ЗБІГАТИСЯ

Значення збігатися це

ЗБІ́ГАТИСЯ, аюся, аєшся, док.

1. заст. Побувати в багатьох місцях, обходити кого-, що-небудь; оббігати. По просьбі Марійки збігалася Домніка по всіх ворожках околиці (Коб., II, 1956, 240); // за ким— чим. Кинутися шукати кого-, що-небудь. [Наталка:] Що ти хотів сказати мені, Миколо? Говори швидче, бо за мною зараз збігаються (Котл., II, 1953, 35); За Оксаною, як її викрали, то зараз пан збігався, кричав і бивсь у дворі дуже (Вовчок, І, 1955, 88); // Заметушитися, забігати. Збігались хазяїни, шлють свою невістку. Щоб ішла до матері та несла повістку (Щог., Поезії, 1958, 152).

2. розм. Виснажитися, часто і багато бігаючи.

ЗБІГА́ТИСЯ, а́ється, недок., ЗБІ́ГТИСЯ, збіжи́ться, док.

1. Прибігати з різних місць в одне, бігом збиратися докупи. — Одчинила я курник, сипнула зерна і почала кликати курей. Почали вони збігатися (Мирний, І, 1954, 237); То так голосно вона кричала, що всі сусіди стали збігатися, як на який дивогляд (Черемш., Тв., 1960, 75); В селі знялася тривога. Проте, поки збігся народ, палії встигли втекти (Руд., Остання шабля, 1959, 89).

2. розм. Сходитися, збиратися де-небудь. Прибула з Варшави якась багатюща претовста банкірша.. Вона привезла на собі такий турнюр, що на його збігалась дивитись уся Щавниця (Н.-Лев., II, 1956, 394); Помер мій батько. Ховали його таки з попом. Ну, що я один зроблю, коли вся рідня збіглась (Збан., Єдина, 1959, 131); // Зосереджуватися, опинятися в одному місці. Кав’ярня була серцем села, куди збігались усі інтереси людності (Коцюб., І, 1955, 393); В повітовому місті Славгороді збіглося якось влітку з півдесятка студентів (Вас., І, 1959, 345); // З’єднуватися. Ледве помітні язички невинного вогню.. враз збіглися вгорі, злилися в одно і бухнули в небо.. стовпом зажерливого полум’я (Кол., Терн.., 1959, 283); // в що, чим. Сходячись докупи, розташовуватися яким-небудь способом. Але щось було й нового в сьогоднішньому ярмарковому русі. Оці хвилі народу, що нагло то збігалися в кола, то розбігались, як круги по воді (Головко, II, 1957, 255); Настя нахмурилась.. Тонкі, чорні брови збіглися в дугу (Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 5); // тільки док., фам. Зустрітися, зійтися з ким-небудь. [Сестра Серахвима:] А тепер знову збіглися [Василь і Маруся]? Дивися, і приведе ж отак доля (Мирний, V, 1955, 102); В степу чи в садку збіжаться [Кирило з Терешком] і гиркають один на одного до півночі (Ковінька, Кутя.., 1960, 114).

3. Пролягаючи в різних місцях, сходитися до одного місця або з’єднуватися (про стежки, дороги, річки і т. ін.). Он ярочки зелененькі. Стежечки по них маленькі, Перевиті, мов стрічечки, Збігаються до річечки (Л. Укр., І, 1951, 15); Міста профіль строгий Поволі виплива на небосхил. І от — в одну збігаються дороги (Рильський, І, 1960, 264); — Перегнали вже ми, Устє-ріки, Де Черемош Чорний з Білим збігся (Фр., XIII, 1954, 338); Обіч — ще збіглися дороги (Головко, І, 1957, 166).

4. рідко. Стискуватися, скорочуватися, утворюючи зморшки, складки. Міцне підборіддя вгрузло йому в груди, упертий лоб збігся на переніссі жмутком товстих зморщок (Кол., На фронті.., 1959, 27); // Утворюватися, з’являтися (про зморшки, складки). Він замислився на хвилинку, від чого на його чолі збіглося ще кілька зморщок (М. Ол., Чуєш.., 1959, 5).

5. Зменшуватися в розмірі від перебування у воді (про одяг, тканини, нитки). Нові вовняні нитки дуже часто збігаються в готовому виробі, від чого річ.. стає менша за розміром. Тому перед використанням нитки необхідно пропарити в гарячій воді (В’язання.., 1957, 29); Зелена піжама з чорними смужками, що, видно, збіглася після прання, тісно облягла його обважнілу постать (Руд., Остання шабля, 1959, 541); Легке штапельне плаття на Олені промокло наскрізь, збіглося, покоротшало (Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 474).

6. Відбуватися одночасно, бути однаковим за часом. Щоб робота багатоциліндрових двигунів була рівномірною і плавною, однойменні такти в різних циліндрах не повинні збігатися — вони повинні чергуватися у відповідній послідовності (Підручник шофера.., 1960, 37); Святкування славної дати заснування Радянської Білорусії знаменне тим, що воно збігається з 40-річчям з дня створення Комуністичної партії Білорусії (Рад. Укр., 4.I 1959, 2); Цього дня надзвичайні й несподівані події збіглися й згустилися так, що він ледве встигав закінчити одне і переключитися на інше (Грим., Незакінч. роман, 1962, 331).

7. Виявлятися однаковим з чим-небудь, бути схожим на щось. ..тактичні лозунги, дані від імені III з’їзду РСДРП, збігаються з лозунгами демократично-революційної і республіканської буржуазії (Ленін, 9, 1949, 28); Щодо поданої теми, за яку дуже дякую Вам, то якимсь дивом думки наші збіглися (Коцюб., III, 1956, 359); «Невиправдані людські втрати — найбільша ганьба для командира»,— говорив старший лейтенант.— Щодо цього погляди Антоновича цілком збіглися з поглядами комбата (Гончар, III, 1959, 282).

8. Приходитися на те саме місце, мати той самий напрям (стосовно до чогось). На південному заході і заході кордони Української РСР збігаються з державним кордоном Радянського Союзу (Визначні місця Укр., 1958, 13); Знали й мінометники, що не мчати їм по цій дзвінкій дорозі на конях, бо вона, лігши з півночі на південь, не збігалася з напрямом наступу (Гончар, III, 1959, 134); На зрошувальних землях межі бригадних ділянок мають збігатися із зрошувальною сіткою (Колг. енц., І, 1956, 458); // Не суперечити, відповідати чому-небудь. Логічні паузи не завжди повністю збігаються з усіма розділовими знаками, що за правилами пунктуації ставляться на письмі (Худ. чит.., 1955, 97); Суспільна соціалістична власність не роз’єднує, а, навпаки, з’єднує людей, їх особисті й суспільні інтереси збігаються (Ком. Укр., 4, 1961, 38); Не збіглось перше порівняння [казки з дійсністю], викликало розчарування, біль (Чаб., Стоїть явір.., 1959, 7).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 440.

Збі́гатися, гаюся, єшся, гл. Проситься искать; засуетиться, забѣгать. Говори швидче, бо за мною зараз збігаються. Котл. (1874), 331. За Оксаною, як її викрали, то зараз пан збігався. МВ. І. 133. Взяла да й утекла… Як збігались пани, Бо’ храни! трусу такого на все. село. О. 1862. VI. 62.

Збіга́тися, га́юся, єшся, сов. в. збі́гтися, жу́ся, жи́шся, гл.

1) Сбѣгаться, сбѣжаться. Швець із гори, пес із долини та збіглися до кобили. Чуб. V. 1173.

2) Сжаться, сжинаться; о матеріи: сдѣлаться короче послѣ мойки. Роздимаються (речі) од тепла, а збігаються од холоду. Ком. II. 54. Штанці… збіглись. Св. Л. 310.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 123.

збігатися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
matchсовпадать

збігатися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zbihatysiazbihatysiazbihatysya

збігатися Рід - дієслово, доконаний вид,дієслово, недоконаний вид

збігатися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазбігаюсязбігаємося
2 особазбігаєшсязбігаєтеся
3 особазбігаєтьсязбігаються
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзбігавсязбігалися
Жіночий рідзбігалася
Середній рідзбігалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа збігаймося
2 особазбігайсязбігайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часзбігавшись

збігатися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

збігатися в англійській розкладці - p,sufnbcz

Цитати української літератури з використанням слова збігатися

"Пастушки, що були по інших кінцях Сухого Лиману, теж почали збігатися до цієї групи."Хвильовий Микола - Мисливські оповідання добродія Степчука

"Той дірвався до бійки, а їх злетілося в одній хвилі, як тих гавронів, та й давай бити бідного Максима! Зробився крик, зачали збігатися й наші люди і ледво вирвали Максима з жидівських рук"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Люде стали збігатися до пожару і гасити огонь"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Одна людина за всіх думати не може, вона впадає в помилки, думки мільйонів не можуть збігатися з думкою однієї людини"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Варяги й справді повитягали сулиці й здійняли страшенний крик, на який почали збігатися з інших кінців заборола"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"До брами почали збігатися чернички."Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"Він вчув, як його попекло, ще бачив, що до подвір’я почали збігатися сусіди, але далі вже не бачив нічого"Королів-Старий Василь Костянтинович - Літавиця

"І вона може аж ніяк не збігатися"Андрухович Юрій Ігорович - Московіада

"От тобі й маєш… Мішок почав збігатися, усе щільніше стискаючи Дем’янка"Бережний Василь Павлович - ДЕМ’ЯНКО ДЕРЕВ’ЯНКО, або ПРИГОДИ ЕЛЕКТРОННОГО ХЛОПЧИКА