ДАРУВАТИ

Значення дарувати це

ДАРУВА́ТИ, у́ю, у́єш, недок. і док.

1. кому, перех. Передавати що-небудь у власність як подарунок. -Що тепер на тобі та на твоїй дочці — я вам дарую (Мирний, IV, 1955, 228); [Семен:] Одарко, ти мені дарувала оцю сорочку, подаруй краще її Іванові (Кроп., І, 1958, 108); Щорс і Черняк.. утішали Боженка, як діти, гладили по плечах і по голові, дарували йому бінокль, поправляли зборки на бурці (Довж., Зач. Десна, 1957, 151); * Образно. Кораблям ми дарували Кращих друзів імена (Нагн., Вибр., 1950, 111).

◊ Дарува́ти життя́ див. життя́; Дарува́ти свобо́ду, заст. — звільняти з-під ув’язнення.

2. ким, чим, перех., розм. Наділяти, обдаровувати. У той саме день .. моя жінка якраз заходилася дарувати мене третім сином (Мирний, V, 1955, 380); Не встиг я подякувати.. за засилку Вашої збірки «Хвиля за хвилею», .. як ось знову Ви даруєте мене двома томами своєї праці (Мирний, V, 1955, 401).

3. перех. і неперех., розм. Вибачати, прощати. І здається Дмитрикові, що не варт він пробачення, що ніхто не дарує йому вини його… (Коцюб., І, 1955, 136); У Києві бути і пісні не чути, .. такого гріха я не міг би забути і не дарував би собі вже ніколи (Мак., Вибр., 1954, 380); [Аркадій:] Я прошу вас дарувати мені, що перебив вашу відповідальну розмову над проектом (Корн., І, 1955, 125); [Гусак:] Даруйте на слові, але ви більше ніж помиляєтесь (Мик., І, 1957, 78).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 213.

Дарува́ти, ру́ю, єш, гл.

1) Дарить. Свого не даруй, чужого не бери. Ном. № 9671. Вола дарують без ярма. Ном. Сестриці, ви порадниці, порадьте ж ви мене, чим тестя дарувати? — Даруй, братко, дари, собі дівочку бери. Мет. 186.

2) Давать, награждать, жаловать. Не все ж Біг дарує, про що люд міркує. Ном. № 71, Царівну оддав, щастям дарував. Чуб. ІІІ. 272. Господь його донею дарує.

3) Жертвовать чѣмъ. Та візьміть мене самого, на Чорне море пустіте. Нехай я буду на Чорному морі своєю головою дарувати, аж не товариства сердешного невинні душі теряти. КС. 1882. XII. 487.

4) Прощать, извинять. Даруй мені, я вже більше не буду. Що твоя жінка мене обідила, — я їй те дарую. МВ. І. 12. Хто буде сей сон рано і вечір читать, того буде Господь на страшнім суді, на будущому віку гріхами дарувать. Мил. 15.

5) Дарува́ти життя́м, — душе́ю. Пощадить жизнь. Став же він у пана милости прохати: чи не можна, пане, життям дарувати? Лохв. у. Бери гроші, аби дарував душею. Черкас. у.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 359.

дарувати Синоніми слова

(безкоштовно передавати комусь щось) обдаровувати, заст. презентувати, (на користь когось чогось) жертвувати

дарувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to giveдарить

дарувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
daruvatydaruvatydaruvaty

дарувати Рід - дієслово, недоконаний вид

дарувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадаруюдаруємо
2 особадаруєшдаруєте
3 особадаруєдарують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадаруватимударуватимемо
2 особадаруватимешдаруватимете
3 особадаруватимедаруватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий ріддарувавдарували
Жіночий ріддарувала
Середній ріддарувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа даруймо
2 особадаруйдаруйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часдаруючи
Минулий часдарувавши

дарувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

дарувати в англійській розкладці - lfhedfnb

Цитати української літератури з використанням слова дарувати

"Ми можемо дарувати вам життя"Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"Хто б це таке мiг? Нащо тодi тi пiстолети? Нашо їх взагалi дарувати? "Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"А потім на нашій лавці сів сивий-сивий чоловік і теж заходився дарувати всім і всьому свою вечірню посмішку"Симоненко Василь Андрійович - Посмішки нікого не ображають

"Київський митрополїт Діонизий Балабан та чернець Юрий Хмельницький упрохали Тетерю дарувати йому жптє, вважаючи на його молоді лїта"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Бруховецький та Тетеря

"І чорним вітрам дарувати хвилі,"Вінграновський Микола Степанович - Скажи мені, Дніпре…

"Хто б це таке мiг? Нащо тодi тi пiстолети? Нашо їх взагалi дарувати?"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Зате розлунюватиметься повсюди: «Імператриця вирушила до Італії, аби дарувати імператорові сина!»"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"— Господь велів дарувати кривдникам."Білик Іван Іванович - Похорон богів

"— Які там подарунки, коли воно наше? Споконвіку там жили, діди та прадіди наші на тому пробували — що ж там дарувати й що підписувати? Ми люди темні; може, там такого напингуть, що й знову неволі бути… Не хочемо підписуватись!.."Мирний Панас - Лихо давнє й сьогочасне

"Стала б я такому… кисет дарувати"Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні