ЗАЛІЗО

Значення залізо це

ЗАЛІ́ЗО, а, с.

1. Хімічний елемент, твердий ковкий метал сріблистого кольору, який, сполучаючись із вуглецем, утворює чавун і сталь. З усіх металів, які добуває людина, залізо має найбільше значення в нашому житті (Заг. хімія, 1955, 601); І залізо ржа з’їдає (Укр.. присл.., 1955, 293); Тут була хороша руда, яка містила в собі багато заліза (Ткач, Плем’я.., 1961, 180); Ходив Данило серед засмалених, закурених димом ковачів, дивився, як вони залізо варять (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 451); * У порівн. Здавалось, ніби гори тліли й жевріли, як розпечене залізо (Н.-Лев., II, 1956, 390).

◊ Куй залі́зо, по́ки (коли́) гаря́че див. кува́ти1.

2. розм. Жерсть, залізні штаби, смуги і т. ін. Волі добивались голі, а не багаті, що під залізом хати (Укр.. присл.., 1955, 337); Приніс він з комори нову скриньку, ковану залізом (Вовчок, І, 1955, 164); Заскрипіла, відчиняючись, залізом кована брама (Довж., І, 1958, 252); // збірн. Залізні вироби, конструкції, сукупність залізних предметів, машин і т. ін. Ти [людина] скрізь. Се ти одягла землю в камінь і залізо (Коцюб., II, 1955, 222); Поле двигтіло під вагою танків, гармат і різного іншого рухомого.. заліза (Довж., І, 1958, 389); О, по-належному ми зустрічаєм орди Гостей, не кликаних у край наш на ралець! Ми вержемо вогонь, залізо і свинець На лапи їх брудні, в оскаженілі морди (Рильський, І, 1956, 232); // діал. Ланцюг. — Чи спустив їх [собак] Терентій, чи самі з заліза зірвалися? (Стельмах, І, 1962, 66); // заст. Кайдани. — О милий боже України, Не дай пропасти на чужині, В неволі вольним козакам!.. На суд твій праведний прийти, В залізі руки принести І перед всіми у кайданах Стать козакові… (Шевч., І, 1951, 201); Тоді вже посланці взяли її та попід руки привели, наділи залізо на неї (Вовчок, І, 1955, 175).

ЗАЛІ́ЗО… Перша частина складних слів, що відповідає слову залі́зо у 1 знач., напр.: залізобакте́рія, залізоні́кель, залізоспла́в; у 2 знач., напр.: залізозва́рювальний, залізорі́зний.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 190.

Залі́зо, за, с.

1) Желѣзо. Їсть, як іржа залізо. Ном. № 2723.

2) мн. Цѣпи, оковы. На суд твій праведний прийти, в залізах руки принести. Шевч. 58. Навіть залізами ніхто не міг його зв’язати. Єв. Мр. V. 3. Ум. Залі́зце. Ном., стр. 284, № 1858.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 59.

залі́зо — твердий ковкий метал сріблястого кольору, який, сполу­чаючись із вуглецем, утворює ча­вун і сталь; відігравав велику роль в українських віруваннях; вважав­ся охоронним засобом проти не­чистої сили (особливо гострі пред­мети з нього — голка, ніж, сокира, коса); залізо виступає символом сили, твердості, витривалості, здо­ров’я; закопуючи шматок заліза під порогом хати, примовляли: «Аби здорові були, як залізо, люди, що через нього переступатимуть»; водночас про вразливість чиєїсь душі свідчить приказка: «їсть, як іржа залізо».

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 235.

залізо Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
ironжелезо

залізо Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zalizozalizozalizo

залізо Рід - іменник, середній рід, неістота, тільки однина

залізо Словоформи слова

Називнийзалізо
Родовийзаліза
Давальнийзалізу
Знахіднийзалізо
Оруднийзалізом
Місцевийна/у залізі
Кличнийзалізо

залізо Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

залізо в англійській розкладці - pfkspj

Цитати української літератури з використанням слова залізо

"— Що діяти? Not bricht Eisen ’, а лібералізм не залізо!"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Убрали арештанта в залізо та оддали в катуш"Федькович Осип-Юрій Адальбертович - Сафат Зінич

"— А ти думаєш, що я не люблю тебе так гаряче, так навіжено, як ти любиш мене? — сказав Павлусь з легким докором. — Моя любов до тебе одразу стала неначе розпечене в жару залізо"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Без пуття

"чого не гоїть залізо — гоїть огонь."Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"— Баришня… — зашепотів Денис, роздуваючи— ніздрі, і його сильні і тверді, як залізо, руки підхопили її вище литок і за шию, підняли її, і вона побачила перед собою широке обличчя Дениса, його звірячі, ошалілі очі."Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

""Залізо не зійде…" Залишилась лиш зіниця сонця"Сковорода Григорій Савич - Книжечка, що називається Silenus Alcibiadis, тобто ікона алківіадська

"Вона! Вона! Моя іржа — а я залізо"Коцюбинський Михайло Михайлович - Дебют

"Та Галю ніхто не чує, бо гримить залізо та бляха, бо кричать активісти-незаможники"Гуцало Євген Пилипович - Голодомор

"Закуті в залізо рицарі готувалися до супроводу"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"Не так залізо гартували,"Франко Іван Якович - Із секретів поетичної творчості