КЛОНИТИ

Значення клонити це

КЛОНИ́ТИ, клоню́, кло́ниш, недок., перех.

1. Нагинати що-небудь донизу; нахиляти. Буйне жито своє стигле колосся до землі клонить (Стар., Облога.., 1961, 20); Димом котиться весна. Вітер гонить, віти клонить, Краплі сонця в воду ронить І рокоче, як струна (Рильський, II, 1960, 98); // на кого — що, до кого— чого. Схиляючи голову, обличчя тощо, притуляти до кого-, чого-небудь. Ми собі сідали за хатою на приспі та й я клонила йому голову на плече (Март., Тв., 1954, 155); Покотом сплять половчани. Ніч — мов криниця без дна… Клонить обличчя кохане До узголів’я жона (Рильський, II, 1960, 156); // безос. [Олекса:] На серці важко і голову клонить… (Вас., III, 1960, 47).

◊ Клони́ти го́лову (чоло́) перед ким— чим: а) коритися, підкорятися. Колись гордий противник усякої кривди, тепер низько клонив [суддя] перед нею голову (Кобр., Вибр., 1954, 42); б) виявляти шану, повагу до кого-, чого-небудь. [Валент:] Ареопаг, філософи премудрі чоло клонили перед ним (Л. Укр., III, 1952, 289); в) (також без додатка) кланятися, благаючи чогось. І не просились, бо такий жорстокий [пан] був, немилосердний, що дурно й голову було клонити (Вовчок, І, 1955, 29); Кло́нить на сон; Сон (дрімо́та) кло́нить кого — хочеться спати кому-небудь, огортав сон когось.— Щось мене,— кажу,— клонить на сон… спочину трохи (Барв., Опов.., 1902, 14); Говорить далі [Олімпіада Іванівна] невиразно слова.., по голосі чутно, що її сон клонить (Л. Укр., II, 1951, 41).

2. також без додатка, перен. Вести в певному напрямку, спрямовувати до чого-небудь, наперед задуманого (розмову, дії, вчинки тощо). [Хома Петрович:] Інші казали так: «Беріть взятки, я нікому не бороню!» [Пищимуха:] Ви куди ж клоните? (Кроп., V, 1959, 106); Несподівано господар запитав: — Будьте вибачні за цікавість: ви діток маєте? — Так,— ствердив я, не розуміючи, до чого він клонить (М. Ол., Чуєш… 1959, 14).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 187.

Клонити, ню́, ниш, гл.

1) Клонить, наклонять. Клонить і в дощ, і в погоду зелені віти додолу. К. ЧР. Лежу собі та й думаю, а сон мене так і клонить. МВ. І. 111. Ой сон, мати, ой сон, мати, сон головоньку клонить. Мет. 88.

2) Клонити голову. Кланяться. І не прохались, бо такий невірний був немилосердний, що дурно й голову було клонити. МВ. І. 46.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 252.

клонити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
bowклонит

клонити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
klonytyklonytyklonyty

клонити Рід - дієслово, недоконаний вид

клонити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаклонюклонимо
2 особаклонишклоните
3 особаклонитьклонять
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаклонитимуклонитимемо
2 особаклонитимешклонитимете
3 особаклонитимеклонитимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідклонивклонили
Жіночий рідклонила
Середній рідклонило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа клонімо
2 особаклониклоніть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часклонячи
Минулий часклонивши

клонити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

клонити в англійській розкладці - rkjybnb

Цитати української літератури з використанням слова клонити

"Чи нема ніякого виходу? Ніякого спасіння? Коли це інші зносять, так нехай! Я не можу! Я пробувала клонити голову терпеливо, бути такою, як ті «другі», і не змогла"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"І не просились, бо такий жорстокий був, немилосердний, що дурно й голову було клонити."Вовчок Марко - Козачка