ЗВІРЯТИ

Значення звіряти це

ЗВІРЯ́ТИ1, я́ю, я́єш і рідко ЗВІ́РЮВАТИ, юю, юєш, недок., ЗВІ́РИТИ, рю, риш, док., перех.

1. кому, рідко перед ким. Правдиво, не криючись, повіряти кому-небудь свої думки, плани, таємниці і т. ін. З Рузею дівчина подружилась і часто звіряла їй свої думки (Донч., III, 1956, 45); Завадка змушений був спитати ще раз про це саме, бо Філіпчук не поспішав звіряти перед ним свої плани (Вільде, Сестри.., 1958, 147); Іванові Луціяновичу хотілося розповісти товаришам про все, що склалося в нього в голові, звірити їм свої думки і надії (Оров., Зел. повінь, 1961, 10).

◊ Звіря́ти (зві́рити) ду́шу (се́рце) кому — довірливо розкривати кому-небудь свої почуття. У Орисі не було такої подруги, що їй могла б вона звіряти свою душу (Гр., II, 1963, 112); Пройшло немало днів, поки той хлопець і дівчина одне одному свої серця звірили (Цюпа, Три явори, 1958, 13).

2. кому, на кого. Виявляючи довір’я, доручати, довіряти кому-небудь щось. [Фауст:] Германцю я Корінф лишаю, Нехай затоки береже, А готу звірюю Ахаю, — Хай крутояру стереже (Гете, Фауст, перекл. Лукаша, 1955, 372); — Я ні на кого не можу звірити цієї справи. Навіть на тебе (Юхвід, Оля, 1959, 233).

ЗВІРЯ́ТИ2, я́ю, я́єш, недок., ЗВІ́РИТИ, рю, риш, док., перех.

1. Зіставляючи що-небудь з чимсь, перевіряти точність, відповідність чому-небудь і т. ін. Доки вони там звіряють з картою місцевість, Степура стоїть між деревами і слухає, як соковито хрумтять яблука на солдатських зубах (Гончар, Людина.., 1960, 239); Тарас Волошко зайшов до купе вагона.. Звіривши квиток з номером місця, він заховав його до кишені (Ткач, Плем’я.., 1961, 141); * Образно. Годинник б’є в Кремлі дванадцять,— За ним звіряємо серця! (Нех., Під.. зорею, 1950, 52); // Взаємно порівнювати, співвідносити що-небудь. Вранці Олена Побережник першою вийшла на буряки, з тривогою звіряючи рядки на своїй і сусідній ділянці (Стельмах, Над Черемошем.., 1952, 258).

2. Перевіряючи, встановлювати наявність або відсутність кого-, чого-небудь. Розгортаєш то одну, то другу книжку, звіряєш, як скупий, свої скарби, чи все на своєму місці, чи не забув часом чого-небудь (Вас., II, 1959, 265); Заруба кілька разів підсилав.. обох бригадирів, щоб тихо підкралися на буряки, звірили сторожів (Кучер, Трудна любов, 1960, 125).

3. Старанно вивіряти справність, придатність чого-небудь. Марія вже уявляла собі, як притисне її [гвинтівку] до плеча, звірить оптичний приціл (Кучер, Чорноморці, 1956, 141).

4. на що. Піддавати випробуванню, випробовувати властивості, якості, придатність чого-небудь до чогось. Якщо лаборанткам задачу дано — Звіряти на схожість артільне зерно І вже бригадир оглядає лани,— Для нас це — найперша ознака весни! (С. Ол., Вибр., 1959, 29).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 486 - 487.

Звіря́ти, ря́ю, єш, сов. в. вві́рити, рю, риш, гл.

1) Провѣрять, провѣрить, вывѣрять, вывѣрить. Я його вже звірила за того карбованця. Н. Волын. у. Я звірив на собі, що нема й гірше, як води вип’єш з холоду. О. 1861. V. 70.

2) Довѣрять, довѣрить. Він на ню звіряв усе своє добро. Зміев. у.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 133.

звіряти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
checkсверять

звіряти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zviriatyzviriatyzviryaty

звіряти Рід - дієслово, недоконаний вид,іменник, середній рід, істота

звіряти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазвіряюзвіряємо
2 особазвіряєшзвіряєте
3 особазвіряєзвіряють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазвірятимузвірятимемо
2 особазвірятимешзвірятимете
3 особазвірятимезвірятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзвірявзвіряли
Жіночий рідзвіряла
Середній рідзвіряло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа звіряймо
2 особазвіряйзвіряйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часзвіряючи
Минулий часзвірявши

звіряти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

звіряти в англійській розкладці - pdshznb

Цитати української літератури з використанням слова звіряти

"Сойка, роздразнена чомусь веселою рухливістю незначного звіряти, кинулася на нього з пристрасним гавканням і, урвавшися сим разом з ланцем, напала розвішена на нього."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"— …І вирвали з коренем… — бубонить чийсь приглушений голос збоку, зливає ішшком комусь свої таємні жалі, що їх можна звіряти лише в темряві"Багряний Іван Павлович - Тигролови

"Той, християнський, тепер над ним невладний, тож немає потреби звіряти йому свою душу"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Велична, благословенна любов матері! Кожний промінь сонця, дихання кожного листочка, кожний погляд закоханого дівочого ока, щирий порух звіряти, сміх і плач дитини і легіт небес — усе то з’єднано в одному теплому погляді матері!"Самчук Улас Олексійович - Волинь