ВОЛОЧИТИ

Значення волочити це

ВОЛОЧИ́ТИ, очу́, о́чиш, недок., перех. 1. Тягти кого-, що-небудь по поверхні чого-небудь. Гробокопателі в селі Волочать трупи ланцюгами За царину — і засипають Без домовини (Шевч., II, 1953, 150); [1-а молодиця:] Знов волочиш граблі? Кажу тобі: візьми на плечі, бо зуб’я поламаєш! (Кроп., І, 1958, 482); Кінь захарапудився, обернув і позадкував, волочачи турчина (Ле, Хмельницький, І, 1957, 194); // Нести на собі що-небудь важке або великого розміру, що звичайно торкається землі; // Ледве пересувати (чоботи тощо). Ноги хоч ще й не грузли глибоко, та налипало на чоботи, і волочив [Давид] їх, як пудові (Головко, II, 1957, 79).

◊ Волочи́ти кайда́ни, заст. — носити на ногах кайдани, відбувати каторгу. Своїх братів, синів свого народу Скликав на конференцію Ілліч. І от зійшлись, тавровані і гнані Царем проклятим, партії сини, Що в Нерчинську вмирали на засланні, В Уржумі волочили кайдани… (Мал., І, 1956, 139); Ле́две (наси́лу і т. ін.) но́ги волочи́ти — іти дуже повільно, з трудом (від старості, утоми і т. ін.). Він довго не признававсь, що він слабий, насилу волочив ноги, а все-таки ходив на роботу (Н.-Лев., II, 1956, 211).

2. розм. Силоміць (або переконавши) вести кого-небудь із собою; тягнути. — Нас [жінок] сім літ як по морях волочать (Котл., І, 1952, 102); — Не розумію, Димцю, — мовив він, хмурячи брови, — чого ти волочиш того Гриця з собою (Фр., III, 1950, 265); [П р і с я:] Коли так, другого дня дивлюсь у вікно: волочать мати стару Морозиху до хати (Вас., III, 1960, 162).

Волочи́ти по ета́пах, заст. — під вартою переводити в’язнів з місця на місце, доставляючи куди-небудь. Випустивши з тюрми, його [І. Франка], слабого, в гарячці, волочать.. по етапах, з тюрми до тюрми (Коцюб., III, 1956, 33).

3. перен., розм. Піддавати судовій тяганині. — Чутка ходила, що Христя задавила хазяйку. Волочили її… (Мирний, III, 1954, 333); — По всіх судах волочать мене (Фр.. VI, 1951, 178).

4. Переміщати, перетягати копиці сіна, соломи з одного місця на інше волоком (мотузком і т. ін.). Раз край дороги Влас копиці волочив. Вродило сіно (Гл., Вибр., 1957, 81).

5. Розпушувати бороною зорану землю до або після сівби. Ой там удівонька Та пшениченьку сіє. Ой, посіявши, Стала волочити (Нар. лірика, 1956, 328); Старий Максим волочив яру пшеницю (Стеф., І, 1949, 203); Данько почав волочити посірілу від сонця ріллю (Цюпа, Три явори, 1958, 34).

6. техн. Виготовляти дріт і т. ін. на волочильні. ◊ Волочи́ти життя́ (дні, вік) — вести безрадісне життя, повне горя та невдач. Сумне й недоладне прийшлося січовикові волочити життя на старість… (Мирний, II, 1954, 85).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 733.

Волочити, чу, чиш, гл.

1) Тащить, тянуть, влачить, волочить. Волочать трупи ланцюгами. Шевч. 545. Копиці волочив. Греб. 378.

2) Бить, таща. Хто пив, а мене волочать. Ном. № 4063.

3) Бороновать (послѣ посѣва). Чуб. VII. 401. Посіяв і волочить. Грин. II. 151. Удівонька пшениченьку сіє, посіявши, стала волочити. Мет. 357.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 252.

волочити Синоніми слова

волокти, тягти, тягнути, (землю) с. г. розпушувати

волочити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
dragволочить

волочити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
volochytyvolochytyvolochyty

волочити Рід - дієслово, недоконаний вид

волочити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаволочуволочимо
2 особаволочишволочите
3 особаволочитьволочать
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаволочитимуволочитимемо
2 особаволочитимешволочитимете
3 особаволочитимеволочитимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідволочивволочили
Жіночий рідволочила
Середній рідволочило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа волочімо
2 особаволочиволочіть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часволочачи
Минулий часволочивши

волочити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

волочити в англійській розкладці - djkjxbnb

Цитати української літератури з використанням слова волочити

"— Ідея загалом добра, — каже Гриць, — але простіше не волочити його аж до пам’ятника, а сховати десь тут, ну скажімо, в багажнику он того автомобіля"Андрухович Юрій Ігорович - Рекреації

"Стали коло нього в хаті — як виносити? Мати думала: чи класти на рядно і волочити, бо підняти неспроможні; чи сунути з лавою, мов з нарами? Вона вербова і суха, нема ваги, — так і вирішено"Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь

"Князь так, як добрий хазяїн з конем; поки може робити, то йому дає їсти, а коли не годен уже ногами волочити, то його вижене в степ, вовкам на снідання"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Батьками орати, матерями волочити… —"Косинка Григорій Михайлович - Серце

"Коби якого борщику, або бевки, або дідька рогатого абощо… Тицьне тобі барабулю — та й дависи! Я вже не годен ноги за собов волочити!"Стефаник Василь Семенович - Осінь

"Скидай же зараз із себе оцю музику та йди волочити, бо вже он скоро обід…"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"— Тепер або боли, або переставай, або як хочеш, а волочити таки будеш."Стефаник Василь Семенович - Сини

"Волочити спробували з мiлини"Логвин Юрий - Слiди на плинфi

"Хто з тих нещасливців міг волочити ногами, йшов до міста жебрати"Чайковський Андрій Якович - Чорні рядки

"- Притягся у гостi i як схопить мене за вухо i ну волочити по кiмнатi.."Жилинскайте Витауте - Подорож у Тандадрику