ДУМАТИ

Значення думати це

ДУ́МАТИ, аю, аєш, недок.

1. без додатка. Розмірковувати над чим-небудь; мислити. Говори мало, слухай багато, а думай ще більше (Укр.. присл.., 1955, 187); Понад Невою ідучи, Гарненько думав (Шевч., II, 1953, 364); Пізньої ночі Микула сидів біля вогнища і думав (Скл., Святослав, 1959, 16).

Ду́мати ду́му (ду́ми, ду́мку) — міркувати, розмірковувати над чим-небудь. Мабуть, у дубах сидить [Катря] та думає думку (Вовчок, І, 1955, 195); * Образно. Як тихо у полі! Здається, земля думає свою думу перед тим. як піти в ріст (Стельмах, Хліб.., 435 1959, 384); * У порівн. [Семен Мельниченко:] А он соняшник як височенно вигнався, ще й голову схилив, наче зажурився і думає тяжкі думи.. (Кроп., І, 1958, 60).

2. про кого — що, за кого — що, розм. об (о) кімчім. Спрямовувати свої думки на кого-, що-небудь. — Та то, мамо, ви думаєте за батька, то він вам і сниться, — сказала Любка (Н.-Лев., II, 1956, 246); Ішов я так хутко, що навіть ні об чім і не думав (Вовчок, VI, 1956, 243): Про дочку думав Сава Корсун, про Наташу (Скл., Хазяїни, 1948, 120); // над чим. Вирішувати, розв’язувати що-небудь. Більше вже місяця думаю над Вашим заходом видати збірник такий, як Ви загадали (Мирний, V, 1955, 412).

Забу́ти ду́мати — перестати пам’ятати про кого, що-небудь, викинути з думки кого-, що-небудь. На третій день уже й думати забула, чи був у нас дядько, чи не було його (Мирний, І, 1954, 76); І ду́мати ні́чого — про неможливість здійснення, недосяжність чого-небудь. В цій [хаті] лежить слабий батько — певно, вмреа жінка не знає, що робити, чим помогти; за доктора й думати нічого — грошей нема (Коцюб., І, 1955, 436); Не [до́вго] ду́маючи (ду́мавши) — без роздумів, без вагань; враз, зразу. Другий, не думаючи довго, сам йде у біду, аби другому було добре (Кв.-Осн., II, 1956, 307); — Мене, не довго думавши, два чоловіки — хіп під руки!та в горниці так і помчали (Мирний, III, 1954, 163).

3. з спол. що. Мати певну думку, вважати, допускати. Як хто кого боїться, То й думає, що на того ввесь світ Так буде, які він, дивиться (Гл., Вибр., 1957, 48); — Я жадала б пояснень. Інакше я можу думати, що ви просто пожартували зі мною (Смолич, І, 1958, 51); // на кого, розм. Вважати винним, підозрювати кого-небудь у чомусь. Всі думали на нього; // у знач. вставн. сл. Указує, кому належить думка. А я умостивсь собі на вербі й байдуже мені: нехай, думаю, турецький син мордується! (Вовчок, VI, 1956, 271); Це ж, думаю, Палажка ходить до моєї криниці по воду (Н.-Лев., II, 1956, 13).

4. з інфін. Мати намір, збиратися робити що-небудь. Одурів я, тяжко стало У вертепах жити. Думав сам себе зарізать, Щоб не нудить світом (Шевч., II, 1953, 66); [Xведоська:] Це вже котрась з дівчат думає мене сполохати!.. (Кроп., II, 1958, 59).

І не ду́мати — не мати наміру, не збиратися. Вдома і не думали подавати вечерю (Коцюб., II, 1955, 395).

5. за кого-що, про кого-що. Турбуватися, піклуватися про кого-, що-небудь. Я за себе майже ніколи не думаю (Стеф., III, 1954, 46); [Люцій:] Нехай Руфін про себе думає та про дружину, — вони ж і так за всіх нас постраждали (Л. Укр., II, 1951, 469).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 434.

Ду́мати, маю, єш, гл. Думать, полагать; предполагать. Ном. № 8880. Коника сідлав і думки думав, бо Чхав далеко аж за гіроньки. Чуб. III. 290. Ох не думали ж мої старі очі вбачати пана Шрама. К. ЧР. 7. Вони думали, що се мара. Єв. Мр. VI. 49. Що ти, милий, думаєш-гадаєш, либонь мене покинути маєш. Мет. 282.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 455.

думати Синоніми слова

(розмірковувати снувати думки) міркувати, гадати, мислити, мізкувати, розм.: розумувати, метикувати, кумекати, мати на думці, сушити (ламати морочити) собі голову над чим

думати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
thinkдумать

думати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
dumatydumatydumaty

думати Рід - дієслово, недоконаний вид

думати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадумаюдумаємо
2 особадумаєшдумаєте
3 особадумаєдумають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадуматимудуматимемо
2 особадуматимешдуматимете
3 особадуматимедуматимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий ріддумавдумали
Жіночий ріддумала
Середній ріддумало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа думаймо
2 особадумайдумайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часдумаючи
Минулий часдумавши

думати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

думати в англійській розкладці - levfnb

Цитати української літератури з використанням слова думати

"Про перехід до більшовиків, натурально, можете не думати"Довженко Олександр Петрович - Повість полум'яних літ

"Про все слiд думати.."Ячейкин Юрий - Слiдство веде прокуратор

"Були такі, що тільки рік або два у неволі пробули, молоді ще парубки й дівчата, а були й такі, що вже постаріли в неволі, позаростали бородами й забули вже про рідну країну й думати"Кащенко Адріан Феофанович - Над Кодацьким порогом

"Примушує себе думати лише про дружину."Дімаров Анатолій Андрійович - Попіл Клааса

"Покладати — тут: думати."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Гетьман Iван Виговський

"— Хиже навколо? Хіба мати сміє думати так? Так думають тільки версальці!"Хвильовий Микола - Я (Романтика)

"Гаврилко не знав, що й думати"Королів-Старий Василь Костянтинович - Літавиця

"А треба ж було думати,"Костенко Ліна Василівна - Віяло мадам Полетики

"Лiкар, певне, для годиться, ще потримав зап'ястя, але нi про який пульс годi було й думати"Бережной Василий - Археоскрипт

"І все-таки… помилився? Чи, може, в неї хтось є? Справді, що він про неї знає? Ну, зовнішність гарна, рухи, вираз очей… А далі? Чи, може, саме оце незнання і притягує? Ет, краще не думати про це, зовсім викинути з голови."Бережний Василь Павлович - Дарунки Шамбали