КРИВИЙ

Значення кривий це

КРИВИ́Й, а́, е́.

1. Непрямий, вигнутий, покручений. Блискають шаблі, миготять криві турецькі ятагани (Н.-Лев., III, 1956, 307); Криві стежки вились по каменистій спадині (Коцюб., І, 1955, 392); Чумацький Шлях простягався у вічність двома велетенськими кривими коліями (Довж., І, 1958, 307).

Криви́й та́нець — старовинний український весняний гуртовий танок; коло (див. коло 6). — Беріться у хрещика, у ворона, поведем кривого танця (Кв.-Осн., II, 1956, 425).

2. у знач. ім. крива́, во́ї, ж., мат. Непряма лінія. До складу дискримінантної кривої можуть входити обвідна, геометричне місце особливих точок і окремі лінії сім’ї (Курс. мат. анал., II, 1956, 101).

∆ За́мкнена (за́мкнута) крива́ лі́нія див. за́мкнений.

3. у знач. ім. крива́, во́ї, ж. Лінія, якою графічно зображують співвідношення кількісних показників якого-небудь процесу. Крива виробництва молока невпинно підноситься завдяки зміцненню та удосконаленню кормової бази (Хлібороб Укр., 11, 1964, 4).

4. Який характеризується несиметричністю; перекошений, викривлений. Глянув же я на себе в дзеркало, так батечки!..і рот кривий, і щоки позападали (Стор., І, 1957, 121); Криві ворота.. неприязно кинулись у вічі й образили Грицькову хазяйливу натуру… (Мирний, І, 1949, 278); Я ж такий сумний і ніяковий, і у мене каблуки криві (Сос., І, 1957, 207).

◊ Крива́ у́смішка; Криви́й у́сміх — нещира, вимушена або презирлива усмішка. — Посватав! узяв добро!шипіла вона [Маланка] з кривим усміхом (Коцюб., II, 1955, 30); Кілька кроків він ішов мовчки з тою ж кривою усмішкою, застиглою на губах (Головко, II, 1957, 518); Криве́ дзе́ркало: а) дзеркало, що дає неправильне зображення; б) (чого) спотворення чогось; Криви́й на одне́ о́ко — сліпий на одне око; одноокий. За ним їхали Мартин з своїм братом, кривим на одне око (Панч, Гомон. Україна, 1954, 283); Криви́м о́ком диви́тися (погляда́ти і т. ін.) на когощо — підозріло, з неприязню дивитися на кого-, що-небудь, ставитися до когось, чогось. На козацьку Україну кривим оком поглядали (Сл. Гр.); Криви́й по́гляд — підозрілий, неприязний погляд. На криві погляди він волів не зважати (Жур., Вечір.., 1958, 209).

5. Який має одну ногу пошкоджену або коротшу від другої; кульгавий. В жалю, в сльозах і гіркім смутку Богиня [Венера] сіла в просту будку. На передку сів Купи-дон; Кобила їх везе кривая (Котл., І, 1952, 217); За ним [хлопчиною] щосили гнав старий, кривий на одну ногу садівник (Фр., II, 1950, 101); Кривий швець приволік дволемішний плуг (Панч, В дорозі, 1959, 31).

6. перен., розм. Те саме, що хи́бний; неправильний (у 2 знач.), помилковий. Він тепер соромився.. тієї кривої стежки, якою він думав дійти до щастя (Мирний, І, 1949, 363); Згадаймо, браття, кождий крок кривий, всі помилки, що важко промайнули (Фр., XIII, 1954, 80); Маркушевському тяжко давалося життя. На кривих манівцях, якими рясніли сорок п’ять прожитих ним років, йому траплялося всього: і удач, і зривів, і раптових поворотів (Ю. Бедзик, Альма.., 1964, 79).

Криве́ сло́во: а) несправедливе, образливе слово; заперечення. [Маруся:] Ні одного кривого слова я від нього не чула (Стар., Вибр., 1959, 275); б) нещира, лицемірна мова. — Не по правді сказав ти се, боярине… Бач, сонце.. закрило своє ясне лице, щоб не слухати твоїх кривих слів! (Фр., VI, 1951, 47).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 339.

Кривий, а́, е́

1) Кривой, искривленный. Кум красно говорить, але кривий писок має. Ном. № 2982. Криве дерево не дужо випрямитись. Ном. № 3216.

2) Хромой. Усім подав вечеряти, а одному старому кривому вовкові нічого було дати. Чуб. І. 51.

3) Ложный, неправый. В моїх словах не знайдете лукавства, я знаю й сам, що просте, що кривее. K. Іов. 15.

4) Криве слово. Противорѣчіе кому. Так уже її поважали, що, мовляв, і кривого слова боялись. Сим. 229.

5) Кривим оком поглядати. Косо смотрѣть. На козацьку Україну кривим оком поглядали. Макс.

6) Кривий танець. Весенняя хороводная игра. Чуб. III. 32. О. 1861. XI. Свид. 40.

7) Криве зілля. Раст. Polygonum bistorta. Шух. І. 22. Ум. Кривенький, криве́сенький, кривісінький. Така… гарна, тільки трошки кривенька. Рудч. Ск. II. 33. Горобчичок манісінький, на ніженьку кривісінький. Грин. III. 662.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 303.

кривий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
curveкривой

кривий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kryvyikryvyikryvyy

кривий Рід - прикметник

кривий Словоформи слова

Називнийкривийкривакривекриві
Родовийкривогокривоїкривогокривих
Давальнийкривомукривійкривомукривим
Знахіднийкривий, кривогокривукривекриві, кривих
Оруднийкривимкривоюкривимкривими
Місцевийна/у кривому, кривімна/у кривійна/у кривому, кривімна/у кривих

кривий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

кривий в англійській розкладці - rhbdbq

Цитати української літератури з використанням слова кривий

"— Та наш кривий iще не сотворив дошкандибанiя I до половини путi"Квітка-Основ’яненко Григорій Федорович - Конотопська відьма

"Був це кривий ченець Павлін"Багряний Іван Павлович - В сутінках

"Ніякий кривий доктор нічого не зробить, коли організація батальйонів пройде добре, коли маса буде захоплена зненацька, рішуче, ірізно"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Дивно змінилася Галя відтоді, коли вийшов на їхню гору отой кривий директор, коли захапав він безпомічно руками, а вона змушена була кинутися до нього, підтримала й бережно всадовила на лавку"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Цей Недотель скидався на довгий кривий сарай із маленькими перекошеними віконцями"Малик Галина Миколаївна - Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії

"Отой кривий селянин, солдат з машини, обслуга станцiї"Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"«Ану погадай, Косте, чи то й на сей раз перевезе тебе кривий кінь? — питав він сам себе"Мирний Панас - Повія

"Під церквою стояв старець Трикоза, кривий на одну ногу, видроокий, але гордий дід, як давній кум Онисин, Шмид."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"— О, паршивий, нарахував аж три тисячі золотих корон, а кривий Дмитро весь маєток ему в себе приховав, і дивіть, кілько грошей набере."Стефаник Василь Семенович - Воєнні школи