ЗАБІГАТИ

Значення забігати це

ЗАБІ́ГАТИ, аю, аєш, док. Почати бігати (у 1-3 знач.). Слуги забігали, загомоніли, забрязкотіли ключами (Н.-Лов., І, 1956, 161); Її пальці тим часом машинально забігали по струнах (Фр., І, 1955, 339); Затремтіли в оратора руки. Забігали очі (Довж., І, 1958, 59).

ЗАБІГА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ЗАБІ́ГТИ, іжу́, іжи́ш; мин. ч. забі́г, ла, ло; док.

1. Біжучи, потрапляти куди-небудь (у якесь приміщення, на якесь місце і т. ін.). «Мама!» гукає Воля і щодуху шарпає двері, забігає до кімнати (Ю. Янов., II, 1954, 39); В село із лісу Вовк забіг… (Гл., Вибр., 1951, 5); Інколи зустрічалася тільки біла коза, що забігла сюди з якогось рибальського господарства (Смолич, V, 1959, 33); // Заходити на короткий час, мимохідь, по дорозі. Вертаючись з роботи, часто забігав Тарас у Літній сад, де було багато усяких статуй (Мирний, V, 1955, 310); Яшко на хвилинку до Прокопа в кімнату нагорі забіг (Головко, І, 1957, 169).

2. перев. із сл. вперед, наперед. Швидко заходити збоку, бігом випереджати кого-, що-небудь. Діти забігали вперед і пискливо кричали: — Земля і воля! Земля і воля! (Коцюб., II, 1955, 76); Мов нитка простягнена вздовж рядів — так рівно ідуть коні, не забігають вперед (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 567); Забігали [колядники] одно перед другим наперед, товпилися коло того, хто розказував (Вас., І, 1959, 308); // Бігти вперед, за межі чого-небудь; перебігати. * Образно. Море заливало косу. Хвилі, наче змагаючись, забігали все далі й далі, перекочуючись через піщаний насип (Трубл., І, 1955, 151); // перен. Робити що-небудь передчасно, не дотримуючись послідовності. [Маруся:] Та ти бо не забігай наперед, перш цю [загадку] скажи! (Кроп., І, 1958, 89); Він уперто перемагав труднощі, добре засвоював предмет, нетерпеливо забігав наперед, бажаючи більше знати (Коцюба, Нові береги, 1959, 319).

◊ Думки́ забіга́ють напере́д — з’являються думки про майбутнє. Наполохані думки забігають та й забігають наперед (Стельмах, Правда.., 1961, 150); Ду́мкою (ро́зумом) забіга́ти напере́д — думати про майбутнє. — Не забігай наперед розумом, щоб не звихнувся (Кроп., V, 1959, 270); Забіга́ти (забі́гти) попере́д ба́тька в пе́кло — те саме, що Лі́зти попере́д ба́тька в пе́кло (див. лі́зти). [Микола:] Не треба ніколи забігати поперед батька в пекло (Фр., IX, 1952, 110).

3. Віддалятися бігом, тікати. Якби можна, крізь землю б провалилась або забігла куди, щоб і не дивитись на сього боярина (Кв.-Осн., II, 1956, 29); Так забігла [Катруся] аж додому, але боячись іти до хати, залізла під пліт (Кобр., Вибр., 1954, 88); [Xорошунка:] Та побіжи ж, дочко, та зажени його [порося] у двір, А то воно забіжить тобі безвісти! (Вас., III, 1960, 250); Вже він далеко забіг, а йому, вороному, здається: велет жене-здоганяє (Тич., І, 1957, 241); // Біжучи, завертати за що-небудь. Знов [Орест] кидається до будинку праворуч і стукається, далі забігає за будинок (Л. Укр., II, 1951, 61).

4. розм. З’їжджати поковзом до краю дороги (про сани). Він міцно ступав своїми величезними чоботищами по снігу, безперестанно підтримуючи сани, щоб не забігали (Хотк., І, 1966, 120).

5. що, діал. Перебігати, перетинати (дорогу, шлях і т. ін.). Забігає [Камілла] йому дорогу, хапає його за руку (Фр., IV, 1950, 446); На воротах забігли їй парубки дорогу й хотіли задержати (Кобр., Вибр., 1954, 168).

◊ О́чі слізьми́ (сльоза́ми) забіга́ють (забі́гли) — очі наповнюються (наповнилися) сльозами. Дмитрик затягнувсь цигаркою і почервонів увесь од їдкого диму, аж очі слізьми забігли (Коцюб., І, 1955, 132).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 22.

Забі́гати, гаю, єш, гл. Забѣгать, начать бѣгать. Заворушились, забігали люде.

Забіга́ти, га́ю, єш, сов. в. забі́гти, біжу, жи́ш, гл.

1) Забѣгать, забѣжать. Туди до Лимана та до Очакова, або ще й близче забігаєш. Мир. Л. сб. 48. Забігайте з усіх боків. ЗОЮР. І. 6. В село із лісу вовк забіг. Гліб. 49.

2) Забѣгать, заходить на короткое время. Та він забігав на одну хвилину. Полт. г. Забіжиш до Марусі у робочу хвилину, — от скучиш, так словце яке нашвидку перемовити. МВ. ІІ. 83.

3) О саняхъ: скатываться, съѣзжать. Харьк. Цілу дорогу сани забігали. Полт. г.

4) Предупреждать, предупредить.

5) Набѣгать, набѣжать, нападать, напасть (на кого). Як на чайках забігали на тих лютих ворогів. Грин. III. 609.

6) Заставать, застать. Я не забіг уже запорожців. (Слова старика при упоминаніи о запорожцахъ). Стрижевск.

7) Най ті язи́к не забі́гає. Не говори глупостей. Вх. Зн. 17.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 5.

забігати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
run awayзабегать

забігати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zabihatyzabihatyzabihaty

забігати Рід - дієслово, доконаний вид ( почати бігати),дієслово, недоконаний вид ( до забігти)

забігати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазабігатимузабігатимемо
2 особазабігатимешзабігатимете
3 особазабігатимезабігатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзабігавзабігали
Жіночий рідзабігала
Середній рідзабігало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа забігаймо
2 особазабігайзабігайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часзабігавши

забігати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

забігати в англійській розкладці - pf,sufnb

Цитати української літератури з використанням слова забігати

"Не хочу забігати наперед, діло покаже, та як би там не було, треба ламати, треба добуватися до поганського нутра"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"— Бодай так пси траву пасли! Хлопці забігати будуть на село до дівчат, нікому буде в редуті службу робити"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Відтак, обіцяючи собі обопільно забігати як змога «частенько» до себе, розсталися."Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...

"І вона хотіла направду бути зі мною і можливо… Не хочу забігати наперед"Самчук Улас Олексійович - На твердій землі

"Спершу почали забігати з однієї хати в другу діти"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Кайдашева сім’я

"Тим часом фабрицькі офіціалісти, побачивши коні й віз перед директорським домом і купку дам в квітнику, догадались, що в директора гості, й почали забігати з усіх усюдів"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"Міка все водила поглядом за мамою, а тоді усміхнулась і почала крокувати разом з нею, стараючись забігати наперед."Бережний Василь Павлович - Сакура

"Спершу почали забігати з однієї хати в другу діти"Нечуй-Левицький Іван - Кайдашева сім’я

"Він не хотів знати про це з двох причин: перша — страшно забігати наперед"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"А втім, не буду забігати вперед"Хвильовий Микола - Мисливські оповідання добродія Степчука