ГРУБИЙ

Значення грубий це

ГРУ́БИЙ, а, е.

1. Великий за об’ємом та поперечним перерізом; товстий. Незабаром увійшов Порицький.., тулячи під пахвою якусь грубу книжку (Л. Укр., III, 1952, 749); От зараз Матвій візьме трошки грубший лом, вдарить сильніше (Собко, Біле полум’я, 1952,10); — Ноги мої завжди були вкриті грубим шаром землі (Коп., Навколо полум’я, 1961, 63); // Який має огрядне, гладке тіло. В дверях показалася груба пані у величезнім капелюсі (Мак., Вибр., 1954, 248); // Який складається з окремих частин, елементів великого розміру. В саду стежки були висипані морським грубим піском (Л. Укр., III, 1952, 606).

2. Твердий, жорсткий, з нерівною поверхнею. Поморщена темна потилиця од гарячого сонця, грубі рукивсе це ніби казало, що йому важко жилося на світі (Н.-Лев., II, 1956, 172); Часом стара бабуся, сидячи в запічку та прядучи грубу вовну, почне розповідати дрібним унукам про давню давнину (Фр., VI, 1951, 8); Мати закутала грубим полотняним шматком маля і поклала до колиски (Чорн., Визвол. земля, 1959, 83).

∆ Гру́ба ї́жа — проста, важка для перетравлення їжа. Коли дитині, поряд з висококалорійною, давати просту, грубу їжу, запор.. швидко проходить (Хвор. дит. віку, 1955, 116); Гру́бі корми́ — рослинні корми (солома, полова і т. ін.), які містять порівняно малу кількість поживних речовин. Непогано налагоджена заготівля грубих кормів, що складаються в основному з сіна конюшини, стебел кукурудзи, соломи, вівса, проса і ячменю (Колг. Укр., 1, 1957, 19).

3. Погано обладнаний, оздоблений; дуже простий, без витонченості. Вони, понахилявшись, стали розглядати Віталіїв передавач, змонтований із хаосу шурупів, примітивну, кустарну штуку в грубій коробці (Гончар, Тронка, 1963, 107); Гудзики з бази виписали такі грубі, неякісні, що ніяк до того матеріалу не пасували (Коз., Листи.., 1967, 223).

4. Низький, часто неприємний для слуху, різкий (про голос, звуки і т. ін.). Чулася дрібна жіноча річ, груба чоловіча мова (Мирний, III, 1954, 34); Згодом лунав чийсь грубий голос:Чого поналазили сюди? Чого не бачили?.. (Вас., І, 1959, 323).

5. Некультурний, неввічливий, неделікатний. [Женя:] Фу, який ти грубий!.. (Кроп., II, 1958, 433); Хоч репліка була занадто груба, Та справедлива (Дмит., В обіймах сонця, 1958,159); // Який містить в собі образу. Грубий тон старої панни обидив її (Н.-Лев., II, 1956, 71); П’ять довгих років старанно й сумлінно прислуговував він пану Бжеському, гнувся, терпів грубі жарти і знущання примхливого пана (Тулуб, Людолови, І, 1957, 4).

6. Не зовсім точний, приблизний. Практично виявляється, що машини безперервної дії доцільно застосовувати в тому разі, коли треба швидко знайти грубе розв’язання задач (Наука.., 12, 1957, 10); Учнів треба ознайомити з найпростішими вимірювальними інструментами для грубих вимірювань (Метод. викл. фрез. спр., 1958, 29).

7. Який виходить за межі елементарних правил, заслуговує осудження. Дівчина, що приймала телеграми, вказала Реп’яшку на кілька грубих помилок у тексті (Мокр., Сто.. 1961, 95); Грубим рухом справник схопив Дикуна за золотисту кучеряву чуприну й турнув на лаву (Добр., Очак. розмир, 1965, 58); Основна ідея пісні про Байдувірність своїй батьківщині, перевага героїчного духу пригноблених над грубим насильством гнобителів (Іст. укр. літ., І, 1954, 58).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 178.

Гру́бий, а, е.

1) Толстый. Грубе дерево. Дай голому сорочку, а він каже, що груба. Ком. ІІ. № 745. Було собі два попи здорових і грубил. Чуб. II. 335. Груба. Беременная. Жінка груба.

2) Грубый. Як що грубе скажеш…. ЗОЮР. І. 12.

3) Груби́й. Плохой. Изъ уваженія къ «свято́му хлі́бу» очень часто выражаются: груби́й хліб вмѣсто пога́ний. Як де на лупах, то й добрі жита, а на царині — і Боже, які грубі. Кобел. у. Сравн. степ. гру́бший и грубі́ший.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 331.

грубий Синоніми слова

(який поводить себе нечемно) нечемний, неввічливий, неґречний, некультурний, (більшою мірою) брутальний, дикунський, різкий, зневажл. хамуватий

грубий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
roughгрубый

грубий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
hrubyihrubyihrubyy

грубий Рід - прикметник

грубий Словоформи слова

Називнийгрубийгрубагрубегрубі
Родовийгрубогогрубоїгрубогогрубих
Давальнийгрубомугрубійгрубомугрубим
Знахіднийгрубий, грубогогрубугрубегрубі, грубих
Оруднийгрубимгрубоюгрубимгрубими
Місцевийна/у грубому, грубімна/у грубійна/у грубому, грубімна/у грубих

грубий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

грубий в англійській розкладці - uhe,bq

Цитати української літератури з використанням слова грубий

"З валу озвався молодий грубий голос:"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Тоді майор вийняв якийсь грубий папір із папки на столі й простяг його Максимові:"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою

"Кiнець кiнцем я згорнув грубий конспект, ляснув долонею по вiнiловiй оправi"Михановский Владимир - Оранжеве серце

"Була одягнена в темний плащ, голову завила в чорну хустку, а під пахою держала грубий звій нот"Кобилянська Ольга Юліанівна - Людина

"Він багато пив, зі мною був дуже грубий, постійно матюкався, кілька разів п’яний кидався мене бити, і я вже сама була рада, щоби мала більше була в Червонограді, і не чула всіх оцих скандалів і сварок."Покальчук Юрій Володимирович - Заборонені ігри

"Я такий необтесаний, грубий,"Багряний Іван Павлович - AVE MARIA

"Що страшніше — груба мова чи грубий дотик? Для неї тепер усе було однакове"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"Введений до дивану, він був грубий з іншими візирами, дозволяв собі зверхність навіть з старим Пірі Мехмедом, розводив плітки"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Взагалі, ростучи в такій пагубній і нездоровій атмосфері, він розвивався дуже поволі і тупо, хорував часто, і найдавніше враження, яке застрягло йому в пам’яті, то його грубий животик, в котрий часто штуркали його другі жидики, мов у бубен"Франко Іван Якович - Boa cоnstriktor

"Модеста сіла до пульта і одразу ж поринула в роботу, їй хотілось якнайшвидше ознайомитись з показаннями датчиків температури, світності, гравітації, вивчити спектрограму — в касеті вже намотався грубий сувій стрічки."Бережний Василь Павлович - Сонячна сага