БЕРЕГ

Значення берег це

БЕ́РЕГ, а, ч.

1. Край землі, що межує з поверхнею річки, озера, моря і т. ін. І небо невмите, і заспані хвилі; І понад берегом геть-геть Неначе п’яний очерет Без вітру гнеться (Шевч., II, 1963, 130); Просто по Росі вгору видно високі скелисті покручені береги (Н.-Лев., II, 1956, 199); Він з жахом позадкував від високого берега. Дунай темнів унизу, як прірва (Гончар, III, 1959, 287).

◊ Вихо́дити (ви́йти) з берегі́в див. вихо́дити 1; Вхо́дити (увійти́) в [свої́] береги́ див. вхо́дити 1; Держа́тися бе́рега див. держа́тися; Держа́тися свого́ бе́рега див. держа́тися; Нема́ берегі́в чому — про велику міру, безмежність чого-небудь. Грім одгримів, соловей заспівав, заіржали Коні в далекій імлі. Щастю нема берегів (Рильський, І, 1960, 182); Пусти́тися бе́рега — ні про що не дбати, занедбати себе; розпуститися. Зовсім пустився [Чіпка] берега… Допився до того, що ні знадвору, ні в хаті нічого… (Мирний, І, 1949, 283); Мав цей маляр якийсь хист у роботі, але, видно, вже зовсім пустився берега (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 202).

2. чого і без додатка. Суходіл, територія, що прилягає до річки, озера, моря і т. ін. В 1895 році мене перенесено на південний берег Криму, де я прослужив до 1897 р. (Коцюб., III, 1956, 281); Другий берег був покритий густим молодим ліском (Март., Тв., 1954, 186); Пробиває молодь до океану новий шлях. А на березі.. будується місто Аероград! (Довж., І, 1958, 105); * Образно. Опліч прийдуть вони [росіяни і українці] — разом з іншими народами-братами — до сонячних берегів комунізму (Рильський, III, 1956, 7).

3. Край, узбіччя, обочина (шляху, провалля, ущелини і т. ін.). Тихо тут, свіжо тут, вільно тут! Тільки пташки щебечуть, зашелестить, похилиться пшениця від вітру (а вона так і має своїм струнким стеблом по березі стежки) (Коцюб., І, 1955, 458); Ліда спинилася на березі площадки (Тудор, Народження, 1941, 136); Пофарбовані в біле береги тротуару здавалися примарною стрічкою, яка розгорталась під ногами (Донч., III, 1956, 418).

4. тільки мн. Краї тканини, посуду. Принесу хвартух дорогий — золотії береги (Сл. Гр.); Ястшембський купив Василині дорогу червону хустку з зеленими берегами (Н.-Лев., II, 1956, 82); Дівчата.. вишивали [гасло] на полотні. Одарка мережила крайки, Маланка гаптувала береги (Горд., І, 1959, 246); Вінця, а також місця, де кінчається берег і починається дно [миски], вкриті широкими смугами червені та вохри з вузенькими контурами описки (Нар. тв. та етн., 4, 1963, 68); // Краї книжки, зшитка, аркуша і т. ін.; поля. Книжка з золотими берегами (Сл. Гр.); Одну [кореспонденцію] по одній прочитував Начко уважно, робив на берегах знаки, криски або уваги червоним олівцем (Фр., VI, 1951, 258); Плями на берегах [сторінок] таїли в собі приємні й неприємні згадки (Рибак, Дніпро, 1953, 7).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 158.

Берег, га м.; во мн. ч. Берега и береги.

1) Берегъ. Ой пійду я, пійду не берегом — лугом. Мет. 94. Богу молись, а до берега гребись. Посл. На березі Ганна роздяглася. Шевч. Берегами. По берегамъ. Берегами глибокий пісок. Св. Л. 94.

2) Край, бортъ. Глибока миска з крутими берегами. Конот. у.

3) Кайма. Принесу хвартух дорогий — золотії береги. Лукаш. 144.

4) Обрѣзъ въ книгѣ. Книжка з золотими берегами.

5) Пуститися берега — отдаться на произволъ судьбы. Аф.

6) Держатися берега означаетъ въ прямомъ значеніи плыть подлѣ берега, а въ переносномъ — быть осторожнымъ. Аф.

7) Берега дати — положить предѣлъ, конецъ. Треба тобі берега дати, бо щось дуже вже роспустився. Харьк., Ум. Бережок, бережечок, береженько. На бережку у ставка. Н. п. Ой у тихого Дунаю, у крутого бережку. Чуб. Тиха вода береженьки зносить. Чуб. V. 344.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 50.

бе́рег (зменшено-пестливі — бе­режо́к, береже́чок, береже́нько) — край суходолу, що межує з поверх­нею річки, озера, моря; символ рятунку, захисту, безпеки, а також ро­динного вогнища, затишку (звідси трима́тися бе́рега — «бути обе­режним, не ризикувати», пусти­́тися бе́рега — «віддатися напри­зволяще долі»). Богу молись, а до берега гребись (прислів’я); Тиха во­да бережечки зносить (прислів’я — про спокійну людину, яка іноді може вибухнути протестом, збун­туватися); Понад берегом геть-геть, Неначе п’яний очерет від віт­ру гнеться (Т. Шевченко); Ой піду я, піду не берегом — лугом (А. Метлинський).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 33.

берег Синоніми слова

(для моряка) суходіл, земля, (берегова смуга) узбережжя, береговина, надбережжя, прибережжя, (місце купання) пляжа, пляж, (шляху) край, узбіччя

берег Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
shoreберег

берег Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
berehberehbereh

берег Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

берег Словоформи слова

Називнийберегбереги
Родовийберегаберегів
Давальнийберегові, берегуберегам
Знахіднийберегбереги
Оруднийберегомберегами
Місцевийна/у березіна/у берегах
Кличнийберегубереги

берег Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

берег в англійській розкладці - ,thtu

Цитати української літератури з використанням слова берег

"А мені тільки б на другий берег перейти — от і все, чого прагну від цього світу"Андрухович Юрій Ігорович - Рекреації

"Він, як і в Новгороді колись, їздив скрізь сам, до всього до-Дивлявся, збадьорував воїв, сміявся з погуків воєводи Будия, •що кричав на той берег до поляків: «А ось ми проткнемо тріскою пузо вашому Болеславу»."Загребельний Павло Архипович - Диво

"Вони голосно говорять і між собою, і з заробітчанами і показують головами й руками на берег, де викочують дуби"Винниченко Володимир Кирилович - На пристані

"Однієї з таких ночей і склалась тут пісня, отой «Берег любові»"Гончар Олесь Терентійович - Берег любові

"Звичайно, мама тут же вихопила його на берег, але вiдтодi затягти Сергiя у воду було неможливо"Костецкий Анатолий - Все - як насправдi

"Дем’янко вибрався на берег і хотів сказати:"Бережний Василь Павлович - ДЕМ’ЯНКО ДЕРЕВ’ЯНКО, або ПРИГОДИ ЕЛЕКТРОННОГО ХЛОПЧИКА

"Поки побігли за сухим сукном, поки розсте­лили його по доріжці, щоб цариця не застудила ніг, Паміра перейшла на друге місце, в долину, над самий берег моря"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Скривджені й нескривджені

"від берега по берег, тінь вінків дубових."Антонич Богдан-Ігор Васильович - Ротації

"Летить на берег реактивна щука!"Вінграновський Микола Степанович - Щуче

"Сребристою в берег струею"Глібов Леонід Іванович - Летняя ночь