ЗЕЛЕНЬ

Значення зелень це

ЗЕ́ЛЕНЬ, і, ж.

1. збірн. Зелені дерева, кущі, трави і т. ін. Неначе помелом, за три дні змело сніг, з землі показалася перша зелень — проліски, фіалочки (Мирний, III, 1954, 297); Блискуча, перебризкана червоним сонцем лісова зелень оточувала їх (Гончар, II, 1959, 257); // Зелене листя дерев, кущів і т. ін. З очей її поволі щезала рожева од заходу, закутана в зелень кленів церква (Коцюб., I, 1955, 333); В останні дні жовтня золотим вбранням пишаються білокорі берези, вилискують зеленню стрункі сосни (Хижняк, Тамара, 1959, 247).

2. збірн. Деякі, перев. зелені овочі і трави, що вживаються як їжа або приправа до страв. Ось вже наготована зелень до борщу (Забіла, Веселим малюкам, 1959, 26); Обов’язковою стравою до обіду влітку і навесні повинен бути салат із сирих овочів, зелені, фруктів та ягід (Укр. страви, 1957, 17).

3. Зелений колір чого-небудь. Земля ушосте зелень трав змінила (Мал., II, 1948, 152).

4. розм. Зелений наліт, цвіль на чому-небудь. Дорожила вона тими пасками, доки вони зеленню не взялися — аж позросталися од цвілі (Стельмах, II, 1962, 362).

5. спец. Зелена фарба. Кольорові глазурі виготовляються [на Гуцульщині] так: «зелень» дістають, мішаючи одну частину окису міді з трьома глазурі (Гуцульська кераміка, 1956, 37); Малює [Т. Г. Шевченко] чистими, по-весняному життєрадісними барвами: світлою зеленню, ..ніжним ультрамарином (Нар. тв. та етн., 3, 1966, 10).

∆ Зе́лень брилья́нтова, фарм.— аніліновий барвник, що застосовується в медицині як антисептичний засіб. Цікаво, що багато фарб є одночасно й ліками. Давно відома жовта фарба акрихін виявилася сильним засобом у боротьбі з малярією, брильянтову зелень застосовують замість йоду (Наука.., 9, 1963, 29); Зе́лень пари́зька — яскраво— або темно-зелений нерозчинний у воді порошок, що використовується здебільшого для обприскування рослин з метою захисту їх від шкідників. Проти яблуневої молі та інших листогризучих шкідників обприскують дерева.. 1-процентною суспензією паризької зелені (Колг. енц., І, 1956, 7).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 555.

Зе́лень, ні, ж.

1) Зелень, растеніе. Скажи мені правду, моє серденятко, которая зелень найперш процвітає. Мет. 361.

2) Краска зеленая: ярь, мѣдянка. Шух. І. 264.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 149.

зелень Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
greensзелень

зелень Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zelenzelen'zelen'

зелень Рід - іменник, жіночий рід, неістота ( род.),іменник, середній рід, неістота

зелень Словоформи слова

Називнийзеленьзелені
Родовийзеленізеленей
Давальнийзеленізеленям
Знахіднийзеленьзелені
Оруднийзеленнюзеленями
Місцевийна/у зеленіна/у зеленях
Кличнийзеленезелені

зелень Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
623

зелень в англійській розкладці - ptktym

Цитати української літератури з використанням слова зелень

"Весела зелень верхів —"Загул Дмитро Юрійович - Над морем

зелень с деревьев опала,"Глібов Леонід Іванович - Осень

"Сповитий в зелень і задуму,"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Елегія про співучі двері

"Обважніле гілля дерев, зелень кущів, картоплі — все ніби порозбухало водою."Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"И рассыпала зелень бледною рукой."Глібов Леонід Іванович - «Я не забыл ее и позабыть не в силах…»

"Всього десять років місту, а вже налічує воно вісімдесят тисяч мешканців, і все це місто з заводами та рудниками живе… на опрісненій морській воді! І незвична оку зелень парків теж тут вся від цієї води"Гончар Олесь Терентійович - Спогад про Ауезова

"Поезії кипучої і мудрої, мов зелень!"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Дім за зорею

"Морський прибій спинив його воду, і вона розлилась поміж деревами, одбиваючи в собі їх зелень, барвні халати татарок та голі тіла дітвори."Коцюбинський Михайло Михайлович - На камені

"— Пам’ятаєш, Тимку, як ми в оцьому лузі сорок драли? — запитав Федот, показуючи рукою на буйну зелень старих вільшин та осик, що густою стіною стояли понад луговою стежкою"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"— До чого тут зелень? Хіба я не відаю, що страшнішого звіра, ніж вовк, немає? Коли вже унадиться, то не відстане, допоки всю отару не переріже"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки