ВЕРНУТИ

Значення вернути це

ВЕРНУ́ТИ 1, верну́, ве́рнеш, недок. і док. 1. тільки недок., перех. і неперех. З силою рухати вперед; пересувати, перекидати. Кинулась Орися матір відірвати, а Тимоха чим запопаде, тим і верне: і горшками, і мішками (Свидн., Люборацькі, 1955, 194); Сила й гори верне (Головко, II, 1957, 408).

2. тільки недок., неперех. Нестримно рухатися великою масою. Реве, стогне хуртовина, Котить, верне полем (Шевч., І, 1951, 40); Як узяв скот вернути із того яйця: верне та й верне (Сл. Гр.); Котить, верне, нагортає перемети, заносить вулиці, хати (Горд., І, 1959, 3).

3. тільки недок., перех. і неперех., перен. Зводити розмову до чого-небудь. Так завидющий чоловік На брехні верне свій язик; Чого не втне, чи не достане — Усе погане (Гл., Вибр., 1957, 188); Як виходила, то дядина стала така добра та тиха — і те мені радить, і друге. І все верне на те, щоб я зосталася (Н.-Лев., І, 1954, 72).

4. тільки недок., перех. Складати провину на кого-небудь. [Василь:] Все ви вернете на лукавого, все звертаєте на його (Мирний, V, 1955, 116).

5. неперех. Повертати, звертати кудись. — Та куди ти, чортяка б тебе взяла, вернеш? — розлючено гримнув дядько і щосили смикнув віжками (Досв., Вибр., 1959, 291); Бички були молоді, нетямущі. Денис їх тяг "соб", а вони вернули "цабе" (Тют., Вир, 1960, 10); // перен. Звертати у діях до певної мети. Що воно і до чого, і нащо воно — куди вони, діти наші вернуть (Смолич, Мир.., 1958, 41).

Верну́ти ніс (но́са), вульг. — відвертатися від кого— або чого-небудь з презирством, зневажливо ставитися до когось. — Вона вже й на вулиці носа верне, обминає мене десятою дорогою, наче я каторжна якась чи заразна… (Кучер, Трудна любов, 1960, 132); 3 душі́ ве́рне — про почуття огиди до кого-, чого-небудь. Учора Христина врода вабила, а сьогодні попадине приставання з душі верне (Мирний, III, 1954, 220); Зварила мені жінка тої локшини, солодке, нудне, з душі верне, а їм, нічого не вдієш (Коцюб., І, 1955, 300).

ВЕРНУ́ТИ2 див. верта́ти.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 330.

Вернути, ся. См. Вертати, ся.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 137.

вернути Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
returnвернуть

вернути Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vernutyvernutyvernuty

вернути Рід - дієслово, недоконаний вид

вернути Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавернувернемо
2 особавернешвернете
3 особаверневернуть
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавернутимувернутимемо
2 особавернутимешвернутимете
3 особавернутимевернутимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвернуввернули
Жіночий рідвернула
Середній рідвернуло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа вернімо
2 особаверниверніть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвернучи
Минулий часвернувши

вернути Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

вернути в англійській розкладці - dthyenb

Цитати української літератури з використанням слова вернути

"Але тут бiда! Треба було хоч на коротку хвильку вискочити на вулицю, збiгати на торговицю i вернути назад"Франко Іван Якович - Фарбований лис

"Моя ж мета така: повстання на «Потьомкіні» вернути українській історії, бо через пасивність нашої літератури його від нашої історії відібрано»"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"Зимою, себто в м’ясниці, думав вернути й здійснити свої наміри…"Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"— А ти ще прохала, щоб їм городи вернути! Кому? Скотину, звіра приручити можна, а їх? Ну, та вже побачимо, чий батько старший! Ви до мене добрі, та й я собі не ворог! Побачимо… Та то наші щоти"Мирний Панас - Повія

"— Самі розумієте, картину потрібно вернути."Мензатюк Зірка Захаріївна - Таємниця козацької шаблі

"— Прислав нас до тебе, князю, наш князь із заявою, що він із своїм військом готов відступити від облоги Києва й вернути в свою землю, але під умовою, що ти, князю, даш йому в заклад свойого семилітнього сина."Лотоцький Антін Львович - Михайло семиліток

"Але вернути назад уже неможливо було"Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації

"Не одному защеміло серце на спогад, що, може, не доведеться сюди вернути"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Збережи все, що у валізці, поки я попрохаю вернути"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Гнітило душу, вбивало бажання й надії, хотілося вернути ніч, сон, забуття."Загребельний Павло Архипович - Євпраксія