КАРТА

Значення карта це

КА́РТА, и, ж.

1. Умовно зменшене загальне зображення земної поверхні, її частини або окремих країн світу. Над стільцем прибита на стіні.. чимала географічна карта, стара і немов закурена (Л. Укр., III, 1952, 572); Класна кімната в сільській школі; по стінах географічні карти, малюнки (Вас., III, 1960, 118); Він їхав на розвідку і мав надію знайти лісникову хату чи взагалі якесь відмітне місце, щоб орієнтуватися на карті (Ю. Янов., II, 1958, 214); // Зображення окремих частин країни за їх геологічними ознаками. Геологічна карта Донбасу; // Зображення грунтового покриву певної ділянки земної поверхні з зазначенням походження грунтів, їх складу тощо. Кожний колгосп і радгосп мають грунтові карти та рекомендації щодо раціонального використання добрив (Хлібороб Укр., 12, 1963, 10); // Зображення країн світу за їх суспільно-політичними ознаками. Політична карта світу; // Зображення окремих ділянок, пунктів оборони. Карта мінного поля; // Зображення зоряного неба або поверхні планет. Карта південного неба; Карта Місяця; // Певним способом складений документ, у якому в коротких записах, схемах, графіках подаються спеціальні відомості. Технологічна карта.

2. Невеликий аркуш (картка) твердого паперу, на якому зображені умовні фігури або значки чотирьох мастей; набір цих аркушів (колода) вживається для гри. Пані сидить і гадає на картах (Вовчок, І, 1955, 30); Часом серед гри він кидав карти на стіл так, що вони бачили, яка у нього масть (Коцюб., II, 1955, 204); Госька.. кинув з рукава на сніг пом’яту колоду карт, на яких уже не можна було пізнати фігур (Тют., Вир, 1964, 484); // тільки мн. Назва гри такими картками. Карти і пиття не доводять до пуття (Укр.. присл.., 1955, 211); Здорові люди [в санаторії] були усі при більярді, за картами, в бібліотеці (Л. Укр., III, 1952, 531); А на веранді над водою пісні і карти круг стола (Тич., І, 1957, 62).

Ва́ша (його́ і т. д.) ка́рта би́та див. би́тий; Випада́ти (ви́пасти) на ка́ртах див. випада́ти; Відкрива́ти (відкри́ти) чиїсь ка́рти див. відкрива́ти; Ка́рти в ру́ки кому — хтось досвідчений, із знанням може добре зробити що-небудь. — Ви фізики, вам карти в руки, ви то всі закони природи достеменно знаєте, що і куди, і як (Рибак, Час.., 1960, 97); Оста́ння ка́рта — остання можливість добитися чого-небудь. Се була.. остання карта в тій смілій грі (Фр., VII, 1951, 67); Плу́тати (сплу́тати) [всі] ка́рти чиї, кому — розладнувати чиї-небудь плани, наміри, сподівання; Розкрива́ти (розкри́ти) чиї ка́рти — виявляти приховані наміри, справжню суть справи. За вечерею Семен Федорович навіть розмовляв з дружиною. І тоді Фросина розкрила перед ним усі карти Макара Підігрітого: — Хоче стати на твоє місце (Зар., На.. світі, 1967, 112); Ста́вити (поста́вити) на ка́рту що — піддавати небезпеці що-небудь, ризикувати чимось. — І я не розчарувавсь, генерале: край вартий того, щоб ради нього ставити на карту наш капітал (Гончар, Таврія.., 1957, 583).

3. Чотирикутний візерунок, малюнок на тканині, одязі. Тоненький стан стягав червоний плетений пояс, коліна обнімала картата старосвітська плахтаз зеленими, червоними, синіми, жовтими картами (Гр., II, 1963, 330).

4. діал. Меню. Обідаю — що варили, а не по карті (Коцюб., III, 1956, 321).

5. діал. Аркуш паперу або сторінка книжки. І, взявши карту, щоб на їй Писать споминник дорогий, Я в думці враз перелетів Ряди похованих годів (Щог., Поезії, 1958, 354); Як голова болить! Пожовклі карти Рукопису старого помаленьку Перебігають стомленії очі (Фр., XI, 1952, 298).

6. діал. Лист (див. лист2 2); офіційний документ. А в той сам день карта в село причвалала, Що син їі в Босні від кулі поляг (Фр., X, 1954, 175).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 109.

Карта, ти, ж.

1) Четырехугольникъ, четырехугольная площадь, клѣтка. Употребляется, когда говорится о полевой землѣ, о рисункѣ клѣтчатой матеріи.

2) Листокъ бумаги. І взявши карту, щоб на їй писать споминник дорогий. Щог. Паперу пів карти. О. 1861. III. Гул.-Арт. 104.

2) Игральная карта. Балакають, у карти грають, співають. К. В карт грають. Мнж. 133.

4) Билетъ.

5) Письмо.

6) Указъ, предписаніе. Чоловіче біснуватий, нащо жінку продавати? Прийшла мені карта з неба, на податок грошей треба. Гол. Пала карта від цісаря з самої Верони, а щоби ми, молоденькі, ступали до войни. Гол. Ум. Картка, карточка.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 223.

карта Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
mapкарта

карта Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kartakartakarta

карта Рід - іменник, жіночий рід, неістота,іменник, чоловічий рід, неістота

карта Словоформи слова

Називнийкартакарти
Родовийкартикарт
Давальнийкартікартам
Знахіднийкартукарти
Оруднийкартоюкартами
Місцевийна/у картіна/у картах
Кличнийкартокарти

карта Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

карта в англійській розкладці - rfhnf

Цитати української літератури з використанням слова карта

"Іван все програвав і сердивсь; Каленикові везло: йшла раз у раз карта, і кожну щасливу гру він притрушував сміхом, хоч грав нечисто: за ним треба було дивитись."Коцюбинський Михайло Михайлович - Persona grata

"Біля свинарника нас зустрічає гундосим рохканням п’ятипудова льоха Манюня, противна й плямиста, як географічна карта."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Одна тiльки карта небесних тiл пiвнiчної пiвкулi забрала в мене весь час""Гуляшки Андрей - Коштовний камiнь

"- Але ж генетична карта людського органiзму ще не розшифрована, тут можуть бути.."Бережной Василий - Людина-маятник

"Потiм iшли фотографiї Амундсена та "Латама", а за ними - маленька карта з рухомим лiтачком, який просувався в напрямку Шпiцбергену"Бабула Владимир - Сигнали з всесвiту

"Червонў й зеленў блискавки зненацька затанцювали з усўх бокўв! Хелл, здригнувшись вўд несподўванки, не образу збагнув, що це за допомогою лазерўв складаїться детальна карта органўзму"Радутный Радий - Люди та зорi

"Перед мною на задній стіні висіла моя улюблена карта Европи воєнного видання, внизу під нею столик заложений книгами, на дворі за вікном співали робіни і скреготіли сині птахи, з сусідньої вулиці Батерст долітали шуми машин"Самчук Улас Олексійович - На твердій землі

"В зорі рожевих пальцях карта смутку затремтить і в’яне."Антонич Богдан-Ігор Васильович - Дзвінкова пані

"Як на тотеж Воздвиженському дуже не йшла карта"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"З тії ж колоди висмикнута карта."Зеров Микола Костянтинович - Херсон