ЧАСТУВАТИ

Значення частувати це

ЧАСТУВА́ТИ, у́ю, у́єш, недок., перех.

1. також без додатка. Щиро і радо запрошувати кого-небудь поїсти, випити, закурити і т. ін. Посадовила її стара за стіл.. І плаче, і радіє, і розпитує, і частує: — Може, тобі того з’їсти? може, того спити? (Вовчок, І, 1955, 103); Господар був гомінкий, веселий, частував і припрохував залюбки (Гр., II, 1963, 315); Мірошник, здоровий, чорновусий та повновидий чоловік, наливав в чарку горілку і частував Одарку, Ярину й Олену (Н.-Лев., II, 1956, 54); — Беріть усі,— звернувся Бульба в бік запорожців,— що в кого є: ковші, черпаки або чарки. Я частую вас, пани-браття (Довж., I, 1958, 257).

2. чим. Пригощати кого-небудь якоюсь стравою, закускою, напоєм і т. ін. Стара Очкуриха.. прийняла дорогих гостей, вареною частувала, пирогами годувала, ще й сороківку дала колядницям (Мирний, III, 1954, 42); Колгоспний пасічник нас медом частував (Сос., Солов. далі, 1957, 11); Вони метушилися, весело сміялись, частували її цукерками, тістечками (Коз., Листи.., 1967, 202); Хоч нічим гостей частувати, Та є товариство, тепло (Нагн., Вибр., 1950, 239); * Образно. Вночі ти йшов, і град тебе хльостав, І сніг, і злива гойно частували (Перв., І, 1958, 131); Нас хмелем юності частує Весна бентежна щоразу (Мас., Побратими, 1950, 34); // перен., розм. Розважати чим-небудь когось або завдавати кому-небудь якихось неприємностей. [Кассандра:] Ми всі загинем, та не царюючи. [Деїфоб:] Дай спокій, сестро, і не частуй мене пророкуванням (Л. Укр., II, 1951, 279); Кілька вечорів частував мене Олександр Іванович спогадами й піснями (Літ. Укр., 25.VI 1968, 2).

3. чим і без додатка, перен., розм. Бити кого-, що-небудь, розбивати які-небудь предмети і т. ін. Мелашка частувала миски рогачем на миснику (Н.-Лев., II, 1956, 362); — Ти начепи йому на шию срібний дзвоник.. Цяцькований Осел придбав нову біду: Де не повернетьсяусе не до ладу, Чи шкоду втне — не подарують, Почують, що дзвенить — палюкою [палюгою] частують (Гл., Вибр., 1951, 137); Стоячи на возі на колінах, Шарапа частував тварину і за кожним разом натягав віжки, щоб не дати коневі розігнатись (Ле, Ю. Кудря, 1956, 82); Іванка вже не раз частували стусанами під боки, та він не ображався і не лаявся (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 20); — Їдете, чортові сини,— сказав засмучений старий ткач Опанас Чиж.— Скажіть же Леніну, щоб не забував нашу бідну Україну. Чуєте? А я вже буду тут частувати ворога без вас… (Довж., І, 1958, 132).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 281.

Частувати, ту́ю, єш, гл. Потчивать, угощать. Грин. III. 528. Як будуть частувать, так і ночувать. Ном. № 11292. А ну лишень, жінко, частуй любих гостей. МВ. ІІ. 171.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 446.

частувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
treatугощать

частувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
chastuvatychastuvatychastuvaty

частувати Рід - дієслово, недоконаний вид

частувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особачастуючастуємо
2 особачастуєшчастуєте
3 особачастуєчастують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особачастуватимучастуватимемо
2 особачастуватимешчастуватимете
3 особачастуватимечастуватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідчастувавчастували
Жіночий рідчастувала
Середній рідчастувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа частуймо
2 особачастуйчастуйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часчастуючи
Минулий часчастувавши

частувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

частувати в англійській розкладці - xfcnedfnb

Цитати української літератури з використанням слова частувати

"— Коли в домі гість, належить частувати, бо так велить закон"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Роздяг він її, прив’язав до стовпа та й почав частувати батогом"Глібов Леонід Іванович - Стрижено! Стрижено!

"Метнувсь у хату, виніс пляшку горілки, почастував музик, хотів частувати й дівчат"Грінченко Борис Дмитрович - Серед темної ночі

"Винесли самовар і почали частувати гостей чаєм"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"Ти хочеш нас частувати?"Винниченко Володимир Кирилович - Голос

"Поки мати страву носила, батько став частувати старостiв"Квітка-Основ’яненко Григорій Федорович - Маруся

"— Ого-го! оцього я не зроблю! Поберемо з наймитами та наймичками рушницi, засядемо за тином або в хатi пiд вiкнами та й будемо частувати кулями, як тiльки який жовнiр вступить в двiр, — сказала Ольга."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Гетьман Iван Виговський

"Увесь мій мед піде в горівку, самим медом буду частувати"Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"— І вас, Григорій Петрович, частувати? — стрільнувши оком на Проценка, спитала вона."Мирний Панас - Повія

"Кагал, гармидер стояв у хаті, як у жидівській школі, аж поки Максим не почав частувати"Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні