БРЕХНЯ

Значення брехня це

БРЕХНЯ́, і́, ж., розм.

1. Те, що не відповідає правді; неправда. Брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся (Укр.. казки, легенди.., 1957, 398); — Може, воно й брехня, а чого люди не накажуть,почав знову Грицько (Мирний, IV, 1955, 25); Він на брехню такий спритний, що цигана би обдурив (Март., Тв., 1954, 283); Брехня, шановний сер, Міраж. Ви гляньте в іншу призму, — Двадцятий вік не ваш, А наш. Вік щастя, комунізму (Воскр., З перцем!, 1957, 128); * У порівн. Вайнтроб також не цурається мужицької чарки. Він майстерно перехиляє її, і одразу ж кривляться його очі, уста і навіть кружалко борідки. — Пішла, мов брехня по селу, — задоволене погладив груди (Стельмах, І, 1962, 195).

Брехню́ завдава́ти кому — звинувачувати кого-небудь у неправді. — Брешеш! — стрибнувши до Супруненка, не своїм голосом крикнула вона.. — Хе-е! Ще й брехню завдає! — сказав Грицько (Мирний, III, 1954, 125).

2. мн. бре́хні, бре́хень. Вигадки, плітки і т. ін. [Аецій Панса:] Найкраще так, побачити на очі, тоді ніяким брехням не повіриш (Л. Укр., II, 1951, 356); Насті вже давно хотілося провчити бабу, щоб по хатах брехень не розносила (Кач., Вибр., 1947, 15).

Бре́хні точи́ти (справля́ти) — те саме, що Баляндра́си точи́ти (див. баляндра́си). — Годі тобі брехні справлять. Вставай та в печі розтоплюй (Н.-Лев., І, 1956, 289); — А чи не пора б вам кинути брехні точити та заходитись коло роботи? — мовив Корж (Добр., Тече річка.., 1961, 34).

3. Гавкання. На собачу брехню вибігла з хати молода, як дівчина, молодиця (Мирний, II, 1954, 166).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 233.

Брехня, ні, ж. Ложь, вранье. Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся. Ном. № 6804. Брехню точити. Врать. брехню завдавати. Обвинять во лжи. Не завдавай мені брехні, бо я зроду не брехала. Харьк.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 97.

брехня́ = непра́вда — свідоме й злісне викривлювання дійсності на шкоду кому-, чому-небудь; споконвіку народ засуджує брехню й брехунів: «Вдача собача: не брехне, то й не дихне», «Брехня на сто­лі, а правда під порогом»; на про­тивагу правді брехня багатолика: «Брехні много, а правда одна», «Брехень багато, а правда одна», тому застерігають: «Брехня прав­дою живе», «Брехні без правди не буває»; від брехні застерігає й апостол Павло: «Не кривіть слова­ми один проти одного», бо сам Христос назвав її ділом диявола; не випадково в народі ходить при­мовка: «Бреши, бреши, гаразд за­верши, під кінець правду скажи та й забожись»; правдоподібна брех­ня найпідступніша: «Воно правда, та брехнею дуже пахне», «Коли не бреше, то правду каже», «Проти дня брехня, а проти ночі правда». Я ніколи не брешу, хіба часом неправду скажу (приказка); Брехнею світ перейдеш, а назад не вернешся (М. Номис).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 55.

брехня Синоніми слова

неправда, кривда, вигадка, наклеп, байка, у лжа, інсинуація, дезинформація, (собак) гавкіт, гавкання, брехні, плітки, поговір, облуда

брехня Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
lieложь

брехня Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
brekhniabrekhniabrekhnya

брехня Рід - іменник, жіночий рід, неістота

брехня Словоформи слова

Називнийбрехнябрехні
Родовийбрехнібрехень
Давальнийбрехнібрехням
Знахіднийбрехнюбрехні
Оруднийбрехнеюбрехнями
Місцевийна/у брехніна/у брехнях
Кличнийбрехнебрехні

брехня Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

брехня в англійській розкладці - ,ht[yz

Цитати української літератури з використанням слова брехня

"Решта — то все брехня, як і з тією «великою озброєною бандою»."Багряний Іван Павлович - Тигролови

"Микита Єгорович ламав голову, намагаючись відгадати, що штовхає старого на ці темні витівки? Ні, те, що він каже, — брехня й вигадки, а що насправді — розгадати складно."Чабанівський Михайло Іванович - «Акванавти» або «Золота жила»

"Брехня, за хліб її розпинають"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Блеф! У вогневій пробі все те є фікція! Брехня"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою

"«Це ж така наївна брехня, і стільки в ній наївної дитячої правди», — думаю я парадоксами."Хвильовий Микола - На озера

"— Брехня! — каже Павлусь,— се мій скарб, се мені Бог у вікно вкинув! А що? Я ж вам казав — не вірили?"Стороженко Олекса Петрович - Скарб

"Всі його жалоби — брехня і політика"Винниченко Володимир Кирилович - Таємність

"Хай брехня твоє слово дугою не вигне,"Симоненко Василь Андрійович - «В букварях ти наряджена і заспідничена…»

"(«От спасибі, — подумав старий коваль, що вже знову опам’ятався, — виходить, брехня не завжди робить людям зло»: Степан Трохимович нічого не заявляв президії)"Хвильовий Микола - Оповідання про Степана Трохимовича

"— Брехня, до ранку не виходить."Тютюнник Григір Михайлович - Вогник далеко в степу