ЗОСЕРЕДЖЕНИЙ

Значення зосереджений це

ЗОСЕРЕ́ДЖЕНИЙ, а, е.

1. Дієпр. пас. мин. ч. до зосере́дити. Командир гайдамацького загону, місцевий поміщик Павловський, запевняв.., що повстанців у цьому районі багато, що саме тут зосереджені їх головні сили (Кол., На фронті.., 1959, 67); Ми стояли за ліском, невидимі для ворога, зосереджені для нової атаки (Кач., Вибр., 1953, 302); Зусилля народів повинні бути зосереджені на тому, щоб своєчасно приборкати імперіалістів, позбавити їх змоги пустити в хід смертоносну зброю (Програма КПРС, 1961, 50); // зосере́джено, безос. присудк. сл. В колгоспі все тваринництво, крім птиці та коней, зосереджено в одному місці, що дає змогу організувати в загальнофермському цеху підготовку кормів до згодовування (Колг. Укр., 4, 1959, 5).

2. у знач. прикм. Який зосередився, зібрався в одному місці; // Спрямований в одне місце, в одну точку (звичайно про артилерійський вогонь).

Зосере́джене наванта́ження — навантаження, що припадає на дуже маленьку площу. Прикладом зосередженого навантаження є сили, що діють на метал при різанні на верстатах (Токарна справа, 1957, 43).

3. у знач. прикм. Який зосередився повністю на чому-небудь; замислений. Зосереджений на своїх думах, він аж здригнувся, коли до нього з темряви метнулася якась жіноча постать (Жур., До них іде.., 1952, 125).

4. у знач. прикм. Який здійснюється, виявляється при напруженні думок, уваги, зусиль і т. ін. Кілька хвилин мовчазної і зосередженої роботи, і з прохолодного отвору виплив на денне світло солом’яний брилик (Вол., Самоцвіти, 1952, 64); // Глибокий, напружений (про думки, почуття і т. ін.). Бальзак дивився на кобзаря, на юрбу, на тих, що, проходячи повз нього, кидали мідяки у мисочку, відчував в їхньому зосередженому мовчанні якусь дивну і значну пересторогу (Рибак, Помилка.., 1956, 155); Чорні імлисті очі дивилися задумливо й серйозно, але посаджені вони були близько одне до одного, і тому погляд їх набирав зосередженої пильності (Тулуб, Людолови, І, 1957, 57).

5. у знач. прикм. Який перебуває у стані зібраності, готовності до чого-небудь, напружує свою увагу, свої думки, зусилля і т. ін.; зібраний. Він був весь зосереджений, наче б шнуром стягнутий в своєму нутрі (Вільде, Пов. і опов., 1949, 33); В навушниках Сашко стає одразу серйозним, офіційним, зосередженим, вже він тепер увесь там, в ефірі (Гончар, Тронка, 1963, 42); Артем.. слухав уважно, очей з матері не зводячи, суворий і зосереджений (Головко, II, 1957, 509); // Якому властиві зібраність, постійна заглибленість у свої думки, переживання, справи і т. ін. Тиху вдачею, мрійливу, зосереджену в самій собі, Ганну ще змалку вражало й вабило до якогось солодкого щеміння в грудях усе красиве, не буденне (Коз., Сальвія, 1956, 7); Обережний і зосереджений, стриманий і підозрілий, він волів більше мовчати (Рибак, Час.., 1960, 424); // Який виражає заглибленість у свої думки, переживання, справи і т. ін. Вигляд у Лимаря був якийсь зосереджений, похмурий (Коп., Лейтенанти, 1947, 108); Він сидів проти головного інженера, не відриваючи від нього зосередженого погляду, не пропускаючи жодного його слова (Шовк., Інженери, 1956, 26); Обличчя його було напруженим і зосередженим (Тют., Вир, 1964, 156).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 690.

зосереджений Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
focusedсосредоточен

зосереджений Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zoseredzhenyizoseredzhenyizoseredzhenyy

зосереджений Рід - прикметник

зосереджений Словоформи слова

Називнийзосередженийзосередженазосередженезосереджені
Родовийзосередженогозосередженоїзосередженогозосереджених
Давальнийзосередженомузосередженійзосередженомузосередженим
Знахіднийзосереджений, зосередженогозосередженузосередженезосереджені, зосереджених
Оруднийзосередженимзосередженоюзосередженимзосередженими
Місцевийна/у зосередженому, зосередженімна/у зосередженійна/у зосередженому, зосередженімна/у зосереджених

зосереджений Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1257

зосереджений в англійській розкладці - pjcthtl;tybq

Цитати української літератури з використанням слова зосереджений

"Зовні той був спокійний, зібраний, зосереджений"Бережний Василь Павлович - Повернення «Галактики»

"— Не розцвіло… (махає рукою погноблено, байдуже) — Не розцвіло… (махає рукою й зідхає) — Степова Геллада називається… (дивиться тупо просто себе, ворушить губами зосереджений в собі):"Багряний Іван Павлович - Розгром

"Усмішка на його лиці зникла, з’явився серйозний, зосереджений вигляд"Бережний Василь Павлович - Археоскрипт

"Воронцов лежав під натягнутим до самого підборіддя кожухом, пожовклий і зосереджений, висвічуючи широкою лисиною, оточеною рудими баранчиками рідкого волосся"Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці

"Мовчазний, зосереджений в собі і — симпатичний"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"Вони стояли обнявшись, чого раніше не дозволили б собі на людях, він блідий, зосереджений і ніби байдужий до неї, а вона тулиться до нього плечем, наче говорить: ти мій, мій, це все тебе не стосується, нікому тебе не віддам."Гончар Олесь Терентійович - Людина і зброя

"Професор був зосереджений, мовчазний"Бережний Василь Павлович - В зоряні світи

"Офіцер, що вийшов з нею, мав зосереджений, злегка напружений вигляд"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"Мене наскрізь прошив божевільний зосереджений погляд"Білий Дмитро Дмитрович - Басаврюк ХХ

"Уважний i зосереджений Микола Петрович, який приєднався тим часом до нас, принiс з собою великий пакет: адже записи i донесення на Землю давно вже були готовi! Вiн пильно оглянув ракету: все було в порядку"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту