БАЗАР

Значення базар це

БАЗА́Р, у, ч.

1. Торгівля (переважно приватна) продуктами харчування або предметами широкого вжитку (часто в певні дні тижня) на площі або в спеціально збудованому приміщенні. В неділю, в місто на базар Жінки возили свій товар (Нех., Під.. зорею, 1950, 32); // Місце, де відбувається така торгівля. Вже їй можна, коли захотіла, і по базару самій походити (Кв.-Осн., II, 1956, 455); Утоптала стежечку .Через яр, Через гору, серденько. На базар (Шевч., II, 1953, 144); У менших селах.. можна передбачити невеликі базари площею 0,3 — 0,5 га (Колг. енц., II, 1956, 292); // Час такої торгівлі. — У базар то й чоловіка попадеш, бо в базар людей найбільше (Вовчок, І, 1955, 77); // у знач. присл., кого, перен., розм. Дуже багато. Базар люду насходилось (Шевч., І, 1951, 305).

2. Організована торгівля спеціальними товарами в певні сезони або періоди найбільшого попиту на них. Книжковий базар; Шкільний базар.

3. перен., розм. Шум, гам, голосні безладні розмови. Хата з дітьми — базар (Укр.. присл.., 1955, 127); А я не люблю, коли на будівельному майданчику базар і смітник (Кучер, Дорога.., 1958, 44).

◊ Пташи́ний база́р — місце на морському березі, де оселюються величезною масою птахи. Хоча цей скелястий, похмурий, майже без дерев острів і звався пташиним базаром, проте там ніхто нічого не продавав і не купував.. Просто там завжди збиралася величезна кількість різних птахів (Ів., Ліс. казки, 1954, 147).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 87.

Базар, ру, м. = Базарь.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 19.

база́р — місце торгу, а також день, коли такий торг відбуваєть­ся, базари — обов’язковий елемент містечкового життя на відміну від ярмарків у великому місті; звичайно бували раз на тиждень на шиокому майдані.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 24.

базар Синоніми слова

ринок, торг, ярмарок, товчок, барахолка

базар Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Bazaarбазар

базар Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
bazarbazarbazar

базар Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

базар Словоформи слова

Називнийбазарбазари
Родовийбазарубазарів
Давальнийбазарові, базарубазарам
Знахіднийбазарбазари
Оруднийбазаромбазарами
Місцевийна/у базаріна/у базарах
Кличнийбазаребазари

базар Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

базар в англійській розкладці - ,fpfh

Цитати української літератури з використанням слова базар

"Климко пішов за ними і скоро побачив базар"Тютюнник Григір Михайлович - Климко

"Базар ніби грав возами, волами та кіньми в «тісної баби»"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Живцем поховані

"в неділю пре на базар до міста."Кисельов Леонід Володимирович - Тато оповідають

"Вона збризкувала долiвку й поспiшала на базар, а вiн, усмiхаючись пiсля сну, злазив з печi, знаходив пiд припiчком вiник, витягав його на середину хати, сiдав на нього, як на коня"Загребельный Павел - Дума про невмирущого

"— В неділю, коли буду їхати на базар, то й скриню завезу до музею."Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Десь по шосе рипіли підводи: то з околиці крамарі посувались на міський базар"Хвильовий Микола - Санаторійна зона

"Здибавши на вулиці двох перекупок, що несли одна на довгій палі бублики, а друга на дошці паляниці, Чорнота догадався, що вони йдуть у базар, і пішов слідом за ними."Кащенко Адріан Феофанович - У запалі боротьби

"Він був наче і той, що я вже бачив, дореволюційний базар, і не той"Нестайко Всеволод Зіновійович - Загадка старого клоуна

"— Отут тобі, Павле, все твоє — «Учітеся, брати мої…», —він злісно обдер на пужалні кору і кинув її аж за обніжок: — Така тобі чехоня, вийде на базар з собачкою — плюнуть би не схотів, а візьме масло, що на подворне заплатить виніс… і «не жолтоє!..»"Косинка Григорій Михайлович - Голова Ході