ЕКРАН

Значення екран це

ЕКРА́Н, а, ч.

1. Пересувний щит, який захищає від гарячого повітря, світла і т. ін. Праворуч, в глибині, камін, заслонений мальованим екраном; на каміні оригінальні кухлі і чималий старосвітський дзигар (Л. Укр., II, 1951, 6).

2. Поверхня з білої тканини, натягнутої на раму, на якій показуються фільми, зображення з діапозитивів. Привезли кіномеханіки апарати, стали екран лаштувати у клубі (Козл., Весн. шум, 1952, 88); На екрані проходять образи героїв промисловості, колгоспних ланів, наших славних учених (Літ. газ., 7. IX 1950, 2); * Образно. Екран віків записує всякчас Народу рідні й дорогі імення (Мас., Поезії, 1950, 22); * У порівн. Купа паперів перевтілюється в очах Катерини в реальні сцени її майбутнього життя, що заявляються і зникають, як на екрані (Вільде, Сестри.., 1958, 103).

Вихо́дити (ви́йти) на екра́н (на екра́ни); З’явля́тися (з’яви́тися) на екра́ні (на екра́нах) — починати демонструватися. Найближчим часом вийде на екрани друга серія «Киянки» (Мист., 6, 1958, 4); На кінець 1945 р., коли «Нескорені» заявились на екрані, радянська література і драматургія мали значну кількість творів, у яких повноцінно виражалась основна проблематика нашого кіномистецтва (Укр.. кіномист., III, 1959, 46); Випуска́ти (ви́пустити) на екра́н (на екра́ни) — підготовляти для масового перегляду. На кінець семирічки щороку кіностудії України випускатимуть на екрани коло 45 фільмів (Рад. Укр., 27 .VIII 1959, 3); Голуби́й екра́н — екран телевізора. Нові цікаві програми з’явилися на голубих екранах (Рад. Укр., 6.V, 1967, 3); Телеглядач ..ніби сам на сам розмовляє з персонажами [телефільму] на голубому екрані (Мист., 4, 1968, 36).

3. тільки одн., перен. Мистецтво відтворення кінематографом зображень, що створюють враження живої дійсності; кіномистецтво. У Парижі виступає нова зоря [зірка] екрана Марина Владі... (Собко, Срібний корабель, 1961, 6).

4. спец. Пристрій з поверхнею, що відбиває, вбирає або перетворює випромінювання різних видів енергії з метою захисту чи використання. Запобігти магнітному зв’язку між двома низькочастотними трансформаторами можна, вмістивши один з них в екран з грубого заліза. Такий екран захищатиме трансформатор від сторонніх магнітних полів (Осн. радіотехн., 1957, 73); // Водонепроникне покриття, яке роблять з боку укосу греблі. Щоб через тіло греблі не просочувалася вода, влаштовують екран з ущільнених глинистих грунтів (Довідник сіль. будівельника, 1956, 40); // Поверхня для відтворення світлових зображень, сигналів і т. ін.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 459.

екран Синоніми слова

щит, щиток, (над чим) дашок, (між чим) перетинка (білий для демонстрації фільму) полотнище, кіномистецтво, мистецтво кіно, жм. кіно, (голубий) телевізія, телебачення

екран Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
screenэкран

екран Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
ekranekranekran

екран Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

екран Словоформи слова

Називнийекранекрани
Родовийекранаекранів
Давальнийекранові, екрануекранам
Знахіднийекранекрани
Оруднийекраномекранами
Місцевийна/у екраніна/у екранах
Кличнийекранеекрани

екран Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

екран в англійській розкладці - trhfy

Цитати української літератури з використанням слова екран

"В телевiзорi засяяв екран, показалося обличчя агента 23"Бердник Олесь - Психологiчний двiйник

"Екран засвітився, і прегарна мулатка саме виспівувала англійською мовою одну з найпопулярніших нині у світі пісень."Покальчук Юрій Володимирович - Усмішка Медузи

"Важкі портьєри знову закрили екран."Бережний Василь Павлович - Молодший брат Сонця

"У свiтлi фар мокрий од дощу екран виблискував величезним страшним оком — лупатим i бiльмуватим."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Щось клацнуло, зажеврiв великий екран, схожий на телевiзiйний"Бердник Олесь - Марсiанськi 'зайцi'

"- Нi, це справдi так, - замислено сказав Нескуба, уп'явшись очима в екран"Бережной Василий - Космiчний Гольфстрiм

"У свiтлi фар мокрий од дощу екран виблискував величезним страшним оком - лупатим i бiльмуватим"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Батько вимкнув екран, у залі спалахнуло світло"Бережний Василь Павлович - Естафета життя