюційного козацтва. Сформувавши курінь в Катеринославі, отаман Божко написав гусячим пером, як колись писали запорожці, листа до професора Яворницького (Вишня, І, 1956, 274); Варто було уважніше придивитись до самих «козаків» військ директорії. В «Осадному корпусі» директорії, який увійшов до міста, справжні, так би мовити — «кадрові» петлюрівські частини — січовики, синьожупанники та гайдамацькі курені — були лише вкраплені окремими групками (Смолич, V, 1959, 261).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 409.

Курінь, ня́ ч.

1) Шалашъ, курень. Кругом мовчки подивилась; бачить — ліс чорніє; а під лісом край дороги либонь курінь мріє. Шевч.

2) Иногда такъ называется вообще жилище или мѣсто жилища. Спершу жив він ув одній хаті на старому курені, а оце ходів зо два назад, виселився за царину. О. 1862. VI. 60. Въ Подольск. губ. говорятъ, приглашая войти въ хату: Хати наші на цвинтарі, а вас прошу до куріня. О. 1861. XI. Свид. 52.

3) Казарма у запорожскихъ казаковъ. Тебе козаки не злюбили і в курінь не пустили. ЗОЮР. І. 216. У Стороженка употреблено въ значеніи казармы вообще: Біля мурованого костьоли стояли курені на три тисячі кварцяного війська. Стор. МПр. 66, 67.

4) Составная часть запорожскаго войска.

5) Часть села или города (имѣетъ обыкновенно и особое названіе). Черниг. г.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 330.

курі́нь

1) легка будівля, сто­рожка (на городах, баштанах і т. ін.). Під лісом край дороги либонь курінь мріє (Т. Шевченко); Усі діди на баштанах по куренях сплять (Є. Гребінка);

2) окрема частина запорозького війська; також по­мешкання козаків, що становили таку частину війська. Будем жити, вино пити, Яничара бити, А куре­ні килимами, Аксамитом крити! (Т. Шевченко);

3) в Українській Народній Республіці — військова частина козацтва.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 323.

курінь Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Smokingкурень

курінь Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kurinkurin'kurin'

курінь Рід - іменник, чоловічий рід, неістота,іменник, середній рід, неістота

курінь Словоформи слова

Називнийкурінькурені
Родовийкуренякуренів
Давальнийкуреневі, куренюкуреням
Знахіднийкурінькурені
Оруднийкуренемкуренями
Місцевийна/у куреніна/у куренях
Кличнийкуренюкурені

курінь Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
623

курінь в англійській розкладці - rehsym

Цитати української літератури з використанням слова курінь

"Уклінно запрошую вас, чуєте, всіх, запрошую малих і великих, до мене в курінь"Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"Курінь у козака був заможний, з високим ганком і різьбленими бильцями."Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Вже Карпо перейшов через сад, а вони аж тоді встали, як наблизився перший курінь і закричав: «До гетьмана! До гетьмана!»"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Запорожці

"Оповідали, що москалі розгромили становище Ясеня, оточили курінь Сторча, що сторчанці бились до останнього, а тих, що за браком амуніції мусіли здатись, вибито впень"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"Ми з ним збудували собі у плавні добрий курінь"Кащенко Адріан Феофанович - Зруйноване гніздо

"— Дозволь до тебе в курінь… Чуєш, який вітрюга… Не замерзати ж мені там…"Гончар Олесь Терентійович - Собор

"То чому ж би їй не зробити Ахметові приємність? Хіба Мальва не бачить, як він пісні є перед п’ятницею, коли вона йде до матері в жіночий курінь на долину Шумаї, де жінки доять верблюдиць?"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Що аж товстий курінь промок."Глібов Леонід Іванович - «Була собі бабуся Гася…»

"— Який там полудень! Вечеряти вже пора, — одказував батько, поглядаючи з палкою ненавистю на ворожий курінь."Довженко Олександр Петрович - Зачарована Десна

"Хай припливуть, за куренем курінь,"Зеров Микола Костянтинович - Розмова на пароплаві