ДВІР

Значення двір це

ДВІР1, двора́ і дво́ру, ч.

1. Господарська ділянка, на якій розміщені садибні будівлі, та місце біля них (часто відгороджене). Двори коло хат маленькі, на кілька сажнів, не обгороджені од вулиці (Н.-Лев., II, 1956, 401); На горбах видно широкі двори трьох колгоспів (Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 88).

2. Сільська хата з усім господарством при ній. Сяк-так зібралися [Векла з дочкою], купили двір і жили собі (Кв.-Осн., II, 1956, 468); [Явдоха:] Вони всі так дивуються на нас.. Батько, скажуть, вигнав рідного сина з двору (Мирний, V, 1955, 139); Хай ще дістає він часом від матері запотиличника, але має і відповідну шану як хазяїн двора (Гончар, Таврія.., 1957, 8); // Одиниця обліку господарств у селі, колгоспі. Колгосп наш «Нове життя» невеликий — 67 дворів (Ю. Янов., V, 1959, 159).

3.іст. Присадибне господарство землевласника — поміщика, монастиря і т. ін.; маєток. Знов забрала в двір Олександру. Тишка взяла до покоїв, а до матері було й не пустить (Вовчок, І, 1955, 36); Сини їх — зосталися в дворі підпасичами (Мирний, II, 1954, 158); Якби не поденна робота в дворі та на панських ланах, то хтозна, як би Мартоха прожила з дрібними дітьми (Л. Укр., III, 1952, 636); // перен. Поміщик і його оточення. Був се чоловік старший, котрий тямив ще покійного графа і панщину і по старій пам’яті ніколи не любив мати діла з двором (Фр., VII, 1951, 175).

4. іст. Виробнича одиниця — завод, майстерня. У Москві був збудований Гарматний двір, де виливали мідні гармати (Іст. СРСР, І, 1957, 98); Івану Федорову вдалося добитись створення в Москві Друкарського двору (друкарні), де він .. надрукував кілька книжок (Іст. СРСР, І, 1957, 125).

∆ Моне́тний двір — підприємство, що карбує монети та виготовляє інші державні знаки. П Г. Соболевський за дорученням російського монетного двора успішно організував виготовлення виробів і монет з порошку платини (Наука.., 3, 1959, 22).

5. Приміщення для тварин, реманенту, різних матеріалів і т. ін. Не менш 70% їх [кормів] доцільно підвезти до тваринницьких ферм і скласти на огороджених фуражних дворах (Колг. Укр., 9, 1959, 22); В артілі почалась реконструкція господарського двору (Рад. Укр., 21.IX 1956, 2); Автонавантажувач.. можна успішно використовувати на товарних дворах залізничних станцій (Наука.., 10, 1956, 7).

◊ Заї́жджий двір див. заї́жджий; Ні кола́, ні (ані́) двора́ див. кіл; Прохідни́й двір див. прохідни́й.

ДВІР2, дво́ру, ч. У монархічних країнах — монарх і його оточення. Прокопій жив в епоху правління імператора Юстиніана І (527-565 рр.) і стояв близько до двору і армії (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 328); // Довірені монарха. Неабияку роль у посиленні незадоволення в країні відіграли також невдачі на фронті і дедалі більш помітна зрада двору (Нова іст., 1956, 65).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 218 - 219.

Двір, дво́ру, м.

1) Дворъ, мѣсто подлѣ дома, обнесенное заборомъ. І в хаті не чуть, і на дворі не видко. МВ. ІІ. 8. Ой не по правді, мій миленький, ти зо мною живеш: мимо мій двір, нові ворітечка до иншої йдеш. Мет. 67. На дво́рі. Внѣ дома. Приходять тоді брати і Мати Його і, стоячи на дворі, послали до Його, кличучи Його. Єв. Мр. ІІІ. 31.

2) Домъ, усадьба. Не плач, небого, що йдеш за нього: нехай плаче він, що бере лихо в двір. Ном. Хоч не сильна, аби двір закрасила. Ном. На конику заїжджає, до двору женчиків займає. Чуб. Стоять нові двори, а в тих дворках новії ворота. Чуб.

3) Дворъ, Высочайшія особы и придворные. Ось ті, що панують у царських дворах. Єв. Л. VII. 25.

4) Дворня, дворовая прислуга. Іде з своїм двором. Ном. Двіре́ць, двіро́к, двіро́чок, дво́рик, дворо́к. Там я ходив через річку до своєї дівчини; в неї двірок біленький, навколо тополі. Чуб. V. 238.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 362.

двір = дво́рище — у XIV—XVIIст. — форма сімейного та територі­ально-господарського устрою ук­раїнського селянства, що об’єдну­вала кілька селянських госпо­дарств; пізніше — індивідуальне господарство, тобто господарська ділянка, на якій розміщено житло­ве приміщення, садибні будівлі, та місце біля них (часто відгородже­не); оскільки двір — це здавна пе­редусім сільська хата з усім господарством при ній, то він символі­зує взагалі господу; звідси цілий ряд народних висловів з цим значенням; кажуть: «Горе дворові, де корова наказує волові» (тобто горе господареві, над яким верховодить жінка); страшним прокляттям гос­подареві звучить вислів: «Бодай тобі двір заріс!» (тобто зле побажання господареві, аби господа його стала пусткою); коли кажуть: «Нехай кожний дбає про власний двір», то це застереження тим, хто дбає не про власні справи, а судить інших; той, хто «свій двір мете, а на чужий сміття кидає», зазвичай своїх виправдовує, а на чужих вину звертає; разом з цим двір символі­зує панську резиденцію (звідси дворяни́н), про яку народ каже: «У панських дворах великі вікна, та мало світла» (тобто правди) або «До двора брама широка, а з двора — вузька» (прийняти приймуть, особливо коли з даниною, дарами, але невідомо, як і з чим випрова­дять).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 169-170.

двір Синоніми слова

(відокремлена ділянка землі коло будинку) подвір'я, діал. обійстя

двір Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
yardдвор

двір Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
dvirdvirdvir

двір Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

двір Словоформи слова

Називнийдвірдвори
Родовийдвору, дворадворів
Давальнийдворові, дворудворам
Знахіднийдвірдвори
Оруднийдворомдворами
Місцевийна/у дворіна/у дворах
Кличнийдворедвори

двір Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
413

двір в англійській розкладці - ldsh

Цитати української літератури з використанням слова двір

"Ні про матір Аниу, ні про рідного брата Ростислава, ні про Київ, ні про Красний двір, ні про те, що знали тільки вони двое шість літ тому, ні про чеберяйчиків…"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"— Молода! У вінку! З дружкою! — побіг назад на двір"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Сара почула, як козаки підвелись і, грюкнувши дверима, вийшли у двір."Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"Околицею, через глухі садиби, яких чимало після висилок, діти майнули до польових видолинків з грядками і звідти вернулися в двір."Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь

"Вона через садок майнула на сусідський двір, до ящика, а каченята вже деякі лежать на траві, а деякі ледве голівки тримають"Гуцало Євген Пилипович - Сім’я дикої качки

"Кость, прибігши у двір, прийшов у кухню і мовчки, не одповідаючи й не хиркаючи навіть на здивовані питання куховарки, виліз на нари й ліг."Винниченко Володимир Кирилович - З Костем сталася чудна кумедія

"Уявляється раптом зелений двір — він вже поглинув мою кімнату, — я зскакую з ліжка і гукаю в вікно до зозулі: «Ку-ку… ку-ку… Добридень!..»"Коцюбинський Михайло Михайлович - Intermezzo

"Сестри пішли у найми, а Василька взяли у двір до волів."Федькович Осип-Юрій Адальбертович - Три як рідні брати

"Ні один двір не має воріт"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Непотрібність великоруської літератури для України і для слов'янщини

"Він неначе крадькома в’їхав у двір на своїх поганеньких кониках, неначе крадькома увійшов і в прихожу"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Поміж ворогами