ВИЩИЙ

Значення вищий це

ВИ́ЩИЙ, а, е. 1. Вищ. ст. до висо́кий 1, 3-6, 8. Там виростають гори, одна вища за другу (Коцюб., II, 1955, 328); Ранком вивели їх [некрутів] з казарми на двір; розставили лавами: вищий з вищим, нижчий з нижчим (Мирний, II, 1954, 121); — Сто вісімдесят шкурок вищого сорту, дванадцять першого і вісім — другого, — виніс свій присуд старий (Багмут, Щасл. день.., 1959, 241); Ідеологічна битва з ворогом триває, і немає вищого обов’язку для радянського літератора, ніж обов’язок з честю тримати свої позиції в цій битві (Про багатство л-ри, 1959, 321); Усі за столом стали шумніші. Кожен говорив вищим тоном од звичайного, і говорили багато (Головко, II, 1957, 48).

Ви́щий сту́пінь, грам. — форма якісного прикметника або прислівника, що означає якість певного предмета, яка властива йому більшою мірою, ніж іншому.

2. Який має найбільші повноваження, владу; головний. Через деякий час полонені написали протест і вручили його коменданту для передачі вищому командуванню (Рибак, Час.., 1960, 364); Вищий керівний орган партійної організації.

3. Найскладніший, найдосконаліший за ступенем розвитку. Разом з яйцекладними сумчасті належать до нижчих ссавців. Усі інші ссавці об’єднуються під назвою вищих (Зоол., 1957, 144); Водорості належать до групи нижчих рослин. Від вищих квіткових рослин..вони відрізняються простішою організацією і анатомічною будовою (Наука.., 1, 1960, 24).

Ви́ща матема́тика — назва сукупності математичних дисциплін, що застосовують найскладніші методи дослідження і дають найширші узагальнення; Ви́ща нерво́ва дія́льність — сукупність найскладніших форм діяльності вищих відділів центральної нервової системи, що забезпечує найрізноманітніші взаємовідношення між організмом і зовнішнім середовищем. Своїм видатним вченням про вищу нервову діяльність він [І. П. Павлов] завдав нищівного удару по релігії, по догматах і вигадках (Наука.., 1, 1958, 37); Ви́щий пілота́ж, ав. — найскладніші прийоми льотного мистецтва. З усієї сили тримаєшся всередині [літаків]. Це правильна тактика. Тому що стріляють здебільшого на тих, хто опинився скраю .. Ось де потрібний вищий пілотаж! (Ю. Янов., І, 1954, 48).

4. дорев. Який належав до привілейованих верств, груп населення. Карпенко покинув писати з народного побуту, а почав зачіпати вищі стани (Мирний, V, 1955, 419).

5. Який іде за середнім (у системі освіти). Ви вчилися на вищих жіночих курсах? (Д. Бедзик, Ост. вальс, 1959, 23).

Ви́ща осві́та — сукупність ширших і глибших знань з ряду певних дисциплін (порівняно з середньою освітою). Воно якось не пристало навіть людині з вищою освітою.. вірити в сни (Коцюб., І, 1955, 163); Ви́ща шко́ла; Ви́щий навча́льний (учбо́вий) за́клад — навчальна установа, яка дає вищу освіту. Він.. [поїхав] до Парижа буцімто докінчувати своє вчення, записався в одну вищу школу (Н.-Лев., IV, 1956, 226); Одеса має двадцять вищих учбових закладів (Кучер, Чорноморці, 1956, 97).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 546.

Вищий, а, е. Высшій. Не впрохав нижнього, не впросиш вищого. Ном. № 981.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 202.

вищий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
higherвысший

вищий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vyshchyivyschyivyshchyy

вищий Рід - прикметник

вищий Словоформи слова

Називнийвищийвищавищевищі
Родовийвищоговищоївищоговищих
Давальнийвищомувищійвищомувищим
Знахіднийвищий, вищоговищувищевищі, вищих
Оруднийвищимвищоювищимвищими
Місцевийна/у вищому, вищімна/у вищійна/у вищому, вищімна/у вищих

вищий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

вищий в англійській розкладці - dbobq

Цитати української літератури з використанням слова вищий

"Хiба титул королеви не вищий? "Ненацки Збигнев - Новi пригоди Самоходика

"Вірний син трудової поневоленої України, Шевченко став найглибшим виразником народних дум і надій, а його творчість підносила соціальну й національну самосвідомість українського народу на новий, вищий рівень розвитку"Гончар Олесь Терентійович - Жити йому в віках

"Посеред майдану з’юрмилися, тулячись одна до одної, душ тридцять дівчат і серед них один-однісінький, високий, на голову вищий за всіх, блідолиций юнак"Тютюнник Григір Михайлович - Климко

"На зріст він був вищий од батька, що також надавало йому грізної сили."Довженко Олександр Петрович - Зачарована Десна

"Очі його горіли… Він був піднесений, вищий, потужніший, ніж звичайно"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"— Привіт! — мовив до неї вищий, чорнявий."Мензатюк Зірка Захаріївна - Таємниця козацької шаблі

"Був на півтори голови вищий за Нечипора, а селяни все ж таки дивились на дячка."Хвильовий Микола - Бандити

"Тільки вищий Грицько, бо двома роками старший від брата."Мирний Панас - День на пастівнику

"Справді, хто з нас не хотів би повернутися додому — під шатро голубого неба, у сферу звичного тяжіння? Хто не хотів би з’єднатися з людством, яке, певно, досі вже піднялося на ще вищий щабель"Бережний Василь Павлович - Космічний Гольфстрім

"— Ти хто? — спитав хрипло Сивоок, оговтавшись першим і за правом старшого, бо був на цілу голову вищий."Загребельний Павло Архипович - Диво