ДМУХАТИ

Значення дмухати це

ДМУ́ХАТИ, аю, аєш, недок.

1. Випускати з рота сильний струмінь повітря; дути. — Ось гляньте, який гладкий! — і Рудик дмухав вівчарикові між пір’ячко, щоб показати, який він гладкий (Коцюб., І, 1955, 220); Музиканти завзято дмухали в свої труби (Гончар, І, 1954, 323); Ігор натирав гудзики крейдою, чистив їх суконкою, дмухав на них, навіть слинив (Багмут, Щасл. день.., 1951, 105); // чим, що. Струменем повітря з рота направляти щось на кого-небудь. — О, вона вже не прийде сюди! — весело відповіла панна, сідаючи біля мене і дмухаючи мені дим із своєї папіроски просто в очі (Фр., IV, 1950, 288); Бурлака присунувся до Василини ще ближче та все дмухав на неї смердючим тютюном (Н.-Лев., II, 1956, 100).

2. Нести, гнати, рухати струмені повітря; віяти. Та вітер, бач, дмухав Усе по діброві (Метл. і Кост., Тв., 1906, 346); У відчинену кватирку дмухав пахучий вітрець (Донч., І, 1956, 371); Вітер грайливо дмухав йому в сіре обличчя теплими хвилями (Панч, В дорозі, 1959, 47).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 313.

Дму́хати, хаю, єш, одн. в. дмухну́ти, ну́, не́ш, гл.

1) Дуть, подуть. Не дмухай проти вітру. Ном. № 1100. Хто спарився на окропі, той і на холодну воду дмухне. Ном. № 5792. Попіл в вічі дмухати. Не дам у ка́шу собі́ дму́хати. Нe позволю вмѣшиваться въ мое дѣло. МВ. (КС. 1902. X. 147).

2) Только въ несов. в. Пыхтѣть. Росердився та так дмуха, що й не приступай. Черкас. у. Въ слѣдующихъ значеніяхъ употребляется только однокр. в.:

3) Ударить, хватить. Як дмухнув мене по пиці, так у мене й голова замакітрилась. Лебедин. у.

4) Выпить, осушить. Дмухнув чарчину мов тую воду. Екатерин. г.

5) Побѣжать, поѣхать, махнуть. Дмухнім лиш братці, ми до неї. Котл. Ен. Буйволи на сонці помліли; як угляділи воду, так до води й дмухнули. Драг. 3. Дмухну́ти дра́ла. Быстро уйти, удрать. Ном. № 4413.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 393.

дмухати Синоніми слова

дути, (ротом) хукати, (вітер) віяти, (у трубу) трубити, док

дмухати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
blowдуть

дмухати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
dmukhatydmukhatydmukhaty

дмухати Рід - дієслово, недоконаний вид

дмухати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадмухаюдмухаємо
2 особадмухаєшдмухаєте
3 особадмухаєдмухають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадмухатимудмухатимемо
2 особадмухатимешдмухатимете
3 особадмухатимедмухатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий ріддмухавдмухали
Жіночий ріддмухала
Середній ріддмухало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа дмухаймо
2 особадмухайдмухайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часдмухаючи
Минулий часдмухавши

дмухати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

дмухати в англійській розкладці - lve[fnb

Цитати української літератури з використанням слова дмухати

"Але що це? Позаду стояв слон! Вiн простяг свого довгого хобота i став дмухати на мене та обмацувати моє обличчя'"Гольц-Баумерт Герхард - Альфонс Цiттербаке

"Вiн знайшов в аптечцi пляшечку з зеленкою, наквецяв вiд душi Лiзчинi подряпини, не забуваючи сильно дмухати на них, а тодi спитав: "Костецкий Анатолий - Мiнiмакс - кишеньковия дракон, або День без батькiв

дмухати на нетутешню музику."Хвильовий Микола - В електричний вік

"Дуже цікаво видиратися на неї і дмухати в те борошно: по сипучій поверхні бігають довгасті ямки, зривається завірюхою біленький пилок"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем

"Треба було дмухати… Бризнув огник і застрибав по Володькових вилицях, затиснутих устах, відбився у світлих сочках очей, де відбилась також ціла картинка палаючої книги."Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Не мала часу дмухати на них, тупцювати коло них, але вони й самі росли"Самчук Улас Олексійович - Марія