ЗАГИНАТИ

Значення загинати це

ЗАГИНА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ЗАГНУ́ТИ, ну́, не́ш, док.

1. перех. Згинаючи, нахиляючи, заломлюючи і т. ін. що-небудь, змінювати його форму або положення. Баскі гусарські коні, загинаючи голови набік, як на крилах, полинули по чудовій м’якій дорозі (Н.-Лев., III, 1956, 142); У своїй келії, загинаючи палець за пальцем, княгиня Ольга підраховувала, скільки ж то днів проминуло відтоді (Скл., Святослав, 1959, 145); Серед музикантів танцював молодий запорожець, загнувши шапку хвацько набакир і розмахуючи руками (Довж., І, 1958, 228); // Робити, виготовляти що-небудь, надаючи йому вигнутої, закрученої форми. Сліпий по базару Оддирає постолами, Додає словами:І.. гу! Загнув батько дугу! (Шевч., І, 1951, 128); Підписався, та ще й закарлюгу [закарлюку] загнув, як хвіст, у хорта (Стор., І, 1957, 118).

2. неперех. Робити поворот, завертати вбік. Місце справді було вигідне для переправи, бо доволі було.. загнути за виступ — і коліно річки зникало йому [козакові] з очей (Коцюб., І, 1955,354); // Мати в якому-небудь місці вигин, загин (див. заги́н1). З вікна видно було добру половину палацу, що загинав тут літерою Г (Смолич, І, 1958, 67).

3. перех., неперех. і без додатка, перен., розм. Говорити з натяком, спрямовуючи свою мову до певної теми, у певний бік. Батенько в розмові з сином не раз уже натякав на те, щоб Славко приглядався ближче до Франка.. Бач, куди старий загинає? (Кол., Терен.., 1959, 143); Я вже звик до характеру виступів завуча. Як не прислухайся, все одно відразу це збагнеш, куди він загинав (Збан., Малин. дзвін, 1958, 232); // Розповідати що-небудь неправдиве. — Давай, загинай сміливіше, — недовірливо перебивав новачка рослий пристаркуватий сапер.. — Хто дасть води ковтнути — я теж збрешу… (Гончар, III, 1959, 54); // Грубо, непристойно лаятися. Легко закипає [Кузьма Харитонович], але й відходить швидко. Ось загинав вздовж і впоперек, і такими добірними словами, що вуха затикай, а дивись, вийшов на подвір’я.. та й прохолонув (Грим., Незакінч. роман, 1962, 62): Серьога.. загинав такі слова, що в решти слухачів свербіли вуха (Ю. Янов., І, 1958. 95).

◊ Загина́ти (загну́ти) ціну́ (су́му) — дорого оцінювати що-небудь, правити велику суму грошей за когось щось. Петро Оболонський з жартами і примовками торгувався за кожен свій горщик, загинаючи таку ціну, щоб не збути товару з рук (Збан., Переджнив’я, 1955, 141); За Тараса він [пан Енгельгардт] загнув величезну, як на той час, суму — дві тисячі п’ятсот карбованців (Кол., Безсмертний Кобзар, 1961, 27).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 76.

Загина́ти, на́ю, єш, сов. в. загну́ти, гну́, не́ш, гл.

1) Загинать, загнуть. Оце штучка: загнув пальці та й карлючка. Ном. Прич. стр. загне́ний. Н. Вол. у.

2) — крючки́. Крючкотворствовать.

3) — матюки́. Бранить по матушкѣ.

4) — сухо́го во́вка. См. Вовк.

5) — чо́ртові ковбасу́. = і. Заломи́ти чо́ртові ковбасу́. См. Заломити. Грин. І. 236.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 26.

загинати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
bendзагибать

загинати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zahynatyzahynatyzahynaty

загинати Рід - дієслово, недоконаний вид

загинати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазагинаюзагинаємо
2 особазагинаєшзагинаєте
3 особазагинаєзагинають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазагинатимузагинатимемо
2 особазагинатимешзагинатимете
3 особазагинатимезагинатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзагинавзагинали
Жіночий рідзагинала
Середній рідзагинало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа загинаймо
2 особазагинайзагинайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часзагинаючи
Минулий часзагинавши

загинати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

загинати в англійській розкладці - pfubyfnb

Цитати української літератури з використанням слова загинати

"— Лiчи, Себастiяне! — i дядько Микола почав загинати пальцi спочатку на однiй, а далi на другiй руцi"Стельмах Михайло Панасович - Гуси-лебеді летять…

"Але Перший тільки цього й чекав, бо відразу став загинати пальці: побутове пияцтво, сварка на ґрунті п’яного суперництва, природне бажання вивищитися над іноземцем, ревнощі, вам цього не достатньо? Бо їм цього більше ніж достатньо!"Андрухович Юрій Ігорович - Дванадцять обручів