ЗБАВЛЯТИ

Значення збавляти це

ЗБАВЛЯ́ТИ, я́ю, я́єш, недок; ЗБА́ВИТИ, влю, виш; мн. зба́влять; док., перех.

1. Зменшувати кількість чого-небудь, знижувати щось. Німець розлютувався, гукає на наймитів, збавляє всім плату на поправку машини (Мирний, IV, 1955, 246); Відмовившись від путівки до санаторію, куди щоліта їздив збавляти зайву вагу, Петро спішно готувався до поїздки в Сокорівку (Підc., Віч-на-віч, 1962, 96); Маркові не сила дивитися, як дужа Санька із штурханами, прокльонами коло корів ходить, затовкла, зноровила, і корови не злюбили її, збавили молока (Горд., Дівчина.., 1954, 15); // Зменшувати ступінь вияву, інтенсивність чого-небудь. Дозорець збавив тону, одступивши на крок (Кол., Терен.., 1959, 208); Машина різко збавила швидкість, почала забирати вправо (Збан., Переджнив’я, 1960, 82).

Збавля́ти (зба́вити) газ — зменшувати швидкість руху автомобіля, мотоцикла. Так і влетів [Павло] до Тернової й одразу отямився, збавив газ. Мотоцикл же без номера, не реєстрований, а міліції тут повно (Кучер, Трудна любов, 1960, 604); Збавля́ти (зба́вити) крок (кро́ку) — іти повільніше. Хлопець почав поволі збавляти крок, не спускаючи з ока гвинтівку щербатого. Це для нього був основний супротивник (Воскр., Весна.., 1939, 37).

2. розм. Віднімати що-небудь у когось, залишати без чогось, позбавляти чогось. — Мене дванадцять літ у слідстві мучили. Очей збавили і ще на двадцять літ засудили (Фр., IV, 1950, 180); На шляху моїм скрізь хрести самі Якась іродська сила ставила, Святу молодість підтяла в ярмі, Мети людської нагло збавила (Граб., І, 1959, 375).

3. розм. Пошкоджувати, псувати що-небудь.— Нащо ти, дочко, над тим свою голову морочиш та очі збавляєш? Помережала б як-небудь та й годі! (Мирний, І, 1949, 360); Набравшись пилку, кіт запилив усе кукурудзяне суцвіття і тим збавив цікавий дослід (Вол., Озеро.., 1959, 46); // Калічити. «Ви,— каже,— збавили мені корову, то я вам це не подарую».. — Таже ріг виросте другий (Черемш., Тв., 1960, 104); Видно, десь на фронті ступні позбувся, на одній п’яті шкандибає, ніс черевика зморщився і вгору задерся.— А де ж ти ногу збавив? — запитав Кузьмін (Збан., Сеспель, 1961, 163); // Робити неприємним, погіршувати. Гуцул усміхнувся поблажливо, так усміхнувся, наче він міг би зараз добре вибити їх [жовнірів], але… йому не хочеться збавляти собі настрій (Кундзич,Пов. і опов., 1951, 41).

4. розм. Доводити до загину, знищувати, губити. — Нащо збавляти квітку! Вона розцвітала, може, ціле літо, поки дійшла до такої краси, а я вирву її та й покину,— сказав Леонід Семенович (Н.-Лев., IV, 1956, 88); —От і стоять, як і стояли, ніхто їх [виноградники] не рубає,— думав він.— Та й хто б зважився збавляти хліб людям?.. (Коцюб., І, 1955, 211).

5. розм. Витрачати без користі, марно. Чого їй сидіти та хліб батьківський збавляти, коли вона буде щаслива і за Серединським? (Н.-Лев., І, 1956, 134); Не одну сотню літ збавили [алхіміки] ось тут, намагаючись перетворити бодай одне зернятко міді або свинцю на найменшу дрібку щирого золота (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 407).

Збавля́ти (зба́вити) ві́ку (життя́): а) губити кого-небудь, убивати. Ой тумане, тумане — Мій латаний талане! Чому мене не сховаєш Отут серед лану? Чому мене не задавиш, У землю не вдавиш? Чому мені злої долі, Чом віку не збавиш? (Шевч., І, 1963, 308); Піде [ведмідь] було по лісі і душить та роздирає все, що здибле: одно з’їсть, а десятеро й так покине, тільки дармо життя збавить (Фр., IV, 1950, 71); б) нівечити, марнувати життя. Даремну кинь турботу і прийми се горе, якого розум твій ні воля не поборе,— бо дарма тільки той життя збавляє, хто побивається, де ради більш немає (У. Кравч., Вибр., 1958, 191); — Нехай він розв’яжеться зо мною, він розумний, опісля дякуватиме мені.— Ти ж збавиш собі віку! Ти зажуришся! (Кв.-Осн., II, 1956, 348).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 423.

Збавля́ти, ля́ю, єш, сов. в. вба́вити, влю, виш, гл.

1) Лишать, лишить. Нехай тебе, чужий батько, синочку, не лає, щастя твого козацького навік не збавляє. Макс. (1849), 7. — ві́ку, життя́. Лишить жизни, погубить. Чому мені злої долі, чом віку не збавиш? Шевч. 95. Ой чи вдариш, чи не вдариш, тілько мені життя збавиш. Чуб. V. 130.

2) Губить, погубить. Ой лежить же п’яний сотник Харко та тепер його збавляйте. Мет. 527. Нехай буду один погибати, козацького війська не збавляти. АД. І. 186.

3) Портить, испортить, искалѣчить; подорвать. Збавив же ти кобилу сиву. Грин. III. 652. Боюсь… щоб ти мене не зрадила, моєї русої кісочки не збавила. Мил. 84. Нащо ти нам чорта ізбавив? Щоб зараз його вилічив! Рудч. Ск. І. 56. Силу втратила, здоров’я збавила. Мир. ХРВ. 35.

4) Истрачивать, истратить попусту. Матінка кричить, а батенько ще гірше: «щоби-сь не ходив до дівчини більше. Нащо ж тобі, синку, ніченьки збавляти? Коли її любиш, то позволяю ті взяти». Грин. III. 258.

5) Избавлять, избавить. Не чисть мене до живого, то збавлю тебе од всього злого. Ном. № 282.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 121.

збавляти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
subtractубавлять

збавляти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zbavliatyzbavliatyzbavlyaty

збавляти Рід - дієслово, недоконаний вид

збавляти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазбавляюзбавляємо
2 особазбавляєшзбавляєте
3 особазбавляєзбавляють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазбавлятимузбавлятимемо
2 особазбавлятимешзбавлятимете
3 особазбавлятимезбавлятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзбавлявзбавляли
Жіночий рідзбавляла
Середній рідзбавляло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа збавляймо
2 особазбавляйзбавляйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часзбавляючи
Минулий часзбавлявши

збавляти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

збавляти в англійській розкладці - p,fdkznb

Цитати української літератури з використанням слова збавляти

"— Не шкода-то було стільки грошей збавляти? — каже Артим"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"— Але і мене молоду збавляти, порізняти з чоловіком також було гpix."Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...

"— Та неварт на їх збавляти й паль! Ось ми поставимо оті червоні опудала по своїх городах лякати горобці та ворони, — крикнув один козак з хлопів"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"Одна з тих ночей, що її шкода стає збавляти марне, в самоті… Давило груди."Васильченко Степан Васильович - Талант

"А він, милосердний, не попустив того, щоб святий хліб його отак нехтувати та збавляти!"Мирний Панас - Лихо давнє й сьогочасне

"-- На невеличкому островi, коли здебiльшого, так би мовити, стоїш у гаванi, треба ж якось та збавляти час"Крюс Джеймс - Мiй прадiдусь, героi i я

"— Ні, — відперечила Орися, — і я, може б, жадала, ще й як, свого батька хоч раз ще побачити, проте не піду і вас прошу не ходити: не гаразд у такі хвилини, коли душа уготувалася до смерті, хвилювати її світовими прихилами і збавляти тим її силу."Старицький Михайло Петрович - Облога Буші

"— Та й хто б зважився збавляти хліб А кричали: «Рубатимуть!."Коцюбинський Михайло Михайлович - Для загального добра

"— Якиме! чи ти бога не боїшся, що загадав оце збавляти садок, неначе якийсь ліс! З одної груші беремо чотири мішки груш"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Причепа