ЗГАДУВАТИ

Значення згадувати це

ЗГА́ДУВАТИ і рідко ІЗГА́ДУВАТИ, ую, уєш, недок., ЗГАДА́ТИ і рідко ІЗГАДАТ́И, а́ю, а́єш, док., перех. і з спол. що, як, з прийм. про, розм. за.

1. Відтворювати в пам’яті, свідомості події, обставини, образи і т. ін. минулого, відновлювати уявлення про кого-, що-небудь. [Олекса:] Сестро моя любая, якби ти знала, як часто я згадував тебе у поході!.. (Вас., III, 1960, 46); Не будемо про те згадувати, що вже промайнуло-минуло (Мирний, IV, 1955, 368); Скиба.. ще дужче нахмурив [брови] і щось став ізгадувати (Головко, І, 1957, 325); Я пишу мемуари. Згадую певний шматок життя, що мені він дорогий, і пишу про нього (Ю. Янов., II, 1958, 31); Заспіває [Перебендя], та й згадає, Що він сиротина, Пожуриться, посумує, Сидячи під тином (Шевч., І, 1963, 52); Вона.. силкується щось ізгадати — і нічого не може (Гр., І, 1963, 434); Яблуко лежить передо мною — Світле, аж прозоре, мов янтар. А згадаймо ж, працею якою У природи вирвано цей дар! (Рильський, III, 1961, 79).

2. Побіжно називати кого-, що-небудь, коротко повідомляти, зауважувати про когось, щось. Оксана згадує в листі до мене, що ти противишся сій її подорожі до Києва (Л. Укр., V, 1956, 425); Серед видатних реалістів-критиків російської літератури Франко не один раз згадував і Островського (Рад. літ-во, 3, 1957, 49); Довго Микола оповідає, а коли ненароком згадає чорта, Іван хрестить груди під кептарем (Коцюб., II, 1955, 329); // перев. док., кому. Пригадати кому-небудь щось сказане чи зроблене ним раніше. — З очей щезни, навіки щезни, паскудо.— Це я тобі — паскуда?.. Ще будеш мені в ноги падати, будеш чоботи лизати, щоб найняв у економію. Тоді я тобі згадаю твоє «паскудо» (Стельмах, І, 1962, 393).

Зга́дувати (згада́ти) до́брим сло́вом кого — говорити про кого-небудь щось хороше. В новім, великім людськім храмі Хтось добрим словом і мене згадає (Фр., X, 1954, 24); Зга́дувати (згада́ти) ли́хом (лихи́м, пога́ним і т. ін. сло́вом) кого — говорити про кого-небудь щось погане, лаяти когось. — Не згадуйте нас лихом… (Тют., Вир, 1964, 210); Січі та січовиків ніколи не забуду, а лихим словом не згадаю (Л. Укр., V. 1956, 47); Не про́ти но́чі (не при лю́дях, не при ха́ті) зга́дувати (зга́дуючи) — страшно або дуже неприємно згадувати. — Ну, та цур їм, не проти ночі їх [бандитів] згадувати,— сплюнув коваль,— є й окрім них об чім поговорити (Головко, II, 1957, 181); Це [Параска] чиста сатана, не при людях згадуючи (Н.-Лев., II, 1956, 17); Не тим би зга́дувати — висловлення жалю, що доводиться говорити погано про кого-небудь. Старий наш пан, покійник, недобрий був! Не тим би згадувати, да луччим ні за що (Вовчок, І, 1955, 41).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 507.

Зга́дувати, дую, єш, сов. в. згада́ти, да́ю, єш, гл.

1) Вспоминать, вспомнить. Нема гірше, як в неволі про волю згадувати. Хата, 80. Дарувала шиту шовками хустину, щоб згадував на чужині. Хата, 87. Згадай, який прийшов до мене, що ні сорочки не було. Котл. Ен. І. 32. Згадала баба дівера, що добрий був. Посл.

2) — га́дку. Думать, подумать. Не згадаю гадки, не змишлю я мислі. Рудан. І. 13.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 136.

згадувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
rememberвспоминать

згадувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zghaduvatyzghaduvatyzhaduvaty

згадувати Рід - дієслово, недоконаний вид

згадувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазгадуюзгадуємо
2 особазгадуєшзгадуєте
3 особазгадуєзгадують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазгадуватимузгадуватимемо
2 особазгадуватимешзгадуватимете
3 особазгадуватимезгадуватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзгадувавзгадували
Жіночий рідзгадувала
Середній рідзгадувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа згадуймо
2 особазгадуйзгадуйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часзгадуючи
Минулий часзгадувавши

згадувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

згадувати в англійській розкладці - pufledfnb

Цитати української літератури з використанням слова згадувати

"Людей побіля нього рясно, як біля моря піску, — ніде нам буде там коней випасати, а про таку волю, як отут у нас за Запорожжі, там ми забудемо й згадувати"Кащенко Адріан Феофанович - З Дніпра за Дунай

"— А потiм що будем робити? Покладемо зуби на полицю, щоб сушились до нового врожаю, i отак згадувати тiатри? Он муки в нас лишилось тiльки на два-три замiси"Стельмах Михайло Панасович - Гуси-лебеді летять…

"У всякому разі, він рішуче одмовляється згадувати сьогодні її ім’я в присутності Аглаї, так принаймні диктують йому норми елементарної етики."Хвильовий Микола - Вальдшнепи

"Звичайно, прибирати доводиться менi самому, але це така дрiбничка, про яку i згадувати не варто"Костецкий Анатолий - Хочу лiтати !

"Я занадто стомлювався фізично й морально, щоб мати змогу перевтілюватися в персонажів ще не написаних творів, а згадувати свої колись написані книжки було недоцільно й боляче"Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Про самого себе

"Але вже нічого не хотіла згадувати й рішуче полізла у вагон"Хвильовий Микола - Сентиментальна історія

"Він почав згадувати минулий день, лежачи на соломі в стодолі, і гнівався сам на себе, що «завів кумпанію» з парубками й з дівчатами"Грінченко Борис Дмитрович - Серед темної ночі

"Раз просила навіть стару не згадувати їй, що в її комірниці діється."Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна