ВИХОПЛЮВАТИ

Значення вихоплювати це

ВИХО́ПЛЮВАТИ, юю, юєш, недок., ВИ́ХОПИТИ, плю, пиш; мн. ви́хоплять; док., перех. 1. Швидко виривати, висмикувати що-небудь у когось. [Килина:] Дай-но я! (Вихоплює від Лукаша сокиру і широко замахується на вербу) (Л. Укр., III, 1952, 264); Зараз вихопила [Оксана] у матері гребінь і почала прясти — аж хурчить веретено (Кв.-Осн., II, 1956, 424); Вихопивши у секретаря кілька списаних олівцем листочків, Матюша швидко розірвав їх на дрібні шматочки (Шиян, Баланда, 1957, 98); * Образно. У Федота з досади пересмикнулось і потемніло обличчя. Він якраз і хотів виставляти Комарця на голову [сільради], а Навроцький вихопив у нього ініціативу з-під носа (Мик., II, 1957, 357).

2. Рвучко виймати що-небудь звідкись. Біла пара хмарою звилась над горщиком, а старі, присунувшись близенько до нього, руками вихоплювали гарячу бараболю (Коцюб., І, 1955, 87); Дмитро легко випростується і звичним рухом вихоплює з піхов гостру шаблю (Стельмах, На.. землі, 1949, 306); Барило вихопив із-за пояса пістоль (Стор., I, 1957, 400); Присоромлений, хлопець вискочив з машини, вихопивши з неї, мов з гарячого полум’я, свої пожитки (Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 104); // Допомагаючи комусь швидко витягати його звідкись, рятувати. Оксану вихопив чуть живу Ярема з льоху та й полинув У Лебедин… (Шевч., I, 1951, 131); — І ти не врятував його? 1 не кинувся у вогонь, щоб вихопити Вихора? — спалахнула Марія (Кучер, Чорноморці, 1956, 100); // Швидко брати, вибираючи або хапаючи навмання з-поміж кого-, чого-небудь. Найверткішу вівцю можна підчепити карлючкою-гирлигою, вихопити з гурту, підтягнути до себе (Гончар, Таврія.., 1957, 108); Підійшов Микита і, вихопивши з вогню жаринку та прикуривши від неї, сів біля Охріма (Тют., Вир, 1964, 288); // перен. Раптово виділяти що-небудь на короткий час (освітивши, донісши і т. ін.). Він [вітер] часом вихоплює .. жіночий зойк (Кучер, Чорноморці, 1956, 329); Дістав [Панкратов] сірник і запалив.. Тріпотливий вогник вихопив з темряви сонне обличчя Черняєвої, полотняну стінку і квадрат виходу (Донч., II, 1956, 50).

Вихо́плювати (ви́хопити) з ді́йсності (з життя́) — зображувати кого-, що-небудь у якомусь творі так, як це є в дійсності.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 533.

Вихоплювати, люю, єш, сов. в. вихопити, плю, пиш, гл. Выхватывать, выхватить. Оксану вихопив чуть живу. Шевч. 189.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 198.

вихоплювати Синоніми слова

висмикувати, вишарпувати, витягати, виймати, виривати, вибирати, (з піхов) добувати, видобувати

вихоплювати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
snatchвыхватывать

вихоплювати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vykhopliuvatyvykhopliuvatyvykhoplyuvaty

вихоплювати Рід - дієслово, недоконаний вид

вихоплювати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавихоплюювихоплюємо
2 особавихоплюєшвихоплюєте
3 особавихоплюєвихоплюють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавихоплюватимувихоплюватимемо
2 особавихоплюватимешвихоплюватимете
3 особавихоплюватимевихоплюватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвихоплюваввихоплювали
Жіночий рідвихоплювала
Середній рідвихоплювало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа вихоплюймо
2 особавихоплюйвихоплюйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвихоплюючи
Минулий часвихоплювавши

вихоплювати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

вихоплювати в англійській розкладці - db[jgk.dfnb

Цитати української літератури з використанням слова вихоплювати

"Ще й не причинивши дверей, недбало кинувши на ліжко своє пальтечко, Тая кинулася в куток, де виднівся етюдник і стосик полотен, натягнутих на підрамники, стала вихоплювати їх звідти одно за одним і майже жбурляла на стіл перед очі Отаві."Загребельний Павло Архипович - Диво