ВИХОР

Значення вихор це

ВИ́ХОР1, хору і хру, ч. 1. Рвучкий круговий рух вітру. Не хмара сонце заступила, Не вихор порохом вертить (Котл., І, 1952, 194); На курних дорогах знявся вихор, закрутився клубком і помчав у жита (Десняк, Десну.., 1949, 267); // Сильний, поривчастий вітер. Двері вихор відхилив (Бор., Тв., 1957, 64); Вихор клав на землю збіжжя, ломав гілляки дерев, свистів вербовим пруттям біля оборога (Фр., IV, 1950, 337); А вихор-вітер — чорний норд! — гойдає дерева (Перв., І, 1947, 53); // Підняті вітром пил, листя, сніг і т. ін., що швидко крутяться стовпом. Він [вітер] налітав тугими хвилями і підіймав високі вихри пилюги (Собко, Любов, 1935, 101); Здіймається цілий вихор із землі торішнього опалого листя (Ю. Янов., IV, 1959, 50).

Як (нена́че і т. ін.) ви́хор — дуже швидко. Онисія Степанівна влітала, як вихор, і знов сідала на стільці (Н.-Лев., III, 1956, 88); Час летить, неначе вихор… (Уп., Про Донбас, 1950, 5).

2. чого, перен. Надзвичайно швидкий хід, розвиток чого-небудь. Куди б не закинув вихор війни комсомольців Радянської України, вони скрізь були дома, скрізь боронили рідний край (Скл., Орл. крила, 1948, 74); // Про що-небудь численне і надзвичайно швидке в перебігу, в розвитку, в дії. Аж ось із естради зашумів вихор звуків, усе потопляючи (Вас., Вибр., 1954, 37); Слова вожатого про те, що Кукобі загрожує виключення, викликали в Олега вихор тривожних почувань і думок (Донч., II, 1956, 493); Замовкли гармати, стих вихор атак… (Нех., Хто сіє вітер, 1959, 173).

3. у знач. присл. ви́хором (ви́хром). Надзвичайно швидко. Ой, лети, лети, мій коню, Та й вихром несися (Сто пісень.., 1946, 220); Темне авто вихором линуло просто вперед по дорозі (Смолич, І, 1958, 97).

ВИ́ХОР2, хра, ч. Природно закручене витком пасмо волосся, яке стирчить догори. Шестірний устав, зложив книжки, підійшов до дзеркала, причесав уже трохи не вдесяте свій вихор (Мирний, І, 1954, 331); Жінка, ніби вгадавши його думку, співчутливо похитала головою і ще раз погладила неслухняний вихор [Юри] (Багмут, Щасл. день.., 1959, 134); // Волосся, яке лежить або збилося окремим пасмом. Над чолом Ігоря вітер збив вихор непокірного волосся (Рибак, Зброя.., 1943, 41).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 534.

Вихор, хру, м. Вихрь. Крутить, як вихор на дорозі. Ном. № 3427. О, щоб їх вихром винесло. Ном. № 3667.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 198.

ви́хор (зменшене — вихоре́ць) — рвучкий круговий рух вітру, а також підняті вітром пил, листя, сніг та ін., що швидко крутяться стов­пом; пор. загадку про вихор: «Ішов чернець в монастирець. Як упав — так пропав, чорним порохом припав»; у народі говорять, що це чор­тове весілля, — «чорт з відьмою бореться» — від давніх вірувань, що вихор є диявол, тому, коли не­сеться вихор, радять кинути в ньо­го перехрещеною сокирою чи но­жем, і вихор ущухне, а сокира чи ніж будуть скривавлені; вихор на морі називається смерч (у «Лексисі» Л. Зизанія — сморщ); і нині можна почути закляття: «Щоб тебе вихрами та бурями винесло». Кру­тить, як вихор на дорозі (М. Номис); О, щоб їх вихром винесло (М. Номис); Не хмара сонце засту­пила, не вихор порохом вертить (І. Котляревський).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 87-88.

вихор Синоніми слова

шуря-буря, сил. смерч, (подій) п. круговерть, кручія, вир, хурделиця

вихор Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
vortexвихрь

вихор Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vykhorvykhorvykhor

вихор Рід - іменник, чоловічий рід, неістота, однина і множина,іменник, чоловічий рід, неістота

вихор Словоформи слова

Називнийвихорвихори
Родовийвихору, вихрувихорів
Давальнийвихорові, вихорувихорам
Знахіднийвихорвихори
Оруднийвихоромвихорами
Місцевийна/у вихоріна/у вихорах
Кличнийвихоревихори

вихор Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

вихор в англійській розкладці - db[jh

Цитати української літератури з використанням слова вихор

"В столову нові молоді гості знов неначе впустили з залу вихор, котрий вже в столовій був впав і почав стишуваться."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Це смерч, це смерть, це вихор, який змів у ніщо маркесівське Макондо, це Стікс, це Вельзевул, це ніщо і все, найвищий Бог Всесвіту."Покальчук Юрій Володимирович - Заборонені ігри

вихор з плачем мій засипле прах,"Вінграновський Микола Степанович - Мерані

"Верби гнулися майже до землі, справа насувався темний вихор, над ним витало тепле небо, а в лівому куточку плямою розплилося апатичне обличчя."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Нерви її ще не вгамувались; вихор в душі ще не стишивсь"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Неоднаковими стежками

"Тільки що вибухнули з польського боку гармати, як запорожці, мов вихор степовий, перехопилися за річку і вдарили на блискучих, гонористих ворогів"Кащенко Адріан Феофанович - Борці за правду

"Вай! Как хорошо! Вона вiдсахнулася од нього, а вiн враз пiдхопився з землi i, як вихор, пустився танцювати лезгинку, одставивши вбiк руки i вигукуючи:"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Краще вже вихор і вир!"Загул Дмитро Юрійович - Далекі заклики

"В каглі вихор завиває,"Загул Дмитро Юрійович - Спомин

"Пiдбадьорюваний заглушливим ревiнням i вигуками уболiвальникiв, вiн, мов вихор, мчав на ворота "Добрих вовкiв""Михановский Владимир - Оранжеве серце