ВІДБИВАТИСЯ

Значення відбиватися це

ВІДБИВА́ТИСЯ, а́юся, а́єшся, недок., ВІДБИ́ТИСЯ, відіб’ю́ся, відіб’є́шся; мин. ч. відби́вся, би́лася, лося; наказ, сп. відби́йся; док. 1. Відламуватися, відпадати, відколюватися внаслідок ударів. Від горшка відбилось вухо.

2. Захищаючись від когось, завдавати ударів. Кинулися улани живо боронити майора, що був вже кріпко поранений, та ще таки відбивався (Кв.-Осн., II, 1956, 390); Матрос відбивався ногами й так ударив одного в живіт, що жандарм відлетів і покотився до присінців (Досв., Вибр., 1959, 111); Кирило Іванович насилу одбився від собак (Мирний, І, 1954, 162); Тільки твердо так трималось Місто гордеє, уперте, Раз одбилось, потім вдруге (Л. Укр., І, 1951, 375); // перен. Виправдуючись, наводячи докази, захищатися від чиїхось закидів, обвинувачень. — Адже ж кажуть, що й сова хвалила своїх дітей, що, мов, кращих і на світі нема, — одбивалась Уляся (Н.-Лев., IV, 1956, 338); — Та що ви, хлопці, — одбивався Павло, але дружня розмова була порушена, спалахнула сварка (Кучер, Прощай.., 1957, 293); Удовенко захотів відбитися жартом: — А що ж, можна з переляку і померти (Д. Бедзик, Дніпро.., 1951, 36).

3. Відходити, віддалятися від товариства, гурту, стада. Риба ходить у морі великими табунами, а від того табуна відбиваються менші табуни (Збан., Мор. чайка, 1959, 123); Б’ється Остап і рубається, аж правиця козацька зомліває, одбився далеко від своїх (Вовчок, І, 1955, 333); Одна галка чомусь одбилась від зграї, піднялась вище за всіх (Донч., IV, 1957, 85); // Відставати від тих, з ким разом ішов, біг, летів і т. ін. Йдуть та й ідуть [заробітчани], чорні, похилені, мокрі, нещасні, немов каліки-журавлі, що відбились од свого ключа (Коцюб., II, 1955, 32); Вона, захопившись красою весняного лісу, зайшла дуже далеко, відбилася від подруг, стомилася (Грим., Син.., 1950, 44); // Утрачати зв’язок з товариством. З весною дехто [з хлопців] почав одбиватися від гурту (Мик., Повісті.., 1956, 144); На музики перестала ходити, од дівчат одбилася (Барв., Опов.., 1902, 85); Докладно Вам сказати, що і як звертає на себе увагу.. я тепер не можу, бо вже давно, як відбилась від всякого товариства (Л. Укр., V, 1956, 62); // Віддалятися, відходити від певного місця. Від берега непомітно відбивається човен, на якому.. сидить сивобородий Іванів дід (Стельмах, Кров людська.., І, 1957, 170); Оце я відбився від путі (Барв., Опов.., 1902, 204).

◊ Відбива́тися (відби́тися) від до́му (сім’ї́ і т. ін.) переставати бувати вдома, серед членів сім’ї і втрачати зв’язок із ними. Поступлю я, тату, в суд або десь в урядники, таки в нашому місті. І од дому не одіб’юся, і до чину дослужуся (Н.-Лев., І, 1956, 182); — За роботою і товариством зовсім, Іване, відбився ти від сім’ї (Стельмах, II, 1962, 213); Відбива́тися (відби́тися) від рук — ставати неслухняним, переставати слухатися кого-небудь. — Тільки гляди мені, Ігоря нашого стримуй. Геть від рук почав одбиватися (Кучер, Чорноморці, 1956, 395); Хлопець перестав слухати батька й відбився від рук матері (Чорн., Пісні.., 1958, 34).

4. розм. Переставати займатися чим-небудь. Боліло в неї серце дивитись, як її Романко ходить до школи, ..відбивається від хліборобства (Коцюб., І, 1955, 102); Ось Женя не відіб’ється від роботи (Ле, Міжгір’я, 1953, 40); // Відхилятися в розмові від певної теми, питання тощо. [Магістер:] Колеги, ми відбилися від теми (Л. Укр., III, 1952, 99).

5. на чому, у чому. Залишати свій слід. Листок відбився на твердій породі (Ющ., Люди.., 1959, 78); //Залишатися (про слід від чогось). На снігу добре відбився слід його [вовка] лап (Донч., IV, 1957, 93).

Відбива́тися (відби́тися) в па́м’яті — запам’ятовуватися. Ось яка та картина, що відбилася в пам’яті моїй наперекір течії вічно біжучого часу (Л. Укр., III, 1952, 742).

6. фіз. Зустрівши перепону, повертатися в зворотному напрямку (про світло, радіохвилі і т. ін.). Світло електрики відбивалося від дзеркального скла (Коп., Тв., 1955, 271); Якщо на шляху поширення радіохвиль зустрінеться який-небудь об’єкт, енергія імпульсів відіб’ється від нього і почне поширюватись в усі боки (Осн. радіотехн., 1957, 204); // Віддзеркалюватися на гладенькій, блискучій поверхні. В її [річки] темній глибині відбивається і ліс, і гори, і село з хатками та садками (Мирний, IV, 1955, 316); У шибці, як у дзеркалі, відбилося.. її обличчя (Чорн., Визвол. земля, 1959, 209); // Віддавати луною, відлунювати. Голосна луна розляглася серед тихої ночі, одбиваючись по кілька раз од гори, од скелі до скелі (Н.-Лев., І, 1956, 60); А з криниці як не відіб’ється його голос ще вдвоє сильніше (Фр., IV, 1950, 74); Тисячоголосе "ура" сколихнуло сільську тишу й луною відбилося від лісу (Панч, Вибр., 1947, 364).

7. Виділятися, вирізнятися на тлі чогось. Здоровий засмалений морським вітром вид [Алі] та червона хустка на голові прегарно одбивались на тлі блакитного моря (Коцюб., І, 1955, 390).

8. Проявлятися, виявлятися (про зовнішній вияв почуттів, стану і т. ін.). В його чорних блискучих очах відбивався внутрішній спокій душі (Фр., V, 1951, 16); Щире співчуття.. відбилося на Любчинім лиці воднораз з неприхованим здивуванням (Ле, Міжгір’я, 1953, 214).

9. Відображатися в чому-небудь. В славних трудових ділах хліборобів України, як сонце у краплині води, відбивається відданість радянських людей.. Батьківщині, ленінській партії комуністів (Рад. Укр., 4.VIІІ 1959, 1); В нашому розкутому труді Розквітли людства сили молоді, Відбились мрії творчі, невгомонні (Криж., Під зорями.., 1950, 40).

10. Знаходити своє вираження в художніх образах, картинах тощо. В них [піснях] відбивалась сумна історія батьків (Ле, Міжгір’я, 1953, 16); В його картині чарівній Відбився край в усій красі своїй (Бажан, II, 1947, 217).

11. Впливати на кого-, що-небудь, позначатися на комусь або чомусь. Як же побуваю в гостях, то нервове напруження одбивається часом на тому, що голова вранці не свіжа і груди щемлять, їм гірше (Коцюб., III, 1956, 335); Згодовування тваринам зеленої маси люпину і конюшини добре відбивається на прирості ваги і якості тваринницької продукції (Колг. Укр., 7, 1957, 35); Я й так боюсь, мамочко, що моє лихо відіб’ється на твоїх і без того неміцних нервах (Л. Укр., V, 1956, 322); Соколова відповіла Валєнсу, що катастрофа не відіб’ється на темпі будівництва і воно буде закінчене точно в строк (Собко, Зор. крила, 1950, 235).

12. тільки недок. Пас. до відбива́ти 1-4, 6, 7, 9, 10, 12-14. Найкращі сорти рослин засвоюють лише 1,5-2 проценти сонячної енергії, яка падає на нашу планету, а решта її відбивається земною кулею в космос (Наука.., 3, 1957, 3); Про свої переклади з Гейне довідалась я, що вони таки не загублені, але мають перше бути видруковані у "Віснику", а потім вже відбиватися окремим виданням (Л. Укр., V, 1956, 337).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 554.

Відбиватися, ваюся, єшся, сов. в. відбитися, діб’юся, б’єшся, гл.

1) Отбиваться, отбиться. Од троянців одбивались. Котл. Ен. VI. 62.

2) Удаляться, удалиться, отдаляться, отдалиться, отбиться. Від роду відбилася. Чуб. V. Тут родилася, тут хрестилася, у чужую сторононьку да й відбилася. Мет.

3) Отражаться, отразиться. В прозорій воді відбиваються золоті верхи. Левиц. І.

4) О кобылѣ: случиться съ жеребцомъ. Шух. I. 211.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 204.

відбиватися Синоніми слова

відламуватися, відпадати, відколюватися, (чим) боронитися, захищатися, оборонятися, (від гурту) відставати, віддалятися, (у пам'яті) викарбовуватися

відбиватися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to fight backотбиваться

відбиватися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vidbyvatysiavidbyvatysiavidbyvatysya

відбиватися Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид

відбиватися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавідбиваюсявідбиваємося
2 особавідбиваєшсявідбиваєтеся
3 особавідбиваєтьсявідбиваються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавідбиватимусявідбиватимемося
2 особавідбиватимешсявідбиватиметеся
3 особавідбиватиметьсявідбиватимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвідбивавсявідбивалися
Жіночий рідвідбивалася
Середній рідвідбивалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа відбиваймося
2 особавідбивайсявідбивайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвідбиваючись
Минулий часвідбивавшись

відбиватися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

відбиватися в англійській розкладці - dsl,bdfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова відбиватися

"І коли вміло відбиватися, то один зможе вистояти проти цілої сотні"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Але розумів, почну відбиватися, застрілять."Покальчук Юрій Володимирович - Безмежність

"Останньої ночі довелося відбиватися од вовків, що невідступне йшли за ними."Давидов Анатолій Іванович - Цілющий камінь

"Вона почала відбиватися з усієї сили, але тієї сили було мало, щоб подужати здорового чоловіка"Грінченко Борис Дмитрович - Серед темної ночі

"На блакитному небі по одній займалися зірки і що темніше ставало небо, то ясніші ставали зорі і врешті почали вони відбиватися своїм про,мінням у темній воді річки"Кащенко Адріан Феофанович - Зруйноване гніздо

"Тільки ж чим міг відбиватися Волин? Він не був ні лихим демоном, ні підступним"Покальчук Юрій Володимирович - Озерний вітер

"нам відбиватися буде, проте ще днів зо два чи зо три продержимось…"Старицький Михайло Петрович - Облога Буші

"Хирів уже був у руках противника, а ми не мали чим гаразд відбиватися, бо не було достаточної артилерії"Чайковський Андрій Якович - Чорні рядки

"І не маєш права ухилятися чи там відбиватися ні в якому разі"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки