КРАШАНКА

Значення крашанка це

КРА́ШАНКА, и, ж.

1. Пофарбоване куряче яйце, призначене для великодніх свят. На великдень, на соломі Против сонця, діти Грались собі крашанками (Шевч., II, 1953, 197); Святки веселії настали. Дівчата хлопців цілували І віддавали крашанки (Рудан., Тв., 1956, 81); Горпина.. роздавала жебракам — кому крашанку, кому шматок проскури (Тулуб, Людолови, І, 1957, 16).

2. діал. Яйце. — На орляче гніздо в одному місці натрапили,— весело розповідали дівчата. — З крашанками (Гончар, Таврія.., 1957, 150); * У порівн. На його видовжене, мов качина крашанка, обличчя лягає тінь самолюбства (Стельмах, І, 1962, 37)

◊ По кра́шанках про́йде і ні о́дної (жо́дної) не розда́вить; З варе́ної кра́шанки курч́а ви́сидить — про хитру, спритну людину. Хитрий [Лантух], дідько б його вхопив!.. По крашанках пройде і жодної не роздавить (Руд., Остання шабля, 1959, 214); [Клим:] Це він на людях посміхається — хитрий, З вареної крашанки курча висидить (Зар., Антеї, 1962, 71).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 330.

Крашанка, ки, ж.

1) Окрашенное пасхальное яйцо. На великдень, на соломі проти сонця, діти грались собі крашанками. Шевч. 461. Де той у Бога великдень, а він уже із крашанками! Ном. № 2619.

2) Лицо вообще. КС. 1891. V. 191. Низом у крашанки буде жовток, а верхом буде лушпайка. Ком. І. Ум. Крашаночка. Мнж. 47.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 301.

кра́шанка = галу́нка — ритуальне пофарбоване куряче варене яйце, призначене для Великодніх свят; спочатку фарбували кров’ю або у колір крові, згодом — природними різноколірними, але переважно червоними барвниками: березовим листям, чебрецем, фуксином, яблуневою корою, корою з чорноклена, пролісками, лушпинням з цибулі; наділяли охоронними властивостями; про його символі­ку див. Вели́кдень 1; див. ще яйце́ 1. На Великдень, на соломі проти сон­ця діти Грались собі крашанками (Т. Шевченко); Де той у Бога Ве­ликдень, а він уже з крашанками! (М. Номис).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 313-314.

крашанка Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
cranberryяйцо

крашанка Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
krashankakrashankakrashanka

крашанка Рід - іменник, жіночий рід, неістота

крашанка Словоформи слова

Називнийкрашанкакрашанки
Родовийкрашанкикрашанок
Давальнийкрашанцікрашанкам
Знахіднийкрашанкукрашанки
Оруднийкрашанкоюкрашанками
Місцевийна/у крашанціна/у крашанках
Кличнийкрашанкокрашанки

крашанка Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

крашанка в англійській розкладці - rhfifyrf

Цитати української літератури з використанням слова крашанка

"Що? Подавився? А оце тобі крашанка межи очі в лоб,— бодай тобі з його твої чортові сліпаки повилазили! Маєте ще, азинуси, ось!.."Грінченко Борис Дмитрович - Серед темної ночі

"Мандрiвники мiцнiше обняли маточки, а "Срiбна шишка" по розпущенiй пелюстцi покотилася, наче крашанка, - виявилось, цвiт розпустився бiля самої землi"Жилинскайте Витауте - Подорож у Тандадрику

"З’явилась перед кожним порція білого хліба, шматок ковбаси і крашанка"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"Катрусина крашанка побила мою і вона дістала "битку""Самчук Улас Олексійович - На твердій землі

"Ото була цяця! Ну, та й цяця, — як крашанка! як писанка! як золото! — почав вихваляти Бонковський."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки