БАГАТИЙ

Значення багатий це

БАГА́ТИЙ, а, е.

1. Який має багатство, володіє великими матеріальними цінностями; заможний; протилежне бідний. І сниться їй той син Іван І уродливий і багатий. Уже засватаний, жонатий (Шевч., II, 1953, 287); // у знач. ім. бага́тий, того, ч. Те саме, що бага́ч. Хто не служив та в багатого. Той не знає лиха! (Укр.. думи.., 1955, 284).

2. на що, чим. Який має багато, в достатку чого-небудь. Багатий на лати Та на дрібні сльози — бодай не втирать! (Шевч., І, 1951, 85); Багатий на смачні страви, розкішний на дорогі трунки обід кінчався (Мирний, II, 1954, 277); Різноманітними корисними копалинами багаті надра України (Наука…, 7, 1956, 7); * Образно. Я дивилась на тебе, мій брате; Що гадала, — не вимовлю зроду, Чим було тоді серце багате. Поховала я в тихую воду (Л. Укр., І, 1951, 67).

◊ Бага́тий ве́чір — вечір напередодні різдва, коли виставляють на стіл багато різних страв. Заступало свято; настав багатий вечір (Мирний, III, 1954, 32);

Чим бага́ті, тим і ра́ді — традиційна формула звертання до гостя, припрошування користуватися всім тим, що йому пропонують господарі дому. — Сідайте, сідайте, — стала енергійніше припрошувати й Вутанька. — Чим багаті, тим і раді! (Гончар, II, 1959, 159).

3. Великий, достатній, повний. Звичайно, чув я, що врожай Зібрали ви багатий (Рильський, III, 1961, 51);

Секретар мав за своїми плечима багатий досвід партійного працівника і воїна (Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 15); * Образно. Дороги веселі Пливуть повз оселі, І осінь багата Заходить у села (Стельмах, Живі огні, 1954, 5).

4. Розкішний, пишний, дуже гарний. Не один попадавсь тоді бідак, який одежиною драний, так постаттю багатий (Вовчок, І, 1955, 366); І непокірні багаті коси, і живучі молоді рухи, і стан одточений — усе заговорило в Назіри заворожливим прочистим говором (Ле, Міжгір’я, 1953, 281).

5. перен. Цінний чим-небудь, високоякісний. Дякую і за обидва збірники: це такий багатий, інтересний матеріал (Коцюб., III, 1956, 344); // Різноманітний, з великим запасом слів (про мову). І виходить Наталка із хати, І виносить вам кухоль води, І така в неї мова багата. Хоч в словник її, чисту, введи. (Забашта, Пісня.., 1961, 20).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 78.

Багатий, а, е.

1) Богатый, обладающій богатствомъ. Багатому чорт діти колише, а вбогий і няньки не знайде. Ном. № 1420. Дурень багатий, так і слово його в-лад! Ном. № 1428. Тяжко-важко нам убогим багатих любити. Мет. 64. Скачи, враже, як пан каже: на те він багатий. Шевч. 10. Багатий на що. Богатый чѣмъ, имѣющій много чего. Він багатий на воли: шість пар має. — Нащо йому доля? Треба закопать: він і так багатий… — Багатий на лати та на дрібні сльози — бодай не втирать. Шевч. 134. Либонь же ти на розум не багатий. АД. І. 170. Багатий на слово. Словоохотливый. Настя така багата на слово, що я не мала часу ніколи й промовити до бабусі. Г. Барв. 224.

2) Богатый, цѣнный. Як виїхав Ревуха на коні гуляти, перевісив через плече сагайдак багатий. КС. 1892. III. 377.

3) Багатий вечір, — та кутя = багат-вечір. Чуб. ІІІ. 262. ХС. І. 79. Ум. Багатенький.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 16.

багатий Синоніми слова

(який має багато майна) заможний, маєтний, грошовитий, книжн. імущий, (з великою кількістю чого-небудь) розкішний, щедрий, розм. (що любить ділитится своїми здобутками) гойний, щедрий, (зовнішньо) пишний, (ефектний) помпезний, (урожай) великий, добрий, щедротний, рясний

багатий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
richбогатый

багатий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
bahatyibahatyibahatyy

багатий Рід - прикметник

багатий Словоформи слова

Називнийбагатийбагатабагатебагаті
Родовийбагатогобагатоїбагатогобагатих
Давальнийбагатомубагатійбагатомубагатим
Знахіднийбагатий, багатогобагатубагатебагаті, багатих
Оруднийбагатимбагатоюбагатимбагатими
Місцевийна/у багатому, багатімна/у багатійна/у багатому, багатімна/у багатих

багатий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

багатий в англійській розкладці - ,fufnbq

Цитати української літератури з використанням слова багатий

"Через кульгавість не взяли Стратона ні в яничари, ні на галери, купив його на базарі багатий баринський бей до коней"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Це був багатий i богомiльний чоловiк, через руки якого проходили голодом пригнанi катеринки, петрики, золотi iмперiали i срiбнi карбованцi з великими головами дрiбного царя"Стельмах Михайло Панасович - Гуси-лебеді летять…

"Чи й цей буде такий багатий на події, як його попередник? 2015-й кінчається"Бережний Василь Павлович - Марсіанка

"Тепер у Бена був багатий вибiр: перед ним плавало п'ять чи шiсть акул"Олдридж Джеймс - Акуляча клiтка

"Поняв? Которий же багатий гріхами, как і всякий міровой чєлаєк, тому уготовано мєсто в пеклі"Винниченко Володимир Кирилович - На пристані

"Який я Тур? Хіба не бачиш, як тепер усе на світі попереверталось! Кого недавно ще звали приятелем, тепер величають ворогом; багатий став убогим, убогий багатим; жупани перевернулись на семряги, а семряги на кармазини"Куліш Пантелеймон Олександрович - Чорна Рада

"Багатий дуже був той край,"Глібов Леонід Іванович - Танці

"Заступало свято; настав багатий вечір"Мирний Панас - Повія

"О старче праведний, багатий!"Шевченко Тарас Григорович - Марія

"«Сюди-туди — он куди, увесь рід багатий», — співає молодий лейтенант прикордонних військ Роман Запорожець з великою шаблею і заслугою на грудях."Довженко Олександр Петрович - Україна в огні