АЗ

Значення аз це

АЗ, а́, ч., заст.

1. Стара назва літери "а". У понеділок Кирилик уже викрикував на всю хату аз, буки, віди… (Мирний, І, 1954, 152); Поважно.. приступивсь Семен до граматки і силкувався таким самим, як у Романка, голосом проказувати з ним: аз, буки, віди… (Коцюб., І, 1955, 100).

◊ Ні аза́ не зна́ти (не розумі́ти і т. ін.) — нічого не знати (не розуміти і т. ін.); Почина́ти з азі́в — починати з початку, з найпростішого. Людина він політичне грамотна, чи зручно йому з "азів" починати з групою дільниці? (Ле, Міжгір’я, 1953, 190).

2. тільки мн. Літери. Вночі вивчає згорблений Спіноза Біблейські темні титла і ази (Мал., І, 1956, 377).

3. тільки мн., перен., розм. Первісні, початкові відомості; основи чого-небудь. Вивчіть ази науки, перш ніж намагатися зійти на її вершини (Фізіол. вищої нерв. діяльн., 1951, 229).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 23.

Аз, а́за́, м. Названіе буквы а, азъ. Казав мені бакаляр промовити: «аз, аз!» А як же я не вимовив, він по пиці: раз-раз! Крикнув же він удруге: «А ну кажи: «Буки!» Ой ще ж бо я не вимовив, — попав в його руки. Закр. І. 122. А́зи́. Буквы. Як напише, моя мати, великії ази, аж поки я розібрала, — лягала три рази. Чуб. V. 1188. А́зи́ писа́ти. Учиться писать азбуку по прописи. Ум. А́зик. А́зика узя́ти. Получить отмѣтку объ отсутствіи въ классѣ. Шейк.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 5.

аз Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
AZаз

аз Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
azazaz

аз Рід - іменник, чоловічий рід, неістота, однина і множина,іменник, чоловічий рід, неістота,жіноче ім'я,іменник, чоловічий рід, істота, тільки множина

аз Словоформи слова

Називнийазази
Родовийазаазів
Давальнийазові, азуазам
Знахіднийазази
Оруднийазомазами
Місцевийна/у азіна/у азах
Кличнийазеази

аз Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
211

аз в англійській розкладці - fp

Цитати української літератури з використанням слова аз

"Аз же мню, яко сiє єсть обаванiє Явдохи велемудрої, рекше Зубихи, еже устрої посмiяння ради тресугубо-анахтемськи проклятої вiдьми київської."Квітка-Основ’яненко Григорій Федорович - Конотопська відьма

"Аз, грішний раб, почав уже de fundamentis справу про кривди… Зігріваємо ми весь кревний люд словом надії; та коли б не стало в нього терпіння і повстав би на гнобителів, то паки реку — і цар небесний не осудив би за це народ свій великомученицький."Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"Аз якого царства, з якого государства?"Квітка-Основ’яненко Григорій Федорович - Маруся

"Аз не держах с отрочества оружія в руцє, світлий княже."Білик Іван Іванович - Похорон богів