ЗАВІСА

Значення завіса це

ЗАВІ́СА1, и, ж.

1. Велике полотнище для закривання просвіту в чому-небудь або для приховання, відгородження кого-, чого-небудь. Задня стіна мурована, а дві бічні заміняються завісами, що можуть розсуватись (Л. Укр., III, 1952, 270); Соломія вкрутила лампу, молодиці шаснули під ситцеву завісу між грубою і ліжком (Кучер, Трудна любов, 1960, 138); Торкнула [княгиня] рукою завісу попереду, якою можна було відгородити куточок від допитливих очей (Скл., Святослав, 1959, 124); * У порівн. Зелені гори, вкриті лісом, як дивні зелені завіси, обгортали кругом Шевченкову могилу (Н.-Лев., II, 1956, 383); // перен., чого, яка. Суцільна пелена, хмара чого-небудь, що обмежує видимість, приховує, затуляє кого-, що-небудь. Закриті завісою пилюки, ховаючись за корів, непомітно увійшли [опришки] в двір (Гжицький, Опришки, 1962, 146); Крізь густу дощову завісу ледь пробивалися бліді промені (М. Ол., Чуєш.., 1959, 53); Загін [козаків] вишикувався на невисокому березі під захистом димової завіси (Добр., Очак. розмир, 1965, 147); Бій важкий у вогняній завісі, Ні вперед іти, ні одступать… (Шпорта, Вибр., 1958, 254).

2. театр. Суцільне або роздвоєне полотнище для закривання сцени від глядачів. Завіса підіймається, в залу віє холодом сцени.. й тим особливим запахом куліс, що завше є незмінним у кожному театрі (Ю. Янов., II, 1958, 19); Розсунулась завіса, і почали артисти свою виставу (Жур., Вечір.., 1958, 342); // спец. Ремарка в тексті п’єси на означення кінця дії. Прісцілла міцно, без слів, обіймає батька і цілує.. Люцій підводить його [з підлоги].. і веде попід руки до дверей, тихо потішаючи. Завіса (Л. Укр., II, 1951, 466).

Під заві́су — під кінець, на закінчення чого-небудь. Під завісу сезону повезла [команда «Шахтар»] в Донецьк кубок СРСР (Літ. Укр., 5 .VI 1962, 4).

◊ Підніма́ти (підня́ти) заві́су (край заві́си) над чим. — Розкривати що-небудь приховуване, передбачати щось і т. ін. В оповіданні «У грішний світ» Коцюбинський підіймає завісу над тим, що діється за мурами монастирів (Наука… 3, 1960, 49); — Нас і не дивує, що класний керівник підійняв край завіси над ближчим майбутнім однієї з своїх учениць (Донч., V, 1957, 483).

3. Те саме, що занаві́ска. На вікнах [хат] хилитались од вітру подерті білі завіси, як перебиті гусячі крила (Коцюб., II, 1955, 89); Вікно було завішене густою завісою (Н.-Лев., IV, 1956, 111); Вона енергійно розсуває важкі завіси, сонячне світло вривається в кімнату крізь відчинені… вікна (Коч., II, 1956, 223).

ЗАВІ́СА2, и, ж. Металевий або інший стулковий шарнір, на який навішуються двері, вікна і т. ін. Вилетів [Дувид], як буря, аж двері затіпались на старих завісах (Вас., І, 1959, 256); — Татко, не страхайтеся, це не бандити. Бандити уже виривали б вікна з завісами (Стельмах, II, 1962, 70).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 51 - 52.

Заві́са, си, ж.

1) Завѣса, занавѣсъ. Левиц. Пов. 52. У церкві на-двоє роздерлась завіса. Чуб. III. 16. Над вікнами висіли з оксамиту та ще з чогось завіси. Стор. МПр. 74.

2) Тесемки, которыми связывается опушка мѣховой шапки (у галицк. мѣщанъ). Шапка на завісах. Гол. Од. 19.

3) Дверная петля.

4) Родъ жерди для развѣшиванія бѣлья. Вх. Зн. 18.

5) = Завіс. Вх. Уг. 238.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 19.

завіса Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
the veilзавеса

завіса Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zavisazavisazavisa

завіса Рід - іменник, жіночий рід, неістота

завіса Словоформи слова

Називнийзавісазавіси
Родовийзавісизавіс
Давальнийзавісізавісам
Знахіднийзавісузавіси
Оруднийзавісоюзавісами
Місцевийна/у завісіна/у завісах
Кличнийзавісозавіси

завіса Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

завіса в англійській розкладці - pfdscf

Цитати української літератури з використанням слова завіса

"І тоді починає сама від себе підніматися на передній стіні завіса"Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"спускатись завіса, в театрі зчинилось щось неймовірне"Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Слово матері

"Тоді повсюди запала тиша, а відтак завіса знову з’їхалася докупи, Артурові ще вдалося почути тріумфальний вигук режисера "Знято! "Бальзам Варцабича" знято, дякую всім!" — і саме вчасно, бо вже за секунду він цього не почув би через овацію"Андрухович Юрій Ігорович - Дванадцять обручів

"Тоді померкне сонце, розривається вся фігуральна завіса, а світає ранок всесвітнього й премирного воскресіння."Сковорода Григорій Савич - Книжечка, що називається Silenus Alcibiadis, тобто ікона алківіадська

"Велике вікно, заставлене дротяним млиновим решетом, величезна гардина звисає збоку, зібрана в пишні складки скабкою, як театральна завіса"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"— Гаразд, — хитнув я головою, поспішаючи доїсти морозиво Вже продзвенів третій дзвоник, погасло світло, і прожектори освітили форганг (я вже знав, що так називається завіса, з-за якої виходять на арену артисти)."Нестайко Всеволод Зіновійович - Загадка старого клоуна

"І враз — роздерлась пополам завіса! — Тиша"Тичина Павло Григорович - «Іще пташки в дзвінких піснях блакитний день купають…»

"Нараз завіса хитнулася і до приміщення ввійшов Грицик"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Я б не осмілився заговорити з дівчиною, бо між нею і мною вже щось стало, якась священна завіса, яку я не наважився б підняти, якесь тендітне коштовне плетиво не для моїх замозолених рук"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Ради, цілує попівського хреста й завіса падає."Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації