ДАВНО

Значення давно це

ДАВНО́, присл.

1. У далекому минулому, багато років тому. Давно те діялось (Шевч., II, 1953, 45); Колись давно, ще не за нашої пам’яті, приїхав.. пан-дідич в свій куплений на Волині маєток (Н.-Лев., І, 1956, 130).

Як [і] давно́ — як раніше, як колись. І вже до нас так не горнеться [Катря], як давно (Вовчок, І, 1955, 194); [Грицько:] Як живу? Так, як і давно жив (Мирний, V, 1955, 150); Наче знов, як давно, чую мову твою (Гонч., Вибр., 1959, 72).

2. Протягом тривалого часу; здавна. Золотую тарілочку Всі знають давно (Гл., Вибр., 1957, 284); І Цупов, вийшовши з засідання ревкому, Давно знайомими провулками пішов (Бажан, 1,1946, 269); // Деякий час тому. Вже давно у всі дзвони передзвонили (Кв.-Осн., II, 1956, 214); Місяць давно вже зійшов і перескакував з хмари на хмару (Коцюб., І, 1955, 393); Давно скінчили роботу численні гуртки, учні розійшлися (Донч., V, 1957, 478); // Протягом якогось відрізка часу і дотепер; довгий час, довго. Стали мати прощатися, бо вже Катря давно коло дверей стояла (Вовчок, І, 1955, 216); Ах, я давно Вас ждала (Тич., І, 1946, 89).

◊ Ота́к (отта́к) би [й] давно́; Давно́ б так — саме так треба було; добре, так. — Оттак би й давно, — сказав голова (Кв.-Осн., II, 1956, 441); — Отак би давно! — тріумфував Йон і приступивсь ближче до дівчини (Коцюб., І, 1955, 235).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 206.

Да́вно, на, с. (Употребляется только въ косвенныхъ падежахъ). А тут бур’ян, піски, тали, і хоч би на сміх де могила о давнім давні говорила. Шевч. 378. І батьки наші казали, що зробив ти в давні давна. К. Псал. З да́вна, з да́внього да́вна, з да́вніх даве́н. Издавна, съ незапамятныхъ временъ. Був собі дід та баба, з давнього давна у гаї над ставом удвох собі на хуторі жили. Шевч. 98. Ви, тітко, кажете, що се Музичин грунт, з давніх давен. Адже ж у давнього Музики було багато степу. Левиц. Пов. 373. Це ще з давніх давен у нас повелося. Харьк. г.

Давно́ нар. Давно. Да вже ж моєї дівчиноньки давно не було. Чуб. ІІІ. 149.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 355.

давно Синоніми слова

(у далекому^ минулому) давнісінько, давним-давно, за давніх часів, за царя гороха

давно Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
longдавно

давно Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
davnodavnodavno

давно Рід - прислівник

давно Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

давно в англійській розкладці - lfdyj

Цитати української літератури з використанням слова давно

"— Це вона, бідненька, ще давно зіпсувала собі ногу будяками"Кащенко Адріан Феофанович - З Дніпра за Дунай

"Вiд загальних мiркувань, якi старий примудрився приправити спогадами про давно минуле з його "етикою стриманостi", вiн перейшов до конкретних проблем"Бережной Василий - Трагедiя вулканної гори

"Коли б із Землі велося спостереження неба, ці геніальні витвори давно були б помічені"Бережний Василь Павлович - А ви ще не були на Марсі?

"Слід половецький, що давно заглох,"Зеров Микола Костянтинович - Голос

"— Верни лишень мені яйця, бо моя чорна курка вже давно несеться на твоєму горищі."Нечуй-Левицький Іван - Кайдашева сім’я

"Мені ти приснилась давно,"Сосюра Володимир Миколайович - «Мені ти приснилась давно…»

"Як був прив’язаний до левиного хвоста, так i волiкся за ним усю дорогу i давно вже й духа спустив."Франко Іван Якович - Осел і Лев

"(Тим часом до Сємяннiкова.) А ви давно вже на Вкраїнi?"Винниченко Володимир Кирилович - Між двох сил

"отой, що давно розтанув."Костенко Ліна Василівна - Біла симфонія

"Ми жили ще дома, на хуторі, за п’ять верстов від города, хоч папа, а найбільше мама давно вже клопотались про те, щоб нас віддати до школи"Мирний Панас - Пригода з «Кобзарем»