ГРІБ

Значення гріб це

ГРІБ, ГРОБ, гро́бу, ч., розм., рідко.

1. Те саме, що моги́ла. [Богомолка:] Я була в Мецці й Медині, топтала своїми грішними ногами святу землю, де походив наш пророк, бачила гроб його (Н.-Лев., II, 1956, 452); Мати вибирається чи не на ціле літо в давню батьківщину.., щоб освіжитись свіжим повітрям, поглянути власними очима знов на батьковий [батьків] гріб (Коб., III, 1956, 123); * У порівн. Один з нас обізвався: «Як погасне се вуглябуде чорно, як у гробі» (Л. Укр., І, 1951, 293).

2. Те саме, що труна́. Серед церкви чорний гріб І над ним співає піп (Бор., Тв., 1957, 64); Гроби Бориса і Гліба були викопані і поставлені в церкву, збудовану Ярославом (Вісник АН, 8, 1949, 47).

◊ До гро́бу — до кінця життя, до смерті. [Сергій:] Ти ж колись говорив, що коли покохаєш, то любитимеш до гробу (Мороз, П’єси, 1959, 11); Ме́ртвого з гро́бу не верта́ють — не можна повернути те, що втратили; до минулого немає вороття. [Наталя Семенівна:] А тепер минулося!.. Мертвого з гробу не вертають!.. (Кроп., І, 1958, 417); Одніє́ю (одно́ю) ного́ю в гробу́ стоя́ти — бути близьким до смерті. Одною ногою в гробу стоїть, а ще зло творить (Укр.. присл.., 1955,157); У гроб (гріб) загна́ти (увігна́ти): а) доводити до смерті, прискорювати чиюсь смерть. — Ти мене в гріб загониш, бо гризеш мене (Март., Тв., 1954, 76); б) вивести з ладу, зруйнувати. — Вам то добре, що вас змалку вчили, а постав мене командувати, так я ту машину зразу в гроб зажену (Панч, II, 1956, 73).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 169.

Грі́б, гро́бу, м.

1) Могила. Мет. 399. Знайшли батьків гріб і одкопали його аж до труни. Грин. II. 186. На тім гробі, де дурень був закопаний, виросла бугила. Рудч. Ск. І. 157. Зробили домовину, по домувині припустили і гріб. Драг. 103. А збіглися джумаченьки та під могилочку, викопали гріб глибокий. Рудч. Чп. 167. Гроби́. Кладбище. Грин. І. 50.

2) мн. Гро́би. Родъ игры, въ которой одна пара играющихъ ловить двѣ другія. Чуб. ІІІ. 89. Кв. П. II. 100. Ив. 55. Игра эта называется еще ро́би. (См. Роб 3.) Гро́би испорченное ро́би? Ум. Гро́бик, гробо́к. Гробок запав. Харьк. г. Гробо́чок. Гол. I. 229. См. Гробки́.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 327.

гріб див. моги́ла 1.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 156.

гріб Синоніми слова

домовина, труна, деревище, (кам'яний) іст. саркофаг, рака, р. могила

гріб Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
the coffinгроб

гріб Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
hribhribhrib

гріб Рід - іменник, чоловічий рід, неістота,дієслово, недоконаний вид,іменник, чоловічий рід, неістота

гріб Словоформи слова

Називнийгрібгроби
Родовийгробугробів
Давальнийгробові, гробугробам
Знахіднийгрібгроби
Оруднийгробомгробами
Місцевийна/у гробіна/у гробах
Кличнийгробегроби

гріб Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
413

гріб в англійській розкладці - uhs,

Цитати української літератури з використанням слова гріб

"Коли ж відплив, то знову побачив, як позаду паралельно йому гріб ще один човняр"Авраменко Сергій Володимирович - Брати

"Загнав жінку в гріб, діти повідгонив від хати, пустив де що є"Стефаник Василь Семенович - Майстер

"Янчеюк увесь час утискав у плечі голову, мовчав, як гріб, лиш час-від-часу озирався"Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"Тісна хатина з голими, давно не біленими, закоптілими стінами подобала радше на гріб, ніж на людське помешкання"Франко Іван Якович - Boa cоnstriktor

"А Вертутій швидше гріб і гріб далі од того лихого місця."Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"Богдан тримавсь правою рукою, лівою ж гріб і линву з конячої голови не скидав."Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Сотня туркоманів, Тугар Вовк і Максим — се був єдиний останок великої монгольської сили, що мала тухольським шляхом іти в угорську землю і тут, серед гір, знайшла холодний гріб у водах, хоч переплила Яїк і Волгу, Дон і Дніпро"Франко Іван Якович - Захар Беркут

"Та риють великий, великий нам гріб."Федькович Осип-Юрій Адальбертович - Лук’ян Кобилиця

"Мати вибирається чи не на ціле літо в давню батьківщину, в гори в К., щоб освіжитись свіжим повітрям, поглянути власними очима знов на батьковий гріб і зайнятись на час «газдівством» в давній хаті"Кобилянська Ольга Юліанівна - Через кладку