ДУДКА

Значення дудка це

ДУ́ДКА, и, ж.

1. Народний духовий музичний інструмент у вигляді порожнистої трубки з отворами. Ой піду я лісом, лугом, Там мій милий оре плугом, Оре плугом, в дудку грає (Чуб., V, 1874, 15); З інструментів, які були популярні.. на Україні, [чеський музикознавець] відзначає також дудку (Нар. тв. та етн., 3, 1958, 71).

◊ В одну́ ду́дку гра́ти з ким — бути заодно з ким-небудь. Дивно виходить: удаєте з себе таких «лівих», а насправдів одну дудку з українськими «самостійниками» граєте (Головко, II, 1957, 464); Танцюва́ти під чию-не́будь ду́дку — беззаперечно виконувати чиї-небудь бажання, підкорятися в усьому комусь. Усі танцюють під Лялину дудку: що ясновельможна панна захоче, те й мусить бути (Вільде, Повнол. діти, 1960, 290).

2. Трубка з порожнистого стебла, стовбура рослини. Підбіг [Андрій] до дітей, вихопив у одного гарбузячу дудку й почав їх тіпати нею по плечах (Вас., II, 1959, 241); Він ніколи не робив з бузини дудок, які стріляють (Донч.,У, 1957, 57).

3. спец. Сигнальний інструмент у вигляді трубки з розширеним кінцем. Крізь розбите вікно вривалося попихкування й короткі гудки паровоза, протяжне сурмління дудок стрілочників (Шовк., Інженери, 1956, 371); Здалеку долинув звук лісникової дудки (Шиян, Гроза.., 1956, 86); Ранком варилась кава, співала дудка горніста (Ю. Янов., І, 1958, 53).

4. перен., розм. Про вузьку одежу, що щільно облягає тіло. Не шляпки, не дудки-штанини Вкрашають юнацькі літа. Краса молодої людини Ось тут, у труді, розцвіта! (С. Ол., Вибр., 1959, 223).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 431.

Ду́дка, ки, ж.

1) Ум. отъ дуда. Наші козачки танцювали під польську дудку. К. ЧР. 219.

2) Трубка.

3) Стебель, стволъ растенія, полый въ срединѣ. Як чорт улізе в очерет, то в котру схоче дудку грає. Стор. МПр. 154.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 453.

ду́дка = ду́да

1) (зменшене — ду́дочка) народний духовий музич­ний інструмент, різновид сопі́лки (див.), у вигляді порожнистої труб­ки з отворами; відомий казковий образ калинової дудочки (сопіл­ки), вирізаної з куща, що виріс на могилі вбитої дівчини. Ой піду я лі­сом, лугом, Там мій милий оре плугом, Оре плугом, в дудку грає (піс­ня); Заграй мені, дуднику, у дуду, Нехай своє лишенько забуду (пісня); Ні швець, ні жнець, ні мнець, ні в дуду грець (прислів’я); Вийшла дів­чинка Марійка, Дудочку дістала Та й заграла коломийки — Аж весело стало! (І. Муратов); фразеологіз­ми: в одну́ ду́дку гра́ти — бути за­одно; танцюва́ти під чию́сь ду́д­ку — підкорятися комусь в усьому;

2) тільки дуда́ = коза́ = воли́нка — народний духовий інструмент у вигляді міха (резервуару повітря), виготовленого з не вичиненої шку­ри цапа, з двоматрьома отворами (дерев’яними гніздами). Як дуду надути, так дуда грає (І. Франко); Біда, як дуда, куди йде, то реве (М. Номис).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 204-205.

дудка Синоніми слова

дуда, сопілка, (із стебла рослини) трубка, (стрілочника) ріг, п. тісний одя

дудка Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Dudkaдудка

дудка Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
dudkadudkadudka

дудка Рід - іменник, жіночий рід, неістота,іменник, чоловічий рід, істота,іменник, чоловічий рід, неістота

дудка Словоформи слова

Називнийдудкадудки
Родовийдудкидудок
Давальнийдудцідудкам
Знахіднийдудкудудки
Оруднийдудкоюдудками
Місцевийна/у дудціна/у дудках
Кличнийдудкодудки

дудка Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

дудка в англійській розкладці - lelrf

Цитати української літератури з використанням слова дудка

"Професор Дудка подивилася на глобулус і сказала, що це «прекрасний штамб хлорели» (саме так вона висловилася), що вона обов’язково доповість про це в інституті, що це великий успіх, і гаряче потиснула руки спершу Фарадейовичу, а потім усім юннатам."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Дудка справдi чарiвна"Ненацки Збигнев - Новi пригоди Самоходика

"Душа моя жалібно стогне, мов дудка в устах у дервіша"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Грицько помовчав, обдивився ще раз дудку, потім тихенько подув, — товсто і хрипло загула дудка"Мирний Панас - День на пастівнику

"Професор Дудка подивилася на глобулус i сказала, що це "прекрасний штамб хлорели" (саме так вона висловилася), що вона обов'язково доповiсть про це в iнститутi, що це великий успiх, i гаряче потиснула руки спершу Фарадейовичу, а потiм усiм юннатам"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"— Скажи мені, друже, — спитав я армійського хірурга Миколу Дудка, — ось ти працював на фронті півтора майже року"Довженко Олександр Петрович - Воля до життя

"— Та з тебе ж, діду, там дудка буде! — регочуть люди."Мирний Панас - Лихо давнє й сьогочасне

"Професор Дудка подивилася на глобулус i сказала, що це «прекрасний штамб хлорели» (саме так вона висловилася), що вона обов’язково доповiсть про це в iнститутi, що це великий успiх, i гаряче потиснула руки спершу Фарадейовичу, а потiм усiм юннатам."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Из них особенно славятся во всем городе два мещанина — Дудка и Савка; первый — как опытный охотник, второй — как искусный стрелок"Глібов Леонід Іванович - Нежин. (Из дорожных заметок)

"Знаючи обложні хитрості посадника Дудка, Доброчин одразу ж запропонував йому взяти приступ у свої руки"Білик Іван Іванович - Похорон богів