ЗМІННИЙ

Значення змінний це

ЗМІ́ННИЙ, а, е.

1. Який змінюється, не завжди буває однаковий; мінливий, непостійний. Чим б’єшся ти [серце]? Яка твоя любов? В що віриш? Чим живеш? Чого бажаєш? В чім змінне ти і в чім постійне? (Фр., X, 1954, 141); Бої йшли із змінним успіхом (Тулуб, Людолови, II, 1957, 336); Поняття виникає внаслідок закріплення в мозку людини найменш змінного, стійкого, нагального, тобто істотного в явищах дійсності (Рад. психол. наука.., 1958, 152); [Лінкей:] Візьми увесь коштовний скарб, Що грає змінним блиском фарб (Гете, Фауст, перекл. Лукаша, 1955, 367).

◊ Змі́нна величина́, мат.— величина, яка може набувати при даному дослідженні різних значень. Величини, що можуть набувати різних значень, називаються змінними (Алг., II, 1957, 30); Змі́нні зірки́, астр.— зірки, видимий блиск яких змінюється з часом; Змі́нний капіта́л, ек. — частина капіталу, яку витрачають на купівлю робочої сили. Робоча сила є та форма, в якій змінний капітал існує в процесі виробництва (Маркс, Капітал, І, кн. 1, 1952, 590); Змі́нний струм, ел. — електричний струм, величина і напрям якого періодично змінюються. Потужні електричні генератори електростанцій виробляють змінний струм напругою до 15000 вольтів (Знання.., 6, 1967, 32); Змі́нні части́ни мо́ви, лінгв.— частини мови, яким у даній мові властиві форми словозміни.

2. Який періодично замінюють іншим (про інструменти, деталі механізмів і т. ін.). Навантажувач має вантажопідйомник, гідравлічну систему для підйому і змінне устаткування (вила, ківш, стріли) (Наука.., 10, 1956, 7); Конуси закріплюють в призматичних гніздах за допомогою притискачів. Призматичні гнізда розраховані на певний розмір конуса і є змінними (Технол. різального інстр., 1959, 132).

3. Який працює позмінно, по черзі. — Матвійчук залишається в бригаді змінним трактористом (Рудь, Гомін.., 1959, 51); Розширюється навчання молоді без відриву від виробництва у вечірніх, змінних і заочних школах (Матер. XXII з. КПУ, 1961, 62); // Який виконується протягом зміни (у 3 знач.). Виробниче завдання, розраховане на одну зміну, називається змінною нормою виробітку (Орг. і технол. тракт. робіт, 1956, 34).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 622.

Змінний, а, е. Измѣнчивый, измѣняющійся. Желех. Змінне. Плата за промѣнъ денегъ. Від сотки треба жидові дати тільки а тільки змінного. Вх. Зн. 22.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 166.

змінний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
replacementсменный

змінний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zminnyizminnyizminnyy

змінний Рід - прикметник

змінний Словоформи слова

Називнийзміннийзмінназміннезмінні
Родовийзмінногозмінноїзмінногозмінних
Давальнийзмінномузміннійзмінномузмінним
Знахіднийзмінний, змінногозміннузміннезмінні, змінних
Оруднийзміннимзмінноюзміннимзмінними
Місцевийна/у змінному, зміннімна/у зміннійна/у змінному, зміннімна/у змінних

змінний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
725

змінний в англійській розкладці - pvsyybq

Цитати української літератури з використанням слова змінний

"— Чи не дала Європа якогось типу творіння, яке — в тій пропорції, що його наділяє так званий «змінний стосунок», — і робить історію?"Хвильовий Микола - Думки проти течії

"В свій час, в час боротьби з феодалізмом, воно, як змінний тип, відіграло прогресивну роль"Хвильовий Микола - Апологети писаризму