ЗВОРОТНИЙ

Значення зворотний це

ЗВОРО́ТНИЙ, а, е.

1. Який спрямований або веде назад до вихідного пункту (про дорогу, шлях, курс, рейс і т. ін.). Зворотний шлях став немов коротший (Гур., Новели, 1951, 216); Лишилося взяти на борт жінок з дітьми, що евакуювалися в тил, і лягти на зворотний курс (Ткач, Моряки, 1948, 40); 15 жовтня 1821 р. експедиція вирушила в зворотну путь (Видатні вітч. географи.., 1954, 54); // Який приводить що-небудь до вихідного або початкового стану. При анігіляції [взаємодії] частинок речовини й антиречовини їхня енергія переходить кінець кінцем в енергію випромінювання. Та можливий і зворотний процес, коли з фотонів випромінювання «народжуються» попарно частинки й античастинки (Знання.., 5, 1966, 10).

Зворо́тна адре́са — адреса того, хто посилає лист, посилку і т. ін. Лист був тоненький, написаний жіночою рукою, по-польському, без зворотної адреси (Вільде, Сестри.., 1958, 414).

2. Обернений у протилежний бік (про напрям руху). Трамвай уже встиг повернутися на кільці і зараз іде у зворотному напрямі — до готелю й вокзалу! (Руд., Вітер.., 1958, 114); // Який рухається у протилежному напрямі відносно руху кого-, чого-небудь; зустрічний. Буруни йшли невпинно, підбирали під себе зворотні хвилі.. і заливали берег (Коцюб., І, 1955, 392); // Протилежний попередньому; обернений (про порядок чого-небудь, розвиток процесу, дії, явища і т. ін.). На ланцюжку плоским способом будують ряди кліточок, чергуючи їх один над одним кожен раз у зворотному порядку (В’язання.., 1957, 59); Взаємодіяння вихідних речовин називається прямою реакцією, а взаємодіяння продуктів, що утворилися,— зворотною реакцією (Хімія, 9, 1956, 63); Вдень над морем тиск більший, ніж над сушею, тому внизу повітря переміщується в сторону суші. Вночі — зворотне явище (Фіз. геогр., 5, 1956, 86).

3. Який здійснює зустрічну дію, виявляє протидію. Колесо своїми нерівностями і шорсткостями упирається в рейку і зазнає від рейки зворотного тиску (Курс фізики, І, 1957, 129).

4. Протилежний лицьовому, видимому (про бік чого-небудь). Менш спритних, яким не вдалося захопити місце агента фірми, можна було зустріти на рогах вулиць, обвішаних шнурками, ..дитячими іграшками, дзеркальцями з портретами кінозірок на зворотній стороні (Вільде, Сестри.., 1958, 120); Радянська міжпланетна станція сфотографувала зворотний бік Місяця (Веч. Київ, 27.Х 1959, 1).

Зворо́тний бік меда́лі див. меда́ль.

5. грам. Який відноситься до суб’єкта дії. Зворотний займенник; Зворотне дієслово.

6. спец. Який викликає, обумовлює обернену взаємозалежність двох чи кількох елементів, явищ, подій і т. ін. Самостійний розвиток торговельного капіталу стоїть у зворотному відношенні до ступеня розвитку капіталістичного виробництва.. (Ленін, 3, 1949,150).

∆ Зворо́тне узго́дження, грам. — узгодження дієслівної зв’язки в реченні із своїм предикативним членом, а не з підметом, як при прямому узгодженні.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 496.

зворотний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
reverseобратный

зворотний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zvorotnyizvorotnyizvorotnyy

зворотний Рід - прикметник

зворотний Словоформи слова

Називнийзворотнийзворотназворотнезворотні
Родовийзворотногозворотноїзворотногозворотних
Давальнийзворотномузворотнійзворотномузворотним
Знахіднийзворотний, зворотногозворотнузворотнезворотні, зворотних
Оруднийзворотнимзворотноюзворотнимзворотними
Місцевийна/у зворотному, зворотнімна/у зворотнійна/у зворотному, зворотнімна/у зворотних

зворотний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
936

зворотний в англійській розкладці - pdjhjnybq

Цитати української літератури з використанням слова зворотний

"пора на зворотний курс? "Бережной Василий - Хронотонна Нiагара

"— Капітане, як на мій погляд, нам уже час вирушати у зворотний путь, до нормальних людей"Ячейкін Юрій Дмитрович - Народження АДАМа (Із спогадів штурмана Азимута)

"Ми покладемо наші креслення і формули на зворотний бік Місяця… Ми повернемось додому, і наші нащадки колись зустрічатимуть гостей з Третьої…"Ячейкін Юрій Дмитрович - Піраміда

"Поніс свій посвист туди, угору, де стояв той загадковий дім, і Володимирові нічого не лишалося, як засвистіти й собі й рушити у бік зворотний"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"- Якщо "Вiкiнга" винесла в цей Всесвiт гравiтацiйна течiя Космiчного Гольфстрiму, то чому не припустити, що десь є i зворотний рух? Як ви вважаєте, Iдерський? "Бережной Василий - Космiчний Гольфстрiм

"Якщо стояти тут і роздумувати, то на зворотний шлях його невистачить."Бережний Василь Павлович - В зоряні світи

"Зворотний бiк речей у цьому свiтi взагалi не часто можна побачити, ось що я тобi скажу"Крюс Джеймс - Мiй прадiдусь, героi i я

"Чотири години треба було витратити на зворотний шлях"Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"— А може… пора на зворотний курс?"Бережний Василь Павлович - Космічна Ніагара

"— А може… пора на зворотний курс?"Бережний Василь Павлович - Хронотонна Ніагара