ДАРМА

Значення дарма це

ДА́РМА див. дарма́.

ДАРМА́, рідко ДА́РМА, ДА́РМО.

1. присл. Те саме, що даре́мно. Сирітська сльоза не капає дарма (Укр.. присл.., 1955, 137); Дарма щоніч дівчинонька Його виглядає (Шевч., 1,1951, 4); Хоч ти не геній — не біда. Дарма ніщо не пропада, Працюй — і слід твій не загине! (Черн., Поезії, 1959, 143); Щоб часом дармо не блудить, чужого розуму питайся (Номис, 1864, .№ 6120); — Пан наш був,.. мов звір той, лютий, — лиш чоловіком дармо звавсь (Фр., XIII, 1954, 108); // Безплатно, даром. — Така хіба воля небесна була, щоб кмет [кметь] їв свій хліб тільки в поті чола, а пан їв і дарма й за гроші? (Л. Укр., І, 1951, 439).

2. у знач. присудк. сл., розм. Все одно, однаково, байдуже, неважливо. Які з нас люде? Та дарма! Ми не лукавили з тобою (Шевч., II, 1953, 283); Трохим здивувався трошки, .. а опісля і дарма (Кв.-Осн., II, 1956, 403); А що .. чавкає в драних чоботях — дарма: ось і відпочине, і онучі просушить (Головко, II, 1957, 179); // Непотрібний хто-, що-небудь. Тепер йому дарма і Кубраківна, чи тут вона, чи де, а давай мерщій допитуватись про свою [дівчину] (Кв.-Осн., II, 1956, 32); [Любов:] Серце кришталеве, золоте кохання, Дарма залицяння (Л. Укр., II, 1951, 63); // Немає діла кому-небудь до когось, чогось. А сволок — все йому байдуже, Усе дарма́, чого тужить? І не турбується він дуже — Заліз під стелю та й лежить (Гл., Вибр., 1957, 276); А до людей — то нам дарма! (Мирний, V, 1955, 368); // з інфін. Зайво, не варто, годі. Мати терпіла та плакала мовчки; дармо було озиватися до Котрі… (Вовчок, І, 1955, 226); — Із полону Ігор, бранець головний, Втік на Русь, дарма й шукати (Фр., XIII, 1954, 374).

3. у сполуч. з що. Уживається у знач. байдуже що, нічого що, хоч і. Дарма що з личенька спала, а справдешня козачка! (Вовчок, І, 1956, 344); Противник, дарма що обважнів на панських харчах, був ще небезпечний (Гончар, Таврія.., 1957, 323).

4. у знач. присудк. сл. Гаразд, хай. Був собі колись-то якийсь-то маляр… ось на умі мотається, як його звали, та не згадаю… Ну, дарма; маляр та й маляр (Кв.-Осн., II, 1956, 5); Старої пані бахур сивий Окрав той крам. Розлив те пиво. Пустив покриткою… Дарма. Минуло, годі… недола́ду Тепер і згадувать (Шевч., II, 1953, 64).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 212.

Да́рма́ нар.

1) Ни за что, напрасно, понапрасну. Тоді б не сердився дарма. Ком. II.

2) Ничего не значить, пускай его, ну его, нужды нѣтъ, ничего. Дарма — ярма, аби б воли були. Ном. «Тату! лізе чорт у хату!» — «Дарма, аби не москаль. Ном. № 809. Мо’ то й не ваше, та дарма, беріть уже.

3) Не хуже чѣмъ, не уступаетъ. Вітряк меле дарма водяного млина. Н. Вол. у. Таке солодке зілля, дарма патоки. Н. Вол. у.

4) Дарма́ що. Не смотря на то, что; не взирая на то, что; хотя. Одвітував Оврам і каже: Ой зважився б я сказати щось добродієві моєму, дарма, що пил і попіл. Св. П. Дарма, що голий, да в під’язках. Посл. Да́рма-га́рма. Ни съ того, ни съ сего. Причепився дарма-гарма, задивився, що я гарна. Н. п.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 358.

дарма Синоніми слова

даремно, даремне, марно, по-дурному, надаремно, у всує, (пропасти) нізащо, ні за цапову душу, ні за понюх табаки, (без грошей) дурно, даром

дарма Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
for nothingзря

дарма Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
darmadarmadarma

дарма Рід - прислівник

дарма Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

дарма в англійській розкладці - lfhvf

Цитати української літератури з використанням слова дарма

"Не все в цій розповіді було йому цілком зрозуміле, про багато чого він почув сьогодні вперше, але враження було велике, і він, дарма що оповідання скінчилось, ще не міг зійти думкою на щось інше."Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Слово матері

"Варяги про ту боротьбу швидко забули, мабуть, і Лідулфост забув, бо по тому жодного разу й не глянув на мене, дарма що я вертівся в нього на очах"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Не сховатись, дарма, в тиху тінь самоти,"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Суворий вірш

"Кинулися татари на ті постріли, та дарма, нікого не знайшли"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Дарма що ті старшують і кулаком, і збиткуванням"Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"— Дарма, — сказав батько і, підваживши телицю великим кілком, ловко втяг її у човен"Довженко Олександр Петрович - Зачарована Десна

"Раніше, було, чоловік робить, робить, аж піт з нього ллє, дарма, що в легкій одежині"Королів-Старий Василь Костянтинович - Злидні

"Думаєш, дарма нас у селi «артистами» називають? Дiд Салимон весь же час повторює: «От артисти! Ну й артисти!»"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Дарма щоніч дівчинонька"Шевченко Тарас Григорович - Причинна

"Не дарма ж цей колгосп зветься «Дружбою»! Добрі друзі все можуть зробити! Тим більше можуть зробити, що серед друзів є такі самовіддані колгоспники, як хоч би той же Петро Сергійович Охрицький"Хвильовий Микола - Із життєпису попелястої корови