БІДНИЙ

Значення бідний це

БІ́ДНИЙ, а, е.

1. Який живе в нужді, нестатках; убогий; протилежне багатий. Забачатьти вбогий, бідний чоловік, так іди собі цілий, як був — і пучкою до тебе не доторкнуться (Вовчок, І, 1955, 357); // Недостатньо забезпечений матеріально; небагатий, незаможний. Кирило Іванович Голуб.. був з самого бідного полупанського роду (Мирний, І, 1954, 149); // у знач. ім. бі́дний, ного, ч. Убога людина, бідняк. Бідний піт ллє, а багатий його кров п’є (Укр.. присл.., 1955, 3); Та багатому багато його [щастя] треба, а бідному й то гаразд, коли буде що назавтра кусати (Мирний, IV, 1955, 287); Ми йдемо походом гідним, — всім пригнобленим і бідним руку подаєм! (Тич., I, 1957, 167).

2. Такий, як у бідняка, власт. біднякові; недорогий, непишний. На дівчині була дуже бідна одежа: рукави на сорочці були ледве поцяцьковані попівкою та маленькими блідими зірочками (Н.-Лев., II, 1956, 174); Гнат дивився на свою хату й не пізнавав її. Хата наче покращала, побільшала, з бідної хатини стала багатою світлицею (Коцюб., І, 1955, 53).

3. Невеликий кількістю, недостатній. Серед шалених прерій і в тундрі, де сивіє бідний мох. Нам світять Гейне, Тютчєв, Архілох (Рильський, II, 1946, 8).

4. Який має в незначній кількості потрібні риси, ознаки. Бідна фантазія; // Невиразний, одноманітний, з малим запасом слів (про мову, художні засоби і т. ін.). Чого ж дума така пишна? Чого ж слово таке бідне? (Рудан., Тв., 1956, 56).

5. на що, чим. Який має, містить у собі мало, недостатньо чого-небудь. Такий блідий, бідний вражіннями день! (Коцюб., III, 1956, 147); У нас кінчився період, бідний на фільми (Довж., III, 1960, 8).

6. Який викликає співчуття; нещасний, бідолашний. А що тих бідних покриток Пустив [управитель] по світу з байстрюками! (Шевч., II, 1953, 94); Раз якось хмара наступила, Схопилась буря і зломила Деревце бідне з корінцем (Гл., Вибр., 1957, 112); Бідній сиротині без батька темний, непривітний світ! (Фр., XIII, 1954. 55); * Образно. Ой, на балі веселая Музиченька грає, Конвалії та музика Бідне серце крає (Л. Укр., І, 1951, 6).

Бі́дна [моя́ (на́ша і т. ін.)] голі́вонька (голова́) — уживається при вираженні відчаю, розпачу. — Ганну сьогодні били, учора Параску.. Ой, матінко, коли б там не огледілись іще за мене! Ох, Усте, бідна наша голівонька! (Вовчок, І, 1955, 110).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 177.

Бідний, а, е.

1) Бѣдный, неимущій. Роди, Боже, на всякого долю — бідного і багатого. Чуб. ІІІ. 229.

2) Несчастливый, горемычный, бѣдный. Бідна моя головонька, доленька несчасна. Мет. Помер отець-ненька — я журюся: до кого ж я, бідна, пригорнуся? Чуб. V. 50. Ум. Бідненький, біднесенький. Жив тоді бідненький чоловік із жінкою. Грин. І. 71.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 62.

бідний Синоніми слова

(який живе в нестатках), небагатий, убогий, злиденний, нужденний, жебрацький, (про селян) безземельний, бідний як мак на четверо, голий як бубон, голий як турецький святий

бідний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
poorбедный

бідний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
bidnyibidnyibidnyy

бідний Рід - прикметник

бідний Словоформи слова

Називнийбіднийбіднабіднебідні
Родовийбідногобідноїбідногобідних
Давальнийбідномубіднійбідномубідним
Знахіднийбідний, бідногобіднубіднебідні, бідних
Оруднийбіднимбідноюбіднимбідними
Місцевийна/у бідному, біднімна/у біднійна/у бідному, біднімна/у бідних

бідний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

бідний в англійській розкладці - ,slybq

Цитати української літератури з використанням слова бідний

"Бідний вчитель, з убогої міщанської родини, вигнаний з школи, він ніколи не сягав грішною думкою вище наймички або убогої панночки, що тільки в свято надягає кращу одежу й вічно має червоні од праці руки"Коцюбинський Михайло Михайлович - Поєдинок

"— Я бідний — ні зірки на небі, ні стебла на землі… заробляю."Коцюбинський Михайло Михайлович - На камені

"Батько його був бідний селянин, але якось спромігся оддать його в сільську горобцівську церковну школу"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Поміж ворогами

"«Ти, — каже війт, — бідний чоловік, то можу тебе випустити, але яку я вигоду буду мати за твою вигоду?» Стиснеш плечима, складешся, як цізорик[10], та й кажеш:"Стефаник Василь Семенович - Кленові листки

"Бідний з праці аж рветься, а багатому черево дметься…"Коцюбинський Михайло Михайлович - Fata morgana

"Все сниться бідний Ромодан,"Багряний Іван Павлович - Антон-Біда — Герой Труда

"А може, ти хорий, ослику бідний? Вата стирчить у твоїх вухах, а хвіст так покірно затуляє обрубаний зад."Коцюбинський Михайло Михайлович - На острові

"Іде, бідний, до ворожки;"Руданський Степан Васильович - Хмельницький і пани

"— Бідний хлопче, даремно я старався о твоє увільнення"Франко Іван Якович - Захар Беркут

"Тому я рад би… хоч бідний… чужий циган… рад би, і тут, урвавши, опустив нагло стару голову на груди і вмовк."Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...